(ашық сабақ)
Өткізген : Кожахметова А.Т.
2013
Сабақтың тақырыбы : Ашық сабақ. Қорқыт ата.
Сабақтың мақсаты: 1. Қорқыт ата өмірбаянын еске түсіру, аңыз әңгімелерін білу,тақырыптың идеясын ашу. Оқушыларды қосымша материал іздене отырып, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.
2. Логикалық ойлау қабілетін дамыту, таңдай білу, ойын арттыру.,
3. Өнер адамына, еліне, тарихына деген сүйіспеншіліктерін арттыру.
Көрнекілік: интербелсенді тақта, Қорқыт ата суреті, ақындардың суреті.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып түгендеп өтемін.
Кезекшіге сөз.
Мақсатын айту. Бүгін біз сабақта Қорқыт ата туралы білгенімізді еске түсіреміз, оның кітабі, аңыз әңгімелері туралы сұхбаттасамыз. Сабақ соңында тест сұрақтарына жауап бересіңдер.
Ал енді сыныпты екі топқа бөлемін, жетон арқылы бағалаймын. Әр бала өзіне жетон жинау керек, ол үшін барлықтарың да жұмыс жасау керек. Қай топтың балалары көп жетон жинаса, сол топ жеңгені. (Сыныпта жәй дыбыспен қобыз үні ойланып тұрады).
1 тапсырма. Үйге топтың атын ойлап келу берілді.
1 - топ « Достар» екен. 2 – топ «Білімділер» екен.
2 тапсырма. «Қорқыт өмірі» сайысы. Бейнефильм көру. Қорқыт өмірінен сұрақтар беріледі.\1слайд\
1 топқа ---- Қорқыт нешінші ғасырда өмір сүрген?
Ол қандай аспапта ойнаған?
2 топқа ---- Ол алғаш не жасады?
Мәңгілік нені аңсады?
Ол өмір бойы не істеді?
Қосымша: Ол өмір бойы не істеді?
4 тапсырма. «Аңыз елінде» мұнда балалар Қорқыт ата туралы қандай аңыз әңгіме оқыды соны әңгімелеп береді.
5 тасырма. «Шығармашылық жұмыс» Қорқыт аңыздарын қалай елестетесіңдер соны суретке салып келу берілді. Балалар өз суреттерін қорғайды.
6 тапсырма. «Кітап - білім бұлағы» деп аталады.
Мұнда балалар Қорқыт ата кітабы туралы айтып береді. Бірнеше пікірледі мысалға келтіреді.\3слайд\
7 тапсырма: «Оқы да біл» сайысы.
Балалар біз жаңа Қорқыт ата кітабі туралы айтып өттік, онда көптеген өлең, жыр бар дедік. Енді бірінші әңгімесі «Дәрсехан ұлы Бұхашжан туралы жыр»
Мына кестені сендер толықтыулардың керек.
Кейіпкерлер | Кім | Іс-әрекеттері |
Дәресхан | Әкесі | Кедейлерді қолдаған т.б |
|
|
|
8 тапсырма. Жарайсыңдар балалар енді кім маған Қорқыт ата туралы әңгімелеп береді? (Монолог)
9 тапсырма. Балалар сендер қалай ойлайсыңдар Қорқыт мәңгілік өмірді тапты ма? Сендер қалай ойлайсындар мәңгілік өмір ол неде? (өнер) Иә, дұрыс.\7слайд\
«Мақал – сөз мәйегі» деп аталады келесі сайыс. Қай топ өнер туралы көп мақал біледі?
10 тапсырма. Сонымен мына тесті шешу арқылы сабақты қорытындылаймыз. Балалар тесті жазып, бір-бірінің дәптерлерін берілген жауап бойынша тексереді.
Бағалау: Жетондарын жинап, санап, мадақтап бағалап өиемін. Осымен біздің сабағымыз аяқталды, сендерге көп рахмет.
Сау болыңыздар!