Меню
Разработки
Разработки  /  Право  /  Мероприятия  /  11 класс  /  Збірник позаудиторних предметних заходів із правознавства

Збірник позаудиторних предметних заходів із правознавства

У збірнику представлені різні види роботи зі студентами першого курсу. Матеріали можна використати на різних етапах занять із правознавства, для проведення бесід зі студентами та їх батьками та виховних годин в студентському гуртожитку

28.12.2017

Содержимое разработки


Міністерство освіти і науки України


новокаховський приладобудівний технікум





















м. Нова Каховка

- 2017 -


укладач: Верхолаз Микола Тихонович, викладач правознавства першої кваліфікаційної категорії





рецензент: Петловнюк Л.Д., зав. методичним кабінетом, викладач-методист









У збірнику представлені різні види роботи зі студентами першого курсу. Матеріали можна використати на різних етапах занять із правознавства, для проведення бесід зі студентами та їх батьками та виховних годин в студентському гуртожитку.









































План-конспект

Тема: Тенета торгівлі людьми: необізнаність знищує.

Мета: познайомити студентів з проблемою работоргівлі людьми в Україні, підвищити рівень їхньої поінформованості про проблему порушення прав людини, сформувати у розуміння суті проблеми торгівлі людьми, виробляти практичні навички людини, що виїжджає за кордон, визначити можливі шляхи запобігання работоргівлі, виховувати правосвідоме ставлення до означеної проблеми.

Форма проведення: відеолекторій з елементами тренінгу.

Обладнання: телевізор, DVD – програвач, фотоілюстрації, плакати, роздатковий матеріал.

Хід заходу

План

1.Інформація про проблему

2. Конкретні приклади студентів

3. Аналіз оголошень.

4. Перегляд відеофільму «Станція призначення – Життя»

5. Рефлексія. Поради виїжджаючим за кордон


1. Вступне слово викладача

З розвитком правової соціальної держави в Україні особлива увага приділяється захисту прав та свобод її громадян. Не зважаючи на те, що Людина (її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека) визнана Українською державою найвищою соціальною цінністю, гарантом захисту і забезпечення прав якої є Конституція України, проте ніхто з нас не застрахований від ймовірності бути перетвореним на жертву користолюбства шахраїв.

Торгівля людьми – одна з найбільш гострих й актуальних проблем сучасності. Сексуальна експлуатація, примусова праця, боргова кабала, використання дитячої праці, «домове» рабство, жебракування, насильницьке використання людей у збройних формуваннях, торгівля людьми з метою трансплантації органів й тканин – жахливий перелік варіативних форм одного злочину.

«Работоргівля» відноситься до глобальних явищ сьогодення, яке поширюється більшістю країн світу. Нерідко жертвами цинічного злочину стають чоловіки й діти, однак у більшості випадків потерпають від рук зухвалих шахраїв жінки і дівчата, котрі піддаються сексуальній експлуатації.

За даними експертів ООН торгівля людьми за рівнем прибутковості посідає рівноцінне місце поряд з торгівлею наркотичними засобами та зброєю. Фінансова кмітливість дозволяє отримувати «торговцям душ» багаторазовий дохід.

Привабливі риси злочинного промислу привертають увагу транснаціональної організованої злочинності, котра не визнає кордонів і не виокремлює країни за рівнем соціально-економічного розвитку.

Запрошення на роботу за кордон для громадян, пригнічених довготривалою економічною нестабільністю, високим рівнем безробіття, соціальною незахищеністю, здається дуже принадливою пропозицією. Втім реальна дійсність демонструє доволі безвідрадну картину: експлуатовані «волонтери» отримують мізерні копійки, а безпосередні організатори капітального бізнесу – сотні тисяч.

«Живий товар» експортують до Туреччини, Італії, Іспанії, Німеччини, Балканських країн, Угорщини, Греції, Чехії, Росії, Арабських Еміратів, Ізраїлю, Сполучених Штатів, Скандинавії тощо. Чоловіків залучають до будівництва, гірничих робіт, серед жінок високо оцінюються домогосподарки, швачки, посудомийки, але найбільш популярною сферою експлуатації «слабкої статі» залишається галузь сексуального бізнесу.

