Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Уроки  /  3 класс  /  Жаттығулар орындау. "Жалаң және жайылма сөйлем"

Жаттығулар орындау. "Жалаң және жайылма сөйлем"

Жала? ж?не жайылма с?йлем

115-120 жатты?улар орындау.

С?йлем ??рамына т?рлаусыз м?шелерді? біреуі немесе бірнешеуі енгізілу ар?ылы жасал?ан жайылма с?йлемдерді салыстыру ар?ылы бір-бірінен ?згешелігін айту.

С?йлемдерді с?йлем м?шелеріне талдау.

1.О?ушыларды? к?ркем жазу да?дыларын ?алыптастыру, зейінділікке,жылдам ойлау?а, ?демі с?йлеуге т?рбиелеу.

2. О?ушыларды? саба??а деген белсенділігін, шы?армашылы? ойлау, талдау, салыстыру ?абілеттерін арттыру.

3.Отанына деген париотты? сезімге т?рбиелеу.

«Алма а?ашы», «25» т?сбелгісі, стикер, топты? ба?алау бетшесі, «конверттегі с?йлем» ?дісі, «ба?даршам» т?стері.

Жай с?йлемні? жала? ж?не жайылма болып екіге б?лінетіндігін біледі.

Жа?а білімді ме?герту.

20.01.2017

Содержимое разработки

Жаңаөзен қаласы №10 орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі

Озганбаева Мереке Бегалиеваның 3 «А» сыныпқа арналған жоспары

Күні 07.12.2016ж

Қазақ тілі

7 күн

Сабақтың тақырыбы

Жалаң және жайылма сөйлем

115-120 жаттығулар орындау.


Мақсаты

Сөйлем құрамына тұрлаусыз мүшелердің біреуі немесе бірнешеуі енгізілу арқылы жасалған жайылма сөйлемдерді салыстыру арқылы бір-бірінен өзгешелігін айту.

Сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талдау.



Міндеті


1.Оқушылардың көркем жазу дағдыларын қалыптастыру, зейінділікке,жылдам ойлауға, әдемі сөйлеуге тәрбиелеу.

2. Оқушылардың сабаққа деген белсенділігін, шығармашылық ойлау, талдау, салыстыру қабілеттерін арттыру.

3.Отанына деген париоттық сезімге тәрбиелеу.

Қолданылатын көрнекіліктер

«Алма ағашы», «25» төсбелгісі, стикер, топтық бағалау бетшесі, «конверттегі сөйлем» әдісі , «бағдаршам» түстері.

Оқу нәтижесі

Жай сөйлемнің жалаң және жайылма болып екіге бөлінетіндігін біледі.

Сабақтың түрі: 

Жаңа білімді меңгерту.


Әдісі

Сұрақ-жауап,ойын, «конверттегі жағдаят» әдісі, топтық жұмыстар.


Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ұйымдастыру


Оқушыларды түгендеу.

Кезекші жауап береді.

Психологиялық дайындық.


-         Бүгін біздің сыныпқа қонақтар келіп отыр. Алдымен барлығымыз қонақтармен амандасайық.

Ал өздерің көңіл-күйлеріңді суреттеңдерші.

-         Менің сендерге тілерім – жарқыраған күн сендердің жандарыңды жылытсын және сендер күн шуағындай адамдарға мейірімді, қайырымды болыңдар. Сендердің шашқан шуақтарың қонақтардың жанын жылытсын!





-         Жарқырап күн де ашылды,

Айналаға нұр шашылды.

Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз.

Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз.

Бүгінгі күн тамаша!

Біз осы тамаша күнге қалай жеттік?


Бүгінгі сабағымыздың жетістігі осы Тәуелсіздіктің 25 жылдығына тартуымыз болады.

Тәуелсіздік арқасында.


Бағалау бетшесін таратамын

Хатшы топты бағалайды.

Үй жұмысын тексеру


112-жаттығу.

Мақалды сөйлем мүшесіне ауызша талдайды.







«Бағдаршам» түстерін көтеру

- Енді өткен сабақтарда алған білімдерімізді еске түсірейік. Тақтада сұрақтар «алма ағашында» ілініп тұр. Сол ағаштан сұрақтар алып, жауап беріп көрелік. Қане, кім шығады?

    

а) Сөйлем мүшелері дегеніміз не?

ә) Сөйлем мүшелері неше түрге бөлінеді?

б) Тұрлаулы мүшелер дегеніміз не?

в) Бастауыш деген не?

г) Баяндауыш дегеніміз не?

д) Жалаң сөйлем дегеніміз не?

е) Жайылма сөйлем дегеніміз не?


Оқушылар сұрақтарды суырып жауап бередІ.


Қорыту






«Қол шапалақтау»

1.  «Қандай қимыл?» ойыны.Сұрақ-жауап.

- Оқушының қимылы бойынша құралған сөйлемдерде салыстырып,бір-бірінен қандай өзгешелігі бар ?

-         Жай сөйлемнің қай түріне жатады?

Тақта алдына « оқушы шығып қимылдар көрсетеді, қалған оқушылар қимылын қарап отырып, сөйлем ойлап айтады.



Жаңа сабақ

-         Сонымен балалар, біз сөйлем құрамына тұрлаусыз мүшелердің біреуі немесе бірнешеуі енгізілу арқылы жасалған жайылма сөйлемдермен таныстық.


Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күннің жадысын, тақырыбын жазып алайық.

Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күннің жадын, тақырыбын жазып алады.

Сергіту сәті

Музыка ырғағымен

Музыка ырғағымен

Оқулықпен жұмыс

Топтық жұмыс

115- жаттығу. 4 топ орындайды

1-топқа бірінші сөйлем .

2- топқа екінші сөйлем .

3-топқа үшіншіі сөйлем .

4-топқа төртінші сөйлем .


Жаттығулар орындау

116- жаттығу.Ребусты шешсең, мақал шығады.Өмірмен байланыстыру.

«Ерді намыс өлтірер»

Жай сөйлем түрлеріне және сөйлем мүшелеріне талда.

Тақтамен жұмыс

118- жаттығу. Сөйлемді көшіріп жазу. Тұрлаулы,тұрлаусыз мүшелердің астын сызу.


1, 2 ,3,4-ші топтар орындайды.


5-ші сөйлемді тақтаға орындату.

119- жаттығу ауызша

Ауызша орындау

Сабақты қорыту


«Бас бармақ» қалыптастырушы бағалау

«Конверттегі сөйлем» әдісі

120-жаттығу. Сөйлемдерді толықтыру арқылы қорыту.

Тақтаға 1 оқушы шығып оқиды.

Үй жұмысы

117-жаттығу. Суретке қарап әңгіме құра. Ережелерді оқу.

117-жаттығу. Ережелерді оқиды.


Бағалау

Журналға қою

Топтық бағалау бетшесін оқиды.


Кері байланыс

«Баспалдақ» кері байланысы

Сабақты толық меңгерген оқушы баспалдақтың жоғары сатысына «жұлдыз», орташа меңгерсе «күн», түсінбесе «бұлт» салады.































-75%
Курсы повышения квалификации

Адаптивная физическая культура в условиях реализации ФГОС для лиц с ОВЗ

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Жаттығулар орындау. "Жалаң және жайылма сөйлем" (27 KB)
