Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Уроки  /  Дошкольникам  /  Ашық сабақ Сабақ тақырыбы : С дыбысы мен әрпі

Ашық сабақ Сабақ тақырыбы : С дыбысы мен әрпі

С дыбысы ж?не ?рпі

Та?ытыбы: С дыбысы ж?не ?рпі

Ма?саты: 1.Балаларды с дыбысы ж?не ?рпімен таныстыру.

С дыбысына с?з, с?йлем ??растыру ар?ылы есте са?тау ?абілеттерін дамыту.Ауызекі с?йлеу м?дениетін ?алыптастыру. С ?рпіні? баспа т?рін жазу?а ?йрете отырып,таза, сауатты жазу?а ?йрету.

3.Балаларды? о?у?а,білімге деген ?ызы?ушылы?ын ?алыптастыру,д?ниетанымын ке?ейту,адамгершілікке т?рбиелеу.

Саба?ты? ?дісі: ойын,к?рнекілік,талдау,с?ра?-жауап.

Саба?ты? т?рі:Жа?а саба?

К?рнекілігі: ?ріптер, т?рлі-т?сті суреттер, ?ліпби, DVD, текшелер, слайд, «Сауат ашу» - ?ліппе д?птері.

Саба?ты? барысы:

I.?йымдастыру кезе?і.

-Балалар, б?гін бізді? саба?ымыз ерекше болма?, ?йткені бізге ?она?тар келіп отыр.

Шатты? ше?бері:

Біз ?депті баламыз

Біз ерекше боламыз.

?она?тарды к?ргенде

С?леметсіздер ме! деп

С?лемдесіп аламыз.

-Балалар,б?гін бізде сауат ашу саба?ы.

Сауат ашу саба?ында С дыбысымен ж?не ?рпімен танысамыз.

Ал б?гінгі саба?ымызда біз сауат ашу ?леміне саяхат?а барамыз.

Саяхат?а шы?пас б?рын біз ?ткен саба?ымызды есімізге т?сірейік.

?ткен саба?та ?андай дыбыспен танысты??

-Б дыбысымен.

-Б дыбысы ?андай дыбыс?

-Дауыссыз дыбыс.

-Б дыбысына байланысты ?андай та?па? жаттады??

-?ане кім айтады?

II.Негізгі б?лім.

-Жа?сы балалар, енді саяхат?а шы?уымыз?а болады.

-Балалар, нені? дыбысын естіп т?рсы?дар.

Балаларды? жауабы.

Ал енді к?зімізді ж?майы?.

-Ендеше,саяхат?а немен барамыз деп ойлайсы?дар?

-Балаларды? жауабы

-Ал баратын жерлерімізді тез табу ?шін бізге не ?ажет?

-Карта.

Балаларды картамен таныстырамын.

1.Дыбыстар елі.

Суреттер елі

3.Си?ырлы с?здер елі.

4.Жазу елі.

Ал балалар ендеше «Білім»?леміне саяхатымыз?а аттанайы?.

-Балалар біз дыбыстар еліне келіп жеттік.

Біра? біз дыбыстар еліне кіре алмай т?рмыз.

Ол ?шін біз мына ж?мба?ты шешуіміз ?ажет.

Са?инаны,са?ызды,

Сарымса?ты,с?бізді

Бастап т?р?ан ?ай ?ріп

Сапсыз ора? т?різді? (С)

-Балалар, ?ане с дыбысын айтып к?рейік.

-С ?андай дыбыс?

-Дауыссыз дыбыс

-?андай текшемен белгілейміз?

Ал балалар дыбыстар елімен ?оштасып, суреттер еліне барайы?.

-Балалар, біз суреттер еліне келдік.

Мына суреттерге назар аударайы?.

Са?ат, мысы?, автобус,санды?, т.б

-Ендеше с дыбысы с?зді? басында,ортасында,со?ында кездеседі екен.

-Жа?сы балалар,саяхатымызды ары ?арай жал?астырайы?.

-Ал балалар си?ырлы с?здер еліне де келіп жеттік.

-Балалар,?ара?даршы бізді дельфиндер ?ткізбей т?р.

Бізге мына буындарды,с?здерді о?и аласы?дарма, о?ыса?дар ?тесі?дер дейді.

-ас, -са, -со, тас, са-на, со-на.

«Адас?ан ?ріптер» дид. ойыны.

Шарты: ?ріптерді тауып с?з ??рау, текшемен жазып дыбысты? талдау жасау.Сол с?зге с?йлем ??райды.

-Балалар,ары ?арай жол?а шы?айы?.

Біз та?ы бір елге жа?ындап ?алды?.

Б?л «Жазу» елі екен. Ал енді с дыбысыны? ?ріп та?басымен танысайы?.

Ауада жазып к?рсетемін.

Та?тада ?ріпті жазамын С с.

-Балалар ?ріпті ?айтеміз к?реміз,жазамыз,ал дыбысты естиміз, айтамыз.

Сергіту с?ті:

Са?атты? тіліндей

Иіліп о??а бір.

Са?атты? тіліндей

Иіліп сол?а бір

О? ая?,сол ая?

Жатты?у о?ай-а?.

III.Д?птермен ж?мыс.

С дыбысыны? баспа т?рін жазу.

IV.Бекіту

Жаздай інге ты?ылып,

Жат?ан ?ызыл т?лкіні.

??йры?ымен суырып,

?келді ?жем бір к?ні. (С?біз)

V.?орытындылау.

