Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Уроки  /  3 класс  /  2-ге көбейту және бөлу

2-ге көбейту және бөлу

Қар. Сафуан Шаймерденов. Сабақтың мақсаттары: 1. Білімділік. Автор жайлы мағлұмат беру.Мәтіннің мазмұнын таныстыру,мәтіндегі негізгі ойды ұғындыру. Оқушылардың қар жайында,оның пайда болуы,қардың түсі,түрі жайлы түсініктерін кеңейту. 2. Дамытушылық. Оқушылардың түсінгенін әңгімелеп айтып беру дағдыларын жетілдіру.Сөздік қорын молайту. 3. Тәрбиелік. Табиғатты сүюге, оны қорғауға тәрбиелеу. Сабақтың көрнекілігі: Слайдтар, қыстың суреті, суреттер. Сабақтың түрі: аралас сабақ Сабақтың типі: Сабақтың әдіс - тәсілдері: ой-қозғау,түсіндіру, сұрақ - жауап, бес жолды өлең,топтық жұмыс,әңгімелеу. Пәнаралық байланыс: дүниетану, бейнелеу, қазақ тілі. Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық дайындық. Ақ көңілді жүрекпен Ақ ниетті тілекпен Амандасып алайық Қонақтарға ізетпен. ІІ Үй тапсырмасын сұрау. 1. С.Сейфуллин «Қызыл шұнақ» өлеңін жатқа айту. (4-оқушыдан жатқа мәнерлеп айтқызу) 2. Үй тапсырмасын бекіту: «Тосын сый» арқылы бекіту. 1. Қазір жылдың қай мезгілі?Қыс айларын ата. 2. «Қызыл шұнақ» өлеңнің авторы кім? 3. Сәкен Сейфуллин кім? 4. Сәкен Сейфуллин қашан,қай жерде туылған? 5. «Қызыл шұнақ аяз» деп қандай аязды айтады екен ? (Қызыл шұнақ - бет қаратпайтын аяз, үскірік). 6. Қыста ғана болады. Ұстасаң қолың тоңады?(қар) Балалар ненің бейнесі шықты? Қар. ІІІ Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі: -Балалар, бүгінгі жаңа сабағымыз Сафуан Шаймерденовтың «Қар » мәтіні. -Қане,балалар!Енді бүгінгі жаңа мәтініміздің авторымен танысайык

