Күні: | 4.10.17 Мұғалім: Күнбасова Салтанат Кемеловна | ||
Сабақ тақырыбы: | Абай өмірі – ғажап өмір.Сын есім. Шырай түрлері | ||
Сынып: | 7д | ||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | Мәтінді мұқият оқып,мазмұнын бандайды.Мәтін бойынша жоспар құрастырады. Жаңа сабақты түсіндіру кезінде, түрлі танымдық тапсырмалар орындайды Абайдың балалық шағындағы өмірі мен өздерінің қазіргі өмірін салыстырады және Абай өміріндегі ерекшеліктерді анықтайды Сын есімнің жасалу жолдарын талдайды,таба алады. | ||
Сабақтың мақсаты | -Мәтінмен жұмыс істеу дағдылары қалыптасады.Сын есімді басқа сөз таптарынан ажырата біледі. -Төл дыбыстарды дұрыс айтуға және қатесіз жазуға үйренеді,сөздік қоры молаяды,сөйлеу дағдысы дамиды. -Абайдың жас ұрпаққа берген ілімін құрметтеуге тәрбиелеу.
| ||
Тілдік мақсаттар | Оқылым мен жазылым дағдылары: Сын есім және шырай түрлерінің жасалу жолдары Абай өміріндегі ғажап ерекшеліктер Пәндік лексика мен терминология: Ғажап өмір,көшпелі ел,талапты,ынталы,зерек Ұлы ақын туралы мәтінмен жұмыс жасайды (тыңдалым,оқылым дағдысы); Сыныпта баянндау жүргізеді (айтылым және тыңдалым дағдысы). Жоспар құрады, жоспардың құрылымын ашады,Тиісті жұрнақтар қояды,сөз тіркесін құрастырады.(жазылым дағдысы). | ||
Құндылықтар:
| - патриотизм - ұлттық сана-сезім -елге деген құрмет,оқу-білімге құштарлық | ||
Алдыңғы білім
| Уақыт.Күнтәртіп. «Менің бір күнім» Сын есімнің шырай түрлерінің жасалу жолдары-ереже
| ||
КЕЗЕҢДЕР | МҰҒАЛІМ ІС-ӘРЕКЕТІ | ОҚУШЫ ІС-ӘРЕКЕТІ | |
Ұйымдастыру
| Сәлемдесу.Шаттық шеңберін құру.
|
| |
Білу «А» Проблеманы айқындау: Жаңа тақырыпты меңгеруге дайындық 10мин | Үй тапсырмасын сұрау.
«Сұрақты қағып ал» «Екі шындық ,бір жалған» «Сұрақты тап»
«Бірге ойлаймыз», «Жалғасын тап»
| Сұрақтарға жауап береді
| |
Түсіну «Б»
Проблеманы шешу: Жаңа тақырыпты менгеру. 3мин
| Жаңа сабақ: Абай өмірі – ғажап өмір.Сын есім.Шырай түрлері
3 тапсырма: Диалог\Сұрақ түрлері\ |
| |
Қолдану: «С» Тақырыптың басты идясын табу, жаңа тақырыпты қорытындылау. 3мин
| «Әліппе желісі»\Сөздікпен жұмыс,сөз тіркестерін құрастыру\
|
| |
«С» Талдау 10мин
| Жұппен жұмыс . «Ойлан,жұптас,бөліс» 3 тапсырма: жаттығу орындау |
| |
Сергіту сәті 3мин | Нүкте: барлығы шапалақ ұрады; үтір: аяқпен жерді соғады; сызықша: барлығы орындарынан тұрады, сұрақ белгісі: қолдарын жан жаққа жаяды; леп белгісі: барлығы орындарынан тұрып секіреді. | Мұғалімнің командасын орындайды | |
Жинақтау «Д» 5мин
| Венн диаграммасы. «Абайдың балалық шағы» «Біздің балалық шақ» |
| |
Бағалау Дарындылықты анықтау
5\мин
|
«Егер...» балалық шаққа жоспар құрастыру.
|
-Фишка бойынша бағалауға қатысады,өзін өзі және жұпты бағалайды.Өз ойларын айтады
| |
Кері байланыс мұғалімдердің бүгінгі сабақта өз білімін қадағалау мен бағалауға көмектесетін әдіс. 5мин |
Бағдаршам тұсына сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып,ілулерін тапсырамын.
|
| |
Үй тапсырмасы: Кейінгі тапсырма:
| Абайдың өлеңін жаттау. |