Згідно інформації, наданої Міністерством закордонних справ України, на заробітки за межі нашої держави щороку виїжджає понад 100 тис. осіб. Нажаль, більша частина громадян перебуває за кордоном у статусі нелегальних мігрантів.

Торгівля людьми, беззаперечно, – неприпустиме для цивілізованої світової спільноти явище, рішуча протидія якому залежить від багатьох чинників.

Блок держав, які підписали Конвенцію ООН щодо протидії транснаціональній організованій злочинності й додаткові Протоколи, до якого приєдналася і Україна, взяли на себе зобов’язання щодо запобігання й припинення торгівлі людьми шляхом проведення і підтримки програм, орієнтованих на інформування населення, надання захисту особам, які постраждали від злочину. В школі ми з вами вдаємося до просвітницької роботи та індивідуальної профілактики з запобігання даному виду правопорушень.

Тому метою нашого заходу є підвищення рівня вашої поінформованості про проблему торгівлі людьми, формування певних практичних навичок, якими має володіти людина, що виїжджає за кордон, визначення можливих шляхів запобігання работоргівлі.


2. Бесіда

- Чому на вашу думку люди виїжджають за кордон?

- Що потрібно знати перед поїздкою за кордон?

  • Права іноземних громадян в тій чи іншій країні;

  • Статус жінки в країні;

  • Рівень безробіття;

  • Рівень заробітної плати іноземців;

  • Інформація про культуру, побут, звичаї країни;

  • Рівень та якість життя за кордоном;

  • Контактні телефони, адреси організацій, що надають допомогу;

  • Телефони та адреси дипломатичних представництв своєї країни за кордоном;

  • Інформацію про правила виїзду на роботу ( контракт);

  • Досвід тих, хто побував за кордоном.


3. Перегляд відеофільму «Станція призначення – Життя»


4. Практичні вправи

  1. Фірма пропонує роботу за кордоном. Як убезпечити себе і що варто знати?

(з’ясувати чи має фірма ліцензію на працевлаштування, контракт має укладатися безпосередньо з роботодавцем на зрозумілій для вас мові)

  1. Жінка або чоловік вже уклали трудовий контракт, вже готові документи, через декілька днів вони від’їжджають. Що ви порадите? (З’ясуйте по якій візі вони їдуть, нагадати, що із собою варто мати телефони посольства України в тій країні, до якої вони їдуть)ю.

  2. Дівчина хоче вийти заміж за іноземця. Звернулась до шлюбної агенції. Чи можна довіряти таким агенціям? Щоб ви порадили? (ознайомитись з практикою роботи агенції біль детально: виконання обіцянок та зобов’язань; з’ясувати які гарантії надає агенція, чи гарантує особисту безпеку?)

  3. Дівчина через мережу «Інтернет» познайомилась з чоловіком. Він пропонує зустрітися в Туреччині. Ваші поради (запросити його до України; зупинитися в готелі; мати копію паспорта; повідомити рідних про адресу, телефон, місце роботи та місце проживання нареченого).

5. Поради тим, хто виїжджає за кордон

  1. Нікому не довіряйте Ваш паспорт. Документи, що посвідчують особу, завжди повинні перебувати тільки у Вас.

  2. Якщо Ви збираєтесь працювати чи навчатись, потурбуйтеся про те, щоб Ваш контракт було складено на зрозумілій для Вас мові, а також умови, місце та час Вашої майбутньої роботи чи навчання були чітко обумовлені.

  3. Залиште вдома, своїм друзям або близьким детальну інформацію про своє місце перебування за кордоном з адресою та контактними тел., а також копію паспорта та контракту.

  4. Радимо також залишити Ваше власне фото та адреси Ваших закордонних друзів.

  5. Не забудьте з’ясувати номери телефонів українських посольств та консульських представництв за кордоном.

  6. Якщо Ви опинилися у скрутній ситуації або Вам хтось погрожує – звертайтесь до представників своєї країни, які допоможуть.