10.04.2018

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы : Санды 2-ге көбейту және бөлу. Сабақтың мақсаты : Білімділігі: Оқушыларды 2 санына кестелік көбейту және бөлу білімдері мен біліктерін тиянақтау. Амалдар мен есептерге алгоритм құру. 
Дамытушылығы:Оқушылардың математикалық білімі арқылы интеллектісін дамыту. Есептеу машықтарын жетілдіру , өздіктерінен жұмыс істеу , жеке топтық жұмыста шапшаңдылық танытуға машықтандыру. 
Тәрбиелігі : Өзін – өзі басқаруға ,ұжымдылыққа , көшбасшылыққа , белсенділікке тәрбиелеу . Жауапкершілікті сезіне білуге үйрету. 
Көрнекілік : Алгоритм ережесі , үй макеті, алгоритм құруға арналған кестелер ,бағалау парақшалары ,көңіл күй көрсеткіштері. 
Сабақтың түрі : жаңа сабақ 
Сабақтың әдісі :Басқара отырып түсіндіру , топпен жұмыс ,сұрақ - жауап әдісі 
Сабақтың жүрісі : Психологиялық дайындық 
1. Топқа бөліну(Көбейту тобы , бөлу тобы) 
2. Балалар зейінін сабаққа аудару 
3. Үй тапсырмасын тексеру 
4. Сабақ түрі және мақсатымен таныстыру 
Жаңа сабақ: - Қазір не сабақ ? – Математика сабағы 
Математика сабағына дайын болу үшін не айтушы едік ? 
-Есептеуді білмейтін адам , 
Түк сезбейтін надан 
- Біз неше таңбалы сандарға көбейттік , бөлдік ? 
Олай болса бүгінгі күннің жадын жазыңдар. 
- Жаңа сабақтың мақсаты амалдар мен есептерге алгоритм құру. 
- Түсініксіз сөз барма ? – Алгоритм 
- Алгоритм дегеніміз не ? 
- Бір нәрсені орындау үшін құрылған программаны алгоритм дейміз 
- Біз бүгін үй салу алгоритмін құрамыз .(Қазіргі кезеңдегі үй салудың маңызы , қаламыздағы салынып жатырған үйлер, ипотека, тұрғын үй) 
- Үйіміз дұрыс , әдемі болып салыну үшін әрбір алгоритм бойынша тапсырмалар орындауымыз керек . 
1-Алгоритм.Құрылыс материалдарын сатып алу ? Арифметикалық диктант 
1*2= 10*2= 6 : 2= 10:2= 14:2= 
2*2= 100*2= 8:2= 12:2= 16:2= 
2 – Алгоритм . Фундамент құю . 
Есеп шығарудың өзіндік алгоритмі бар.Соны пайдаланып берілген есептерді шығарып шартын, жауабын, шешуін салыстырайық 
Есеп шығару алгоритмі: 1. Есеппен танысу 
2.Есептің не туралы екендігін анықтау 
3.Белгілі , белгісізді анықтау 
4.Есептің шарты мен сұрағын ажырату 
5.Дәптерге шартын жаз 
6.Есепті шешу 
7.Жауабын жазу 
Көбейту тобы Бөлу тобы 
Көжек – 2 кг Ұл бала - 12 
Лақ – 6 кг - неше кг артық? Қыз бала -? 6 –уы кем 
Ш: 6-2=4 Ж: 4 кг артық Ш: 12- 6 =6 Ж: 6 қыз бала 
3 – Алгоритм . Қабырғасын қалау . 
Амалдарды орында. Тексер 
Көбейту тобы Бөлу тобы 
400:2=200 200*2=400 1*400=400 400:400=1 
600:2=300 300*2=600 50:50=1 1*50=50 
4 – Алгоритм . Шатырын көтеру . 
(Оқушылардың шығармашылық деңгейін көтеру мақсатында орындалады.) 
Әр топқа қарапайым алгоритмдер құрғызу . 
1. Көбейту тобы:Кортопты пісіру алгоритмі . 
2 Бөлу тобы:Ертеңгі іс – әрекеттің алгоритмі . 
5 – Алгоритм .Есік , терезелерін орнату . 
Есептерді шығар. Берілген есепке кері есеп құрастыр және шығар. 
1 топ 
Оқушылар 16 кг дәрілік шөп жинады. Оны тең бөліп ,2 дәріханаға өткізді. Дәріхананың әрқайсысы неше килограмм дәрілік шөп алды. 
Ш:16:2=8 Ж:8кг дәрілік шөп Ш:8*2=16 Ж:16 кг дәрілік шөп 
2 топ 
Зоодүкенде 10 тотықұсты 2 бала сатып алды.Егер тең бөліп алса , әр бала неше тотықұстан сатып алады? 
Ш:10:2=5 Ж:5 тотықұс Ш:5*2=10 Ж:10 тотықұс 
6 – Алгоритм . Газ жүргізу . 
Танымдық тапсырма 
Ұзындықтары 8 см және 2 см болатын екі кесінді сыз .Бірінші кесінді екінші кесіндіден неше сантиметр ұзын. Неше есе ұзын ?Екінші кесінді бірінші кесіндіден неше сантиметр қысқа? Неше есе қысқа?Ұзындығы берілген кесінділердің ұзындықтарының қосындысына және айырмасына тең кесінділер сыз. 
7 – Алгоритм . Жарық кіргізу , телефон желісін тарту . 
Өрнектер құр 
1 топ 2 топ 
10:2 * * 2*8 : : 
Сабақты қорыту, бекіту .Әрбір алгоритм бойынша шолу жұмыстары жүргізіледі .Әдемі болып шыққан үйді тамашалау.Енді осы үйдің кілтін кімге береміз? Үйге тапсырма . Үйге берілген тапсырманы дұрыс , толық, әдемі орындап келген оқушыға осы үйдің кілті беріледі .Үй жұмысы :№ 8.22 – бет. Смайлик арқылы бағалау Тәрбие.оргсайтынан Санды 2-ге көбейту және бөлу Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емесСабақтың тақырыбы : Санды 2-ге көбейту және бөлу. Сабақтың мақсаты : Білімділігі: Оқушыларды 2 санына кестелік көбейту және бөлу білімдері мен біліктерін тиянақтау. Амалдар мен есептерге алгоритм құру. 
