Сабақ тақырыбы: | Бәйтерек--өмір ағашы | Мектеп: 133 | |||
Күні : 03.03.2017 |
| Мұғалімнің есімі: | |||
сынып: 1 « Г» Пәні :Дүниетану | Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны: | |||
Оқу мақсаты: |
| ||||
|
| ||||
| |||||
Тірек сөздер: | монумент – монумент – monument | ||||
Ресурстар: | Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың портреті, « Бәйтерек – Астана » фильмі, Ер төстік ертегісінен фильм. | ||||
Сабақтың мақсаты: | 1.3.1.2 көне заманның танымал тарихи ескерткіштері/жәдігерлері туралы әңгімелеу | ||||
Сабаққа байланысты деректі материалдар |
Сабаққа қатысты ескертпелер
| ||||
.
| Бәйтерек туралы түркі аңызы не жөнінде сыр шертеді?
Ерте заманда бүкіл әлем үшке бөлінген деген наным болған. Аспан әлемінде құдайлар, Ортаңғы әлемде адамдар, ал Төменгі әлемде зұлым күштер өмір сүрген деседі. Барлық үш әлемнің арасын Бәйтерек байланыстырған екен. Ағаштың тамырлары жын-перілер әлемінде, ұшар басы Темірқазық жұлдызына дейін жететін құдайлар әлемінде орналасыпты. Бәйтеректің ұшар басында Самұрық құс ұя салып, қасиетті алтын жұмыртқа салады екен. Егер кенеттен әлемді түнек басса, құс жұмыртқаны тағы да салып, қайтадан әлемді тіршілік жайлайды. Ағаштың етегінен әртүрлі өзендер бастау алған екен.
Астана – Бәйтерек монументі. «Бәйтерек» монументі орналасуы мен құрылысы жағынан ертедегі көшпенділердің өмір туралы түсінігін білдіреді. Олардың әңгімесі бойынша өткен мен бүгіннің арасында өзен ағып жатады екен. Ал өзен жағасында зәулім биік Бәйтерек ағашы өсіп тұрады. Оның тамыры жерді ұстап тұрса, ұшар басы көкті тірейді екен.
Монумент Қазақстанның елордасы Астанада тұрғызылған. Ол Мемлекет басшысы Н.Ә.Назарбаевтың бастамасы бойынша салынды.
Монумент Қазақстанның негізгі көрікті және бетке ұстар ғимаратына айналды. Бәйтерек өз тарихи тамырын сақтаған және болашаққа ұмтылған қазақ халқының нышаны болып табылады. Монумент жобасының авторы – әйгілі ағылшын сәулеткері Норман Фостер. Ғимараттың биіктігі 97 метрді құрайды. Бұл сан елорданы Алматыдан Астанаға ауыстырған уақытты (1997 жыл)
білдіреді. Алтын түстес шардың диаметрі 22 метр. Төменгі деңгейі төрт жарым метрге дейін тереңге бойлаған. Ол жерде дәмхана, аквариумдар және суретші Ерболат Төлепбайдың жұмыстары қойылған «Байтерек» шағын-галереясы бар. Ол жерден лифт арқылы жоғарғы бөлік – шарға көтерілуге болады. Онда панорама (жоғарыдан қарағандағы жазықтықтың көрінісі) залы мен бар (жеңіл тамақтанатын шағын мейрамхана) орналасқан
| ||||
Сабақтың қорытындысы |
Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру Бұл сабақта тірек сөздерді хормен қайталау.Тірек сөзбен жай сөйлем ойлап тапқызу.Қабілеті жоғары оқушылар өз сойлемдерін орыс және ағылшын тілдеріне аудара алады.
| ||||
|
«Ертөстікке көмектес» мультфильмын көрсете отырып ойын арқылы өткізу, себебі бұл бөлімнің қорытынды тақырыбы болып табылады. Барлық тірек сөздерді – ту, әнұран, елтаңба, ауыз әдебиеті, монумент, ақпарат, суретті хат, нумизматика, аңыз, батыр, теңге, президент деген сөздерді қолдануға болады. Қабілеті жоғары Оқушылар үш тілде мағынаны білдіретін сөздерді аудара алады
| ||||
Пәнаралық байланыс
| Жаратылыстану ,математика ,көркем еңбек Өнер. Пәнаралық байланыс жұмыс дәптеріндегі 1-тапсырмада жүзеге асырылады. Жаратылыстану. Оқушыларға Бәйтерек шары күн сәулесіне қарай түсі құбылып тұратын «хамелеон» шынысынан жасалғаны туралы ақпарат беру |
Сабақ бойынша мұғаліммен оқушының іс әрекеті
Уақыты | Жұмыс түрлері | Мұғалімнің рөлі | Оқушының рөлі |
2 мин | Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. | Балалалар назарымызды бейнетаспаға аударайық. Бейнетаспада не жайлы көрдіңдер айтып бересіңдер
|
Самұрықтай самғайық. Бәйтеректей биік болып, Білімді бойға жинайық, Жас қаламыз Астананы Шырқап әнге қосайық |
3 мин
1мин | Қызығушылықты ояту 2 .Бейнетаспа « Астана -Бәйтерек »
3.Бағалау парағын тарату .
| Балалардан бейнетаспа жайлы сұрау, жауап алу.сабағымыздың негізгі тақырыбы Бәйтерек монументі . Балалалар бүгін сабағымызда бәйтерек жайлы айтамыз.