  7. В іноземних країнах активно працюють недержавні установи, які надають допомогу людям, що опинилися в біді.

  8. Строк перебування на території іноземної держави вказано на Вашій візі. Порушення візового режиму робить неможливим Ваш наступний візит за кордон.

  9. Не забувайте, що знання хоча б елементарних висловлювань іноземною мовою значно полегшить Ваше перебування за кордоном та допоможе у скрутну хвилину.


  1. Підсумки

Рефлексія . «Незакінчене речення».


«При виїзді за кордон я буду …»


Додаток

Анкетування

Тема: «Що ви знаєте про роботу за кордоном?»

1 Чи хотіли б ви працювати за кордоном? ________

2 Яку роботу ви хотіли б виконувати? (кваліфіковану, некваліфіковану чи пов‘язану із секс-індустрією) _____________________________________________________________________

3 Протягом якого часу Ви бажаєте працювати за кордоном? ____________________________

4 Чи бажаєте ви залишитись за кордоном на деякий час? _______________________________

5 Чи бажаєте ви залишитись за кордоном назавжди? __________________________________

6 За яку платню ви б погодились працювати за кордоном? ____________________________

7 Як ви ставитесь до тих людей, які поїхали працювати за кордон та потрапити в рабство?________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

8 Як, на вашу думку, не потрапити в рабство? ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

9 Чому люди потрапляють в рабство? ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

10 Чи знаєте ви про злочини, жертвою яких стають люди, які поїхали працювати за кордон?

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


























Розробка бесіди з батьками

Тема: Конвенція ООН про права дитини.

Закон і реальність


Мета. Ознайомити батьків з основними положеннями Конвенції про права дитини.

Обладнання. Конвенція про права дитини; Конституція України; газетні та журнальні статті; вислови:

«Сьогодні діти – завтра народ.»

«Легше любити весь світ, ніж одну дитину»

(В. Сухомлинський).


«Кожна дитина має право на увагу, на ласку, на похвалу»

(Є. Аркін).

Що більше у дитини волі, то менше необхідності у покараннях.

Що більше похвали, то менше покарань».

(Я. Корчак).

Хід бесіди

Вступне слово викладача правознавства

Важливим документом, який був схвалений Генеральною Асамблеєю 20 листопада 1989 року, стала Конвенція про права дитини, ратифікована Верховною Радою України 27 лютого 1991 року.

Сьогодні ми ознайомимося з основними принципами цього важливого документа і обговоримо ряд суттєвих питань, що стосуються дітей. Найперше, що ж таке Конвенція?

Конвенція – це угода, договір між державами з приводу якого-небудь питання. А ратифікувати – означає затверджувати міжнародний договір.

Отже, 27 лютого 1991 року Верховна Рада України затвердила Конвенцію про права дитини, проголошену 20 листопада 1989 року Асамблеєю ООН.

Проголошення і схвалення цього важливого документа свідчить про те, що держави-учасниці дбають про своє майбутнє, готові вжити всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дитини від усіх форм дискримінації, зобов’язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які є необхідними для її благополуччя.


Обговорення основних положень Конвенції


Про що ж говориться у цьому документі? Перед вами – текст Конвенції. В статті 6 сказано, що кожна дитина має невід’ємне право на життя. Текст цієї статті близький до ст. 27 Конституції України, в якій сказано, що кожна людина має невід’ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов’язок держави – захищати права людини. В Конвенції держави-учасниці зобов’язуються забезпечити виживання і здоровий розвиток дитини. Зверніть увагу на ст. 7., де говориться, що дитина має право не розлучатися зі своїми батьками всупереч їхньому бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи, згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосованих закону і процедур, що таке розлучення потрібне в інтересах дитини… Держави-учасниці забезпечують дитині, здатній сформулювати свої власні погляди, право вільно вис­ловлювати ці погляди з усіх питань, які торкаються дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага відповідно до віку і зрілості.

