Меню
Разработки
Разработки  /  Всемирная история  /  Уроки  /  5 класс  /  Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады

Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады

Моя первая разработка в рамках обновления содержания, надеюсь вам пригодиться

16.10.2018

Содержимое разработки


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3B Мектеп: Қостанай облысы

«Мендіқара ауданы әкімдігі

білім бөлімінің Буденный орта

мектебі» ММ.


Күні: 16.06.2017 Мұғалімнің аты-жөні: Тобылбаев Дархан Мажитович

Сынып: 5 сынып Қатысқандар: 6 Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы

Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.2.1 – ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын білу және пайдалану;

5.3.2.2 – басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау;

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Александр Македонскийдің скифтермен соғысын анықтайды;

Басым бөлігі: Александр Македонский жаулап алған елдерін анықтайды;

Кейбір оқушылар: басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін түсінеді;

Бағалау критерийі

  • Александр Македонскийдің скифтермен соғысын анықтайды.


  • Александр Македонский жаулап алған елдерін анықтайды.



  • Басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін түсіндіреді

Тілдік мақсаттар

Терминдер мен ұғымдар: фаланга, отар

Диалогқа қолданатын сөйлемдер: Александр Македонский скифтерден жеңілді, себебі:

Скифтер деген...


Құндылықтарға баулу

«қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік», «құрмет»

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, Қазақстан тарихы

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Спарта қалай пайда болды?

Полистерді басқарған кім?

Спартада кім мекен етті?

Афины мен Спартадағы билік қандай болды?

Тарихи концепт

Себеп және салдар




Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған жығу түрлері



Ресурстар



Сабақтың басы

(7 мин.)




  • Ұйымдастыру, психологиялық ахуал

Сәлемдесу. Сабаққа психологиялық дайындық – өзіңнің көңіл-күйіңді көрсет.

(1 мин.)


  • Cұрақ қою арқылы тақырыпты ашу:

  1. Империя ұғымы нені білдіреді?

  2. Отар дегеніміз не?

  3. Скифтер деген кімдер?



Суретке назар аударыңдар. Геродот «ази-ялық скифтер» деп кімдерді атағанын естеріңе түсіріңдер. Олар туралы не білесіңдер? Оқушылар суретке қарап өз ойларымен бөліседі. (6 мин.)














Дүниежүзі тарихы

5 сынып

Оқулық.

Авторлары:

Б.С.Букаев

Г.Б.Зикирина

Ж.С.Макашева, 2017ж.

Түрлі-түсті қағаздан жасалған смайлдар,

суреттер,

Интербелсенді тақта.

Бағалау парағы. Бақылау парағы.




Сабақтың ортасы

(28 мин.)




Жаңа сабақты меңгеру.

Тақырып: Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады.

Тақырыпты ашып алғаннан кейін сабақтың мақсатын оқушылармен бірігіп анықтау.

I. Жеке тапсырма. (5 мин.)

1-тапсырма. Құпия зат әдісі.

Затты көрсетіп, оның не екенін жəне сабақпен қалай байланысқанын анықтауды сұраймын

Мысалы: Бұл семсер қанға боялған, өйткені бірнеше жанның өмірін қиған. Бүгінгі сабақпен байланысы бұл семсер соғыс құралы...


2-тапсырма. (5 мин.) 5 жолды өлең.

Зат есім - (Александр Македонский)

Сын есім - (Батыл, қатыгез)

Етістік - (Жаулап алды,барды,жойды)

Мағыналы 4 сөз - Македонский шығысқа бет алды

Синоним - Қолбасшы



  • Оқушыларға бағалау парақшасын беремін. Бағалау парақшасындағы критерий бойынша оқушылар бір-бірін бағалайды.



II. Топтық тапсырма.

3-тапсырма. (10 мин.)Оқушыларды екі топқа бөлемін. Мәтінді оқытамын. Мәтіндегі негізгі ақпаратты атап көрсетеді;

А.Македонский империяның негізін қалаушы деген тұжырымды дәлелдейтін кем дегенде үш дәйек келтіреді;


Тіл алмайтын оқушыға арналған ереже

Өз орныңа тұр! Достарыңның алдында кітаптарының жатқаны әлдеқашан. Ынтамен оқы. Күніңді ойын-сауықпен өткізбе, денеңе қасірет болады! Өз қолыңмен жаз, өз аузыңмен оқы, сенен көп білетін адамнан кеңес сұра. Күніңді ойынсауықпен өткізбе, ұрып кетеді, себебі ұл баланың құлағы арқасында орналасқан, сондықтан оны ұрса, ол жақсы тыңдайды!