-Балалар саба? ?нады ма?

-?андай дыбыспен танысты?.

VI.Ба?алау.

13.04.2017

Содержимое разработки

С дыбысы және әрпі

Тақытыбы: С дыбысы және әрпі

Мақсаты: 1.Балаларды  с  дыбысы және  әрпімен таныстыру.

С дыбысына сөз , сөйлем құрастыру арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту.Ауызекі сөйлеу мәдениетін қалыптастыру. С әрпінің баспа түрін жазуға үйрете отырып,таза, сауатты жазуға үйрету.

3.Балалардың оқуға,білімге деген қызығушылығын қалыптастыру,дүниетанымын кеңейту,адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: ойын,көрнекілік,талдау,сұрақ-жауап.

Сабақтың түрі:Жаңа сабақ

Көрнекілігі: әріптер , түрлі-түсті суреттер,   әліпби,  DVD , текшелер, слайд, «Сауат ашу» -  әліппе дәптері.

 Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

-Балалар, бүгін біздің сабағымыз ерекше болмақ, өйткені бізге қонақтар келіп отыр.

Шаттық шеңбері:

                                            Біз әдепті баламыз

                                            Біз ерекше боламыз.

                                            Қонақтарды көргенде

                                           Сәлеметсіздер ме! деп

                                           Сәлемдесіп аламыз .

 

-Балалар ,бүгін бізде сауат ашу сабағы.

Сауат ашу сабағында С дыбысымен және әрпімен танысамыз.

Ал бүгінгі сабағымызда  біз сауат ашу әлеміне саяхатқа барамыз.

Саяхатқа шықпас бұрын біз өткен сабағымызды есімізге түсірейік.

Өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?

-Б дыбысымен.

-Б дыбысы қандай дыбыс?

-Дауыссыз дыбыс .

-Б дыбысына байланысты қандай тақпақ жаттадық?

-Қане кім айтады?

II.Негізгі бөлім.

-Жақсы балалар, енді саяхатқа шығуымызға болады.

-Балалар, ненің дыбысын естіп тұрсыңдар.

Балалардың жауабы.

Ал енді көзімізді жұмайық.

-Ендеше,саяхатқа немен барамыз деп ойлайсыңдар?

-Балалардың жауабы

-Ал баратын жерлерімізді тез табу үшін бізге не қажет?

-Карта.

Балаларды картамен таныстырамын.

1.Дыбыстар елі.

Суреттер елі

3.Сиқырлы сөздер елі.

4.Жазу елі.

Ал балалар ендеше «Білім»әлеміне саяхатымызға аттанайық.

 -Балалар біз дыбыстар еліне келіп жеттік.

Бірақ біз дыбыстар еліне кіре алмай тұрмыз.

Ол үшін біз мына жұмбақты шешуіміз қажет.

                                           Сақинаны,сағызды,

                                           Сарымсақты,сәбізді

                                           Бастап тұрған қай әріп

                                          Сапсыз орақ тәрізді?  (С)

-Балалар, қане с дыбысын айтып көрейік.

-С қандай дыбыс?

-Дауыссыз дыбыс

-Қандай текшемен белгілейміз?

Ал балалар дыбыстар елімен қоштасып, суреттер еліне барайық.

-Балалар, біз суреттер еліне келдік.

Мына суреттерге назар аударайық.

 Сағат, мысық, автобус,сандық, т.б

-Ендеше с дыбысы сөздің басында,ортасында,соңында кездеседі екен.

-Жақсы балалар,саяхатымызды ары қарай жалғастырайық.

-Ал балалар  сиқырлы  сөздер еліне де келіп жеттік.

-Балалар,қараңдаршы бізді дельфиндер өткізбей тұр.

 Бізге мына буындарды,сөздерді оқи аласыңдарма, оқысаңдар өтесіңдер дейді.

-ас, -са, -со, тас, са-на, со-на.

«Адасқан әріптер» дид. ойыны.

Шарты: әріптерді тауып сөз құрау, текшемен жазып дыбыстық талдау жасау.Сол сөзге сөйлем құрайды.

-Балалар,ары қарай жолға шығайық.

Біз тағы бір елге жақындап қалдық.

Бұл «Жазу» елі екен. Ал енді с дыбысының әріп таңбасымен танысайық.

Ауада жазып көрсетемін.

Тақтада әріпті жазамын С с .

-Балалар әріпті қайтеміз көреміз,жазамыз,ал дыбысты естиміз , айтамыз.

Сергіту сәті:

                                             Сағаттың тіліндей

                                             Иіліп оңға бір.

                                             Сағаттың тіліндей

                                             Иіліп солға бір

                                             Оң аяқ,сол аяқ

                                             Жаттығу оңай-ақ.   

III .Дәптермен жұмыс.

С дыбысының баспа түрін жазу.

IV.Бекіту

                                            Жаздай інге тығылып,

                                            Жатқан қызыл түлкіні.

                                            Құйрығымен суырып,

                                            Әкелді әжем бір күні.   (Сәбіз)

 

V.Қорытындылау.

-Балалар сабақ ұнады ма?

-Қандай дыбыспен таныстық.

VI.Бағалау.


-75%
Курсы повышения квалификации

Продуктивность учебной деятельности младших школьников общеобразовательного учреждения в рамках реализации ФГОС НОО

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Ашық сабақ Сабақ тақырыбы : С дыбысы мен әрпі (45.58 KB)