А тепер поглянемо, чи завжди так у нашому житті. Бувають випадки, що батьки розлучаються, ніхто з них не рахується з думкою дитини щодо того, з ким вона хоче бути, кожен старається зробити так, як йому вигідно, а від цього страждають діти, які часто втікають від одного з батьків до іншого, до бабусь і дідусів, а то й опиняються на вулиці.

Напевне, кожен з вас читав лист «Вустами немовляти», надрукований в газеті «Порадниця», в якому дівчина п’ятикласниця виливає біль своєї душі, просить допомоги. А суть в тому, що мати хоче розлучитися з батьком, який зраджує їй. Дівчинка любить своїх батьків, але робить висновок: «Якщо ми житимемо без тата, у нас у сім’ї буде спокій».

Або ще один випадок. Дівчинка кинулася з даху багатоповерхового бу­динку, в якому оселився її батько з новою сім’єю, залишивши їх з мамою та братиком без шматка хліба. А скільки ми зустрічаємо випадків, коли матері чи батьки відмовля­ються від своїх дітей, залишаючи їх напризволяще.

(Далі батьки підключаються до розповіді розповідають про відомі їм випадки)


Розгляд даної проблеми викладач завершує

віршем:

Чи я українець? Чи я окраянець?

З якого я краю і чий я окраєць?

Якої хлібини я крихта солона?

Якій нелюдинці я виходець з лона?

Яка мене мати на світ породила?

Без роду, без імені в люди пустила?

Лежав і мовчав я під небом високим,

І в небі відлунням пливли її кроки.

Світи оніміли у мить безнадії.

Матусю! Шевченкові плачуть Марії.

Всі покритки й наймички горді синами,

Ой, чули б Ви, мамо, як кликав я мами…

І нині я кличу: «Знайдися, Матусю!

За те, що вродила, тобі поклонюся!»

Зоряна Гладка


В Конвенції також сказано, що батьки несуть однакову відповідальність за виховання і розвиток дитини. Але дитина, яка тимчасово або постійно позбавлена свого сімейного оточення, має право на особливий захист і допомогу, які надаються державою. Держави-учасниці, які визнають і дозволяють існування системи всиновлення, забезпечують, щоб першочергово враховувалися інтереси дитини.

Та вдумаймося в слова відомого вченого Рубінштейна: «Найдорожчі і найкращі люди в дитини – це її батьки. Потреба в батьківській любові не тільки найміцніша із всіх людських потреб, а й найдовша».

Усі ми знаємо, що смертність в Україні перевищує народжуваність. Але, напевне, не всі знаємо про те, що Україна є своєрідним «рекордсменом» щодо дитячої смертності. За останні роки, як зауважила доктор медичних наук Ніна Марковська, вроджені вади, хвороби органів дихання та інші захворювання виривають із життя від семи до тридцяти відсотків малюків.

У статті 24 Конвенції сказано, що держави-учасниці визнають право дитини на користування найбільш досконалими послугами системи охорони здоров’я і засобами лікування хвороб та відновлення здоров’я. Держави - учасниці вживають необхідних заходів для забезпечення необхідної медичної допомоги та охорони здоров’я всіх дітей.

” А чи серйозно відноситеся ви до періодичних медичних оглядів дітей?

- Чи приділяєте належну увагу режиму дня і харчування своєї дитини? - Як реагуєте на шкідливі звички дітей – куріння, вживання алкоголю?

Чи знаєте про те, що Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила, що куріння – це причина 20% смертей, а 0,25 л горілки для 14-15-річних дітей є уже смертельною дозою.

У статті 33 Конвенції сказано, що держави-учасниці вживають всіх необхідних заходів, включаючи адміністративні, законодавчі й соціальні заходи, а також заходи в галузі освіти з тим, щоб захистити дітей від вживання наркотичних засобів і психотропних речовин. Ми з вами знаємо, що в Україні прийнята Постанова про заборону продажу тютюнових виробів дітям. Але дуже часто на місцях ми бачимо зовсім іншу картину. Виникає запитання: чому ми, дорослі, стоїмо осторонь цього? Ми завжди звикли в усьому звинувачувати державу. Так, сьогодні Україна й справді у великій скруті. Проте думаю, що на місцях, не чекаючи допомоги держави, можна також багато зробити. Відрадно, що ви серйозно віднеслись до організації гарячого харчування дітей в нашій шкільній їдальні. Адже це також один з важливих кроків у покращенні здоров’я наших дітей.