Бәйтерек монументінің сызбасы арқылы оқушыларды бағалау
| Балалар бейнетаспадан көргендерін баяндайды. Астана қаласын Фонтандар Ханшатыр Зәулім үйлер Пирамида Назарбаев Университеті Бәйтерек Оқушылар жауап берген сайын бағалау парағындағы сөздерді қоршайды |
3 мин | 4.Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс
| Монумент дегеніміз -ұлы тұлғаларды,белгілі қайраткерлерді немесе елеулі тарихи оқиғаларды есте қалдыру үшін жасалатын мүсіндік туынды ! Сабақтың тақырыбы Бәйтерек--өмір ағашы
Бәйтерек туралы аңыз Аңызды мәнерлеп оқу (Аңызды өзім оқып беремін) | Оқушылардың оқуы Аңыз бойынша сұрақтар қою,оқушылардың өз болжамдарын тыңдау
|
| Мультфильм Ертөстік 1 –бөлім көрсету
| Балалар әрі қарай не болғанын білгілерің келе ме ? Біз Ертөстікке көмектесу керекпіз. Ол үшін біз тапсырмаларды орындаймыз.Біз біліміміз арқылы көмектесеміз.
| Бейнетаспаны мұқият қарап отыру |
8 мин
2 мин | Слайд суретпен жұмыс.
Сен білесің бе? Елбасы неге Бәйтерек ғимаратын салу үшін бәйтерек ағашын алды?Неге басқа ағаш емес ?Неге 97 м? Неге 100 м емес ?
Полиглот әдісі
| Бұл суретте қандай байланыс бар деп ойлайсыңдар ? Президентіміз жайлы әңгіме . Астанада Монумент салу идеясын Н.Ә. Назарбаев ұсынды . Мемлекетіміздің басшысы Н.Ә. Назарбаевтың бастамасы бойынша салынды.Монумент Қазақстанның елордасы Астанада тұрғызылған. Бәйтерек - үлкен, мықты, зор, күшті, зәулім .Ағаш. биіктігі 20 - 45 м .Мырзатерек деп те атайды Өмір ағашы-көп жыл жасайтын ағаш Бәйтерек өз тарихи тамырын сақтаған және болашаққа ұмтылған қазақ халқының нышаны болып табылады .
Бәйтерек ғимараттың биіктігі 97 метрді құрайды.Бұл сан елорданы Алматыдан –Астанаға ауыстырған уақыт ( 1997 жыл ) Алтын түстес шардың диаметры 22метр.Бәйтерек ғимаратының әр бөлігіне тоқталу .
Неге елбасы Норман Фостерға Бәйтерек монумент жобасынын жасауға ұсыныс жасады Норман Фостер.Бәйтерек монумент жобасының авторы- әйгілі ағылшын сәулетшісі. Неге? Елбасы Норман Фостерға Бәйтерек монумент жобасынын жасауға ұсыныс жасады ? Өйткені ол әйгілі , Сондай-ақ ол әлемдегі алып шатыр құрылыс саналатын Хан шатыр ойын сауық сауда орталығының жобасын жасады. Фостердің әлемдік сәулет өнеріндегі беделі қай кезде де, қай елде де керемет биік тұрады.
Ал ендеше балалар Норман Фостер бізге қонаққа келіпті .
Норман Фостермен балалардың ағылшын тілінде тілдесуі.
| Оқушы пікірін тыңдау
Сұрақ –жауап Оқушылардың ағылшын тіліндегі тақпақтары .
Келесі орыс тілі,қазақ тіліндегі оқушы тақпақтары
Ән «Астана» Айшаның орындауында
|
2 мин | Сергіту сәті « Батырлар биі »
|
| Оқушылар ырғақты күйге батырлар биін билеп сергіп алады |
5 мин | « Кім мерген ?» ойыны | Қазақтың тағы қандай ұлттық ойындарын білеміз ? Ойынның шартын түсіндіру
|
Оқушылар мергендік,шапшандық,алғырлық ,жылдамдықпен сұрақтарға дұрыс жауап берсе жеңімпаз атанады |
3 мин | Дәптермен жұмыс
| Түн сөзіне тоқталу Түн неліктен ұнамайды ?
|
|
2мин | Бағалау | Бағалау парағын қарап шығу Балаларды мақтау ,мадақтау. Сендер бүгінгі сабаққа ерекше ат салыстыңдар. Көп рахмет Жеңіске жеттік! |
|
| Мультфильм Ертөстік 2 –бөлім көрсету
|
|
|
| Кері байланыс Не үйрендім ? | Балалар бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер ?
| Бәйтерек туралы аңызбен танысты,аңыздың мазмұнын айтуға үйрету; Бәйтерек монументін сипаттай отырып өмірмен байланыстыра сөйлеу дағдыланды,өз пікірін айтуға,сұрақ қоя білуге үйренді |
3 мин | Қорытындылау Бәйтерек--өмір ағашы тақырыбындағы сабағымыз аяқталды | Астана әні | Оқушылар үнтаспаға қосыла Астана әнін орындайды |
| Үйге тапсырма | Дәптердегі тапсырманы түсіндіру |
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?
|