4-тапсырма. (8 мин.)

Картаны пайдаланып, Македонскийдің жорықтары туралы әңгімелеңдер:

Бағалау критерийі: Македонскийдің жорықтарын әңгімелейді


Дескриптор:

Александр Македонский әскерінің қозғалыс бағыттарын анықтаңдар.

Картада көрсетілген оқиғалардың ретін анықтаңдар.

Картаны пайдаланып Александр Македонскийдің жаулап алған жерлерін жазыңдар.

1.______________________________________ 2.______________________________________ 3.______________________________________ 4.______________________________________ 5.______________________________________












  • Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау


Дүниежүзі тарихы

5 сынып

Оқулық.

Авторлары:

Б.С.Букаев

Г.Б.Зикирина

Ж.С.Макашева, 2017ж.

картоннан жасалған қызыл түспен боялған семсер, кескін карта, интербелсенді тақта



Сабақтың соңы

( 4 мин.)


Сабақты қорытындылау.

  1. Жеке тапсырма.

  • Неліктен Александр өз әскерімен Сырдариядан әрі қарай жылжи алмаға-нын ойланып көріңдер. (4 мин.)


  • Мұғалім тарапынан бағалау.


Стикерлер,


Сабақ бойынша рефлексия (5 мин.)

  • 5-5-1 әдісі. (5 мин.)

Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады. Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады. Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі


Үй тапсырмасы

(1 мин.)

  1. Александр Македонский туралы мәлімет жинау

  2. Абай Құнанбайұлының «Ескендір» атты поэмасын оқып келу


Саралау


Бағалау.


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Cабақтың мақсаты оқушылардың қажеттілігіне бағытталған.

Тапсырмалар оқушылардың білім деңгейлеріне сәйкес құрастырылған.

Топ құрылымында әр түрлі білімі бар оқушылар өз деңгейлеріне сәйкес тапсырмаларды орындайды.

Оқу үдерісіне жұмылдыру үшін тіл алмайтын оқушыға арналған ереже кіріктірілді.


Оқушылардың бірін-бірі бағалауы

Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау

Мұғалім тарапынан бағалау.

Бағалау парақшасы арқылы бағалау.


Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану











Топтардың жұмысын бағалау


Топ

Топтағы ынтымақтастық

Тәртібі, жұмысқа қатысы

Тақырыптың ашылуы

Өзге топтарды тыңдауы, сұрақ беруі, толықтыруы

I







II









Топтағы жеке оқушыны бақылау


Т.А.Ж.

Әсел

Марат

Ұлан

Назгүл

Аида

Ельнара

Топта өз міндетін атқаруы







Белсенділігі








Көмек бере алуы








Өзгені тыңдай алуы







Топпен бірлесе жұмыстануы























Тақырып: «Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады»


Оқу мақсаты: 5.3.2.1 – ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын білу және пайдалану


Ойлау дағдыларының деңгейі: білу және түсіну,

талдау


Бағалау критерийі: Білім алушы

  • Александр Македонскиймен болған соғыста сақтардың жеңісінің себептерін көрсетеді және анықтайды


Тапсырма: Топтық жұмыста оқушылар Александр Македонскийдің басқыншылық жорықтарын және жеңілу себептерін анықайды.


1 топ Александр Македонскийдің ой-пікірлері:


«Мен өзімнің ұстазыма әкем-нен кем қарыздар емеспін:

әкемнен өмір алсам, ал Аристотельден өмірімді жақсы өткізу туралы білім алдым».


«Ғаламда толып жатқан елдер


бар, ал мен әлі біреуін де жаулап алған жоқпын».


Бұл ой-пікірлер бізге Александр Македонский туралы қандай дерек бере алады?

Картамен жұмыс жасай отырып неліктен Александр өз әскерімен Сырдариядан әрі қарай жылжи алмағанын анықтаңдар.


Александр Македонскийдің


басқыншылық жорықтары:

карта











2 топ Картаны пайдаланып, Македонскийдің жорықтары туралы әңгімелеңдер:


  1. )Александр Македонский әскерінің қозғалыс бағыттарын анықтаңдар.

  2. )Картада көрсетілген оқиғалардың ретін анықтаңдар.


Дескриптор Білім алушы

  • Империя ұғымын біледі, пайдаланады

  • Картамен жұмыс жасап үйренеді және оны қолданады

  • Александр өз әскерімен Сырдариядан әрі қарай жылжи алмағанын анықтайды

  • Александр Македонский әскерінің қозғалыс бағыттарын анықтайды





-75%
Курсы повышения квалификации

Использование технологии развития критического мышления на уроках истории и обществознания

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады (163.51 KB)