(Батьки обговорюють питання які форми і методи використовують вони проти куріння свої дітей).

У статті 27 говориться, що держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення у межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини, а держави-учасниці зобов’язуються у разі потреби надавати матеріальну допомогу.

Але знову хочу звернути вашу увагу на ось такий лист-крик душі дитини: «Не хочу жити. Бо хочу їсти те, що рекламують по телевізору, що їдять мої багаті однокласники. Хочу жити не в гуртожитку, а нашій сім’ї ніколи не світить нормальна квартира…»

Звичайно, що листів з подібним змістом чимало. Хто допоможе цим розчарованим дитячим серцям? Звичайно ж ми, дорослі. В нашій країні створений Дитячий Фонд України, який займається захистом прав дітей у наш нелегкий час, працює з сімейними дитбудинками, надає найщирішу підтримку і допомогу знедоленим.

І все ж у вас, напевне, виникає запитання: що робити вам, щоб захистити дитину від подібного? Я думаю, що найперше ми повинні огорнути її любов’ю, піклуванням, зробити все для того, щоб вона прагнула жити, а не іти з життя. Т. Харріс писав: «У світі сьогодення існує арифметика відчаю, де всі просять любові, але дуже мало тих, хто може її дати». Проте ми з вами, батьки, вчителі, повинні дати якнайбільше любові своїм дітям. Хоч це, напевне, нелегко. В, Сухомлинський в свій час зазначав: «Легше любити весь світ, ніж одну дитину».

В Конвенції також говориться про те, що кожна дитина має право на освіту, запроваджується безплатна і обов’язкова початкова освіта.

Запитання для батьків:

- Як ви відноситесь до того, що в Україні обов’язкова загальна середня освіта?

- Що думаєте з приводу тих змін, що відбуваються в наш час в галузі освіти?.

- Які ваші думки з приводу 12-річного навчання?

У Конвенції говориться, що держави-учасниці зобов’язуються захищати дитину від усіх форм сексуальної експлуатації і сексуального розбещення… забезпечують, щоб жодна дитина не була піддана катуванню чи іншим жорстоким, нелюдським або таким, що принижують гідність дитини, видам поводження або покарання.

Проте знову ж, аналізуючи пресу, ми неодноразово зустрічаємося з ви­падками, коли батьки застосовують найжорстокіші методи покарання дітей за ту чи іншу провину. Я вважаю, що це неправильно. Тому, що на зло дитина ще більше захоче відповісти злом.

Запитання для батьків:

- Які методи покарання застосовуєте в своїй сім’ї?

- Чи погоджуєтеся з тим, що тільки «бійкою» можна виправити помилки у поведінці своєї дитини?

- А, можливо, слід вдуматися в слова Я. Корчака: «Що більше у дитини волі, то менше необхідності в покараннях. А що більше похвал, то менше покарань.»




Підсумок.


Ми зупинилися тільки на основних положеннях Конвенції. Варто також згадати і про право дитини на відпочинок і дозвілля, на свободу думки, совісті та релігії, право на доступ до інформації, на користування благами соціального забезпечення, включаючи соціальне страхування. Бачимо, що дитина повинна за всіх обставин бути серед тих, хто першим одержує допомогу і захист.

Великий педагог В. О. Сухомлинський колись зауважив: «Сьогодні діти – завтра народ!» Звичайно, діти – майбутнє нашої країни, і від їхнього фізичного розвитку, знань, вмінь залежатиме, якою буде наша Україна.

Якими сформуємо дітей фізично, морально – таке суспільство й матиме­мо. «Діти – живі квіти землі», – писав М. Горький. І як кожній квітці потрібні певні погодні умови для повного розквіту, так і нашим дітям потрібно ство­рити необхідні умови для їх нормального життя. А це завдання нас з вами – батьків і педагогів.

