Меню
Разработки
Разработки  /  Биология  /  Уроки  /  7 класс  /  «Baliqlarning ichki tuzilishi» mavzusida bir soatlik dars ishlanmasi

«Baliqlarning ichki tuzilishi» mavzusida bir soatlik dars ishlanmasi

«Baliqlarning ichki tuzilishi» mavzusida bir soatlik dars ishlanmasi
10.04.2020

Содержимое разработки


1-sinf

Matematika fanidan



Simmetrik  figur alar.

Nuqtalar, kesmalar, ko‘pburchaklarning

simmetrikligi”

mavzusida





OCHIQ DARS ISHLANMASI




Darsning maqsadlari:

Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga  Simmetrik  figur alar.  Nuqtalar, kesmalar, ko‘pburchaklarning simmetrikligi o’rgatish;

Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni ona vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash

Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni erkin fikrlarini rivojlantirish

Tayanch va fanga oid kompetenshiyalar:

Tayanch kompetensiya: o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini (maqsadini) topa olish, ifodalay olish va qismlarga ajrata olish;

Fanga oid kompetensiya: kundalik hayotda uchraydigan koordinatalar sistemalarini real obyektlar  (masalan teatrdagi tomoshabin, samolyotdagi yo‘lovchi, shaxmat figurasi) joylashuvini aniqlashda qo‘llay oladi; 

Darsning turi: Aralash, savol-javob, o'yin

a) 1-sinf «Matematika» darsligi;

b) magnit taxtacha;

d) mavzuga mos plakat, rasm;

e) misollar yozilgan kartochkalar.

Darsning metodi: “Kim topqir” o’yini, ‘Baliq ovi”, “Durbin” o’yini



Darsning borishi: Tashkiliy qism:

  1. O'quvchilar diqqatini darsga jalb etish.

Ma’naviyat daqiqasi Fevral oyidagi muhim sanalar

O’quvchi: Har tong ertalab tirib,

Boramiz maktab tomon.

Bizlar ilmga chanqoq,

Ustozimiz mehribon.

Hamma: Qo’limiz ko’ksimizda,

Assalomu alaykum.

O’qituvchi:

Qalam tutgan, nozikkina

Qo’lingizdan o’rgilay.

Mehr bilan boqib turgan,

Ko’zingizdan o’rgilay.

Sizni juda sog’inaman,

Tongni intiq kutaman.

Meni moyday erituvchi,

So’zingizdan o’rgilay.

Vaalaykum assalom bolajonlarim.

- Tayyormisiz o’g’il qizim,

Boshlayman ustoz so’zim.

Odob boshi assalom,

Ishning boshi intizom.

Bolalar:Tayyormiz.

O’qituvchi: Darsimiz?

Matematika


Qani bolajonlarim

Mehri qaynoq, buloqlarim

Bugun hamma sog’lommi?

Darsga hamma tayyormi?

 

O’quvchilar:

Ustoz bizlar sog’lommiz

Darsimizga tayyormiz.

O’qituvchi: Bizning shiorimiz.

 

O’quvchilar:

Matematika kerak,

Har bir o’g’il va qizga

Aqlni va fikrni

Soladi yaxshi izga.



O’qituvchi: Aziz O’quvchilar! Siz o’tmishi buyuk xalqning farzandlarisiz. Ota-bobolaringiz bilan farhrlaningiz, ularni dunyo ma’rifatiga qo’shgan javohirlaribilan g’ururlansangiz arziydi. Matematika fanining rivojlanishiga hissalarini qo’shgan allomalarda n kimlarn bilasiz?

O’quvchilar: Al-Xorazmiy, Al-Beruniy, Mirzo Ulug’bek, Al-Farg’oniy







Aziz o’quvchilar bugungi darsimizda Matematika olamiga kemada sayohat qilamiz va yo’lda uchragan to’siqlarni yengib o’tamiz

II. O’tilgan mavzu so’rovi

Uy vazifadagi masala tekshirilib misol “Kim topqir” o’yini orqali so’rab mustahkamlanadi




III. Yangi mavzu bayoni.


Baliq ovi metodi orqali 2,3 masalalar yechiladi. Birinchi bo’lib bajargan o’quvchilar eng ko’p baliq tutgan bo’ladi

2 Birinchi savatda 48 ta, ikkinchisida undan 8 ta kam apelsin bor. Ikkala savatda hammasi bo‘lib nechta apelsin bor?




«Koinotga uchamiz» o'yini

Didaktik topshiriq: o'quvchilarning fazoviy tasavvurlarini hosil qilish. Ingliz tilidagi bilimlarini mustahkamlash

O'yin topshirig'i: 10 soni ichida to'g'ri va teskari sanash malakasini shakllantirish. Raqamlar ingliz tilida sanaladi

O'yin bayoni: O'quvchilar o'yin qoidasi bilan tanishtiriladi. O'quvchilar qo'lini asta-sekin harakatlantirib 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ,9 ,10 deb bosh qismgacha olib chiqadi. So'ng «Biz koinotga uchdik, endi bizga pastdan qo'ng'iroq bo'lyapti, demak yerga qo'nishimiz kerak», — deb bosh qismdan qo'lni ko'krak tomonga, ya'ni pastga harakatlantirib 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 deb sanashadi. Bu o'yin jarayonida o'quvchilar 10 soni ichida to'g'ri va teskari tartibda sanashni mukammal o'zlashtirib oladilar. Albatta, bu o'yinda hamma o'quvchi baravariga qatnashadi, ya'ni jo'r bo'lib qo'l harakati bilan 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 deb sanaydilar. Yerga qaytamiz deyilganda teskarisiga sanaydilar..


IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:

Durbin o’yini” Masalalarni yeching va durbinga ega bo’lib sayohat davomida dengizni durbinda tomosha qilish imkoniga ega bo’ling.

Masalani birinchi bo’lib yechgan o’quvchilarga durbin beriladi


 


 

O’quvchilar ishini nazorat qilish qiynalgan o’quvchilarga yordam berish.

V. Dars yakuni:

O’quvchilarni o’zlashtirishlariga va darsdagi faoliyatiga qarab 5,4,3 baholar qo’yish. Darsda faol qatnashmagan o’quvchiga keying darsda faol bo’lishini so’rash.Uyga vazifalar berish

VI.Uyga vazifa: 5-misol.


-80%
Курсы повышения квалификации

Химические компоненты живых организмов

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
«Baliqlarning ichki tuzilishi» mavzusida bir soatlik dars ishlanmasi (328.71 KB)