Дамытушылығы:Оқушылардың математикалық білімі арқылы интеллектісін дамыту. Есептеу машықтарын жетілдіру , өздіктерінен жұмыс істеу , жеке топтық жұмыста шапшаңдылық танытуға машықтандыру. 
Тәрбиелігі : Өзін – өзі басқаруға ,ұжымдылыққа , көшбасшылыққа , белсенділікке тәрбиелеу . Жауапкершілікті сезіне білуге үйрету. 
Көрнекілік : Алгоритм ережесі , үй макеті, алгоритм құруға арналған кестелер ,бағалау парақшалары ,көңіл күй көрсеткіштері. 
Сабақтың түрі : жаңа сабақ 
Сабақтың әдісі :Басқара отырып түсіндіру , топпен жұмыс ,сұрақ - жауап әдісі 
Сабақтың жүрісі : Психологиялық дайындық 
1. Топқа бөліну(Көбейту тобы , бөлу тобы) 
2. Балалар зейінін сабаққа аудару 
3. Үй тапсырмасын тексеру 
4. Сабақ түрі және мақсатымен таныстыру 
Жаңа сабақ: - Қазір не сабақ ? – Математика сабағы 
Математика сабағына дайын болу үшін не айтушы едік ? 
-Есептеуді білмейтін адам , 
Түк сезбейтін надан 
- Біз неше таңбалы сандарға көбейттік , бөлдік ? 
Олай болса бүгінгі күннің жадын жазыңдар. 
- Жаңа сабақтың мақсаты амалдар мен есептерге алгоритм құру. 
- Түсініксіз сөз барма ? – Алгоритм 
- Алгоритм дегеніміз не ? 
- Бір нәрсені орындау үшін құрылған программаны алгоритм дейміз 
- Біз бүгін үй салу алгоритмін құрамыз .(Қазіргі кезеңдегі үй салудың маңызы , қаламыздағы салынып жатырған үйлер, ипотека, тұрғын үй) 
- Үйіміз дұрыс , әдемі болып салыну үшін әрбір алгоритм бойынша тапсырмалар орындауымыз керек . 
1-Алгоритм.Құрылыс материалдарын сатып алу ? Арифметикалық диктант 
1*2= 10*2= 6 : 2= 10:2= 14:2= 
2*2= 100*2= 8:2= 12:2= 16:2= 
2 – Алгоритм . Фундамент құю . 
Есеп шығарудың өзіндік алгоритмі бар.Соны пайдаланып берілген есептерді шығарып шартын, жауабын, шешуін салыстырайық 
Есеп шығару алгоритмі: 1. Есеппен танысу 
2.Есептің не туралы екендігін анықтау 
3.Белгілі , белгісізді анықтау 
4.Есептің шарты мен сұрағын ажырату 
5.Дәптерге шартын жаз 
6.Есепті шешу 
7.Жауабын жазу 
Көбейту тобы Бөлу тобы 
Көжек – 2 кг Ұл бала - 12 
Лақ – 6 кг - неше кг артық? Қыз бала -? 6 –уы кем 
Ш: 6-2=4 Ж: 4 кг артық Ш: 12- 6 =6 Ж: 6 қыз бала 
3 – Алгоритм . Қабырғасын қалау . 
Амалдарды орында. Тексер 
Көбейту тобы Бөлу тобы 
400:2=200 200*2=400 1*400=400 400:400=1 
600:2=300 300*2=600 50:50=1 1*50=50 
4 – Алгоритм . Шатырын көтеру . 
(Оқушылардың шығармашылық деңгейін көтеру мақсатында орындалады.) 
Әр топқа қарапайым алгоритмдер құрғызу . 
1. Көбейту тобы:Кортопты пісіру алгоритмі . 
2 Бөлу тобы:Ертеңгі іс – әрекеттің алгоритмі . 
5 – Алгоритм .Есік , терезелерін орнату . 
Есептерді шығар. Берілген есепке кері есеп құрастыр және шығар. 
1 топ 
Оқушылар 16 кг дәрілік шөп жинады. Оны тең бөліп ,2 дәріханаға өткізді. Дәріхананың әрқайсысы неше килограмм дәрілік шөп алды. 
Ш:16:2=8 Ж:8кг дәрілік шөп Ш:8*2=16 Ж:16 кг дәрілік шөп 
2 топ 
Зоодүкенде 10 тотықұсты 2 бала сатып алды.Егер тең бөліп алса , әр бала неше тотықұстан сатып алады? 
Ш:10:2=5 Ж:5 тотықұс Ш:5*2=10 Ж:10 тотықұс 
6 – Алгоритм . Газ жүргізу . 
Танымдық тапсырма 
Ұзындықтары 8 см және 2 см болатын екі кесінді сыз .Бірінші кесінді екінші кесіндіден неше сантиметр ұзын. Неше есе ұзын ?Екінші кесінді бірінші кесіндіден неше сантиметр қысқа? Неше есе қысқа?Ұзындығы берілген кесінділердің ұзындықтарының қосындысына және айырмасына тең кесінділер сыз. 
7 – Алгоритм . Жарық кіргізу , телефон желісін тарту . 
Өрнектер құр 
1 топ 2 топ 
10:2 * * 2*8 : : 
Сабақты қорыту, бекіту .Әрбір алгоритм бойынша шолу жұмыстары жүргізіледі .Әдемі болып шыққан үйді тамашалау.Енді осы үйдің кілтін кімге береміз? Үйге тапсырма . Үйге берілген тапсырманы дұрыс , толық, әдемі орындап келген оқушыға осы үйдің кілті беріледі .Үй жұмысы :№ 8.22 – бет. Смайлик арқылы бағалау Тәрбие.оргсайтынан Санды 2-ге көбейту және бөлу Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

-80%
Курсы профессиональной переподготовке

Учитель, преподаватель физики и математики

Продолжительность 600 или 1000 часов
Документ: Диплом о профессиональной переподготовке
17800 руб.
от 3560 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
2-ге көбейту және бөлу (48 KB)