Головна цінність для кожної людини – це життя.  Воно надається кожному з нас усього один раз, у цьому і полягає його унікальність та надзвичайна цінність. З самого початку, з перших хвилин життя, людина вже є надзвичайно багатою. Це багатство не визначається матеріальними цінностями, це те багатство, яке неможливо виміряти і не можна ні з чим порівняти.  Життя – це багатство, якого ніхто не має права позбавляти іншу людину цього багатства.

Показ презентації студентки першого курсу.








(Фрагменти презентації можна використовувати в процесі розповіді)


Бажаю Вам і вашим дітям щасливої долі.


Дякую за увагу.


ПРАВА І ОБОВ’ЯЗКИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ. ДІТИ ТА ЇХНІ ПРАВА

(Брейн-ринг)

Мета:

  • мотивувати студентів до вивченні Конвенції ООН про права дитини;

  • вміння використовувати свої знання на практиці;

  • виховувати в студентів почуття патріотизму, свідомої громадської позиції.

  • сприяти популяризації правових знань, усвідомленню в студентському середовищі необхідності правової освіти;

  • соціально-правовій активності студентської молоді.

Обладнання:

  • дидактичний матеріал;

  • виставка книг на правову тематику;

  • конкурс плакаті

Брейн-ринг – відома телевізійна гра, в основі якої лежить змагання, де стартом є складне цікаве запитання, а фінішем – правильна відповідь. Необхідно зуміти швидко зреагувати, адже час прийняття рішення обмежений.

Успішне проведення брейн-рингу вимагає підготовчої організаційної роботи, а саме:

  • наявності спеціально обладнаного приміщення (класу), кількості ігрових столів, яка повинна відповідати кількості учасників;

  • встановлення на кожному столі сигнального пристрою, або дзвінка, щоб ставити до відома ведучого про готовність команди відповідати;

  • призначення ведучого, який є одночасно організатором і арбітром гри.

Готуючись до брейн-рингу, викладач пропонує студентам:

  1. Створити команди.

  2. Дати їм назви.

  3. Обрати капітанів.

  4. Обрати девіз команди.

  5. Підготувати газету на правознавчу тематику.

  6. Підготувати прислів’я на правознавчу тему.

  7. Розшукати вислови відомих людей про право.

  8. Підготувати антирекламу.

У першому турі команда повинна дати правильну відповідь на три запитання, тоді вона зможе зайняти стіл лідера.

Команда, яка найдовше утримається за столом лідера, вважається переможцем гри.


Гру розпочинають ведучі із вступними словами:

1-й ведучий: Добрий день, дорогі друзі!

2-й ведучий: Добрий день!

1-й ведучий: Ми раді вітати всіх, хто зібрався у цьому залі – юних правознавців.

2-й ведучий: Фахівців у галузях громадянського, адміністративного, кримінального та шлюбно-сімейного права.

1-й ведучий: Сьогодні на нашій сцені виступатимуть ті, хто через декілька років стане на стражі закону.

2-й ведучий: Майбутні юристи, судді, прокурори, адвокати.

1-й ведучий: Та просто законопослушні громадяни. Тому зараз на сцену я запрошую команду правознавців "Право".

Представляється капітан команди, члени команди, команда виголошує свій девіз: "Як світло денне, нам потрібне право, бо без законів не живе держава!"

2-й ведучий: А я запрошую команду правознавців "Освітяни".

Представляється капітан команди, члени команди, команда виголошує свій девіз: ”На ниві правових знань немає краще освітян!”

Звучить музика, команди займають свої місця

1-й ведучий: Як на кожному солідному конкурсі, Ваші знання оцінюватиме компетентне журі...

2–й ведучий: Наш перший конкурс буде проходити за принципом брейн-рингу: короткі чіткі запитання – короткі чіткі відповіді, на обміркування яких ви матимете 30 секунд. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал. Якщо команда не дає правильну відповідь на поставлене запитання, то цей шанс передається команді суперників.

Питання для брейн-рингу:

  1. Це слово є синонімом термінів "посередник", "проведор", "комісар". Воно означає особу, яку наділив парламент обов’язком здійснювати контроль за дотриманням прав та інтересів людини і громадянина. (Омбудсмен).

  2. На цій мові розмовляли Юлій Цезар і Цицерон, Юліан Клавдій і Корнелій. У V столітті вона почала вмирати. На ній записані "Пакти і конституції законів та вольностей Війська Запорізького". Сьогодні цією мовою широко користується медицина. (Латинь).

  3. Те, що лежить у чорному ящику – народилося на американському континенті, визначає основи державного устрою, є інструментом демократії, має вищу юридичну силу. Що лежить у чорному ящику? (Конституція).

  4. Вольтер сказав, що "Свобода полягає в тому, щоб залежати лише від..." Що сказав Вольтер? (…закону).

  5. Завершіть фразу Віктора Гюго "Право – це все те, що є істинне та ..." (…справедливе).

  6. Дочка мати Прометея.Урана і Геї, друга дружина Зевса. За однією з версій, Богиня передбачення. Передавала людям повеління Зевса. Зображувалась з пов’язкою на очах (символ неупередженості), терезами в одній руці і мечем в другій. Хто вона? (Феміда).

  7. У наш час це слово є крилатим словом і юридичним терміном: так називають, наприклад, право постійного члена Ради Безпеки ООН заборонити прийняття рішення, з яким він не згоден. Цим правом користується і Президент України. Яке це слово? (Вето).

  8. У Шрі-Ланці він називається асамблеєю, в Ісландії – альтингом, Норвегії – стортингом, в Ірані – меджлісом. А як він називається в Україні? (Парламентом).

  9. У кожного народу є прислів’я, котрі говорять про те, що добре, а що погано в житті. Пам’ятайте: "На злодію і шапка горить", а "У брехуна сльози ..." (…дешеві).

  10. Ще одне прислів’я говорить: "І той злодій, хто..." Хто ж це вважається злодієм згідно з цим прислів’ям? (Знав та змовчав).

  11. Ще один латинський афоризм означає "Знання закону не в тому, щоб знати його слова, а в тому..." В чому ж полягає знання закону, на думку давніх латинян? (А в тому, щоб розуміти їх зміст).

  12. Чи є громадянином України дитина, яка народилася на території України від осіб без громадянства, котрі постійно проживають в Україні? (Так).

  13. Певні правила соціальної поведінки людини. (Мораль).

  14. Основний Закон України. (Конституція).

  15. Особа, наділена державою юридичними правами та обов’язками. (Громадянин).

  16. Правило поведінки, що склалося людством протягом тривалого часу. (Звичай).

  17. Людина, що виступає носієм різних суспільних відносин у державі. (Особа).

  18. Перше і важливе право кожного громадянина. (Особиста свобода).

  19. Здатність особи мати права і обов’язки. (Правоздатність).

  20. Винна протиправна дія. (Правопорушення).

  21. Протиправна поведінка. (Проступок).

  22. Повна незалежність держави. (Суверенітет).

  23. Герб України. (Тризуб).

  24. Гімн України. ("Ще не вмерла Україна").

  25. Основний документ, який засвідчує приналежність особи до держави. (Паспорт).

  26. Автор першої в історії українського народу справді демократичної конституції. (Пилип Орлик).

  27. Членами політичних партій можуть бути тільки громадяни України, які досягли... (…18-річного віку).

  28. Засновником молодіжних та дитячих організацій можуть бути громадяни ... (…15-річного віку).

  29. Максимальна тривалість робочого часу в Україні… (…40 годин на тиждень).

  30. Повна дієздатність громадян настає... (…з 18-річного віку).

  31. Суспільно небезпечна дія або бездіяльність, за які передбачено кримінальне покарання. (Злочин).

  32. Кримінальна відповідальність неповнолітніх за особливо тяжкі і небезпечні злочини настає... (…з 14 років).

  33. Кримінальна відповідальність неповнолітніх настає... (…з 16 років).

  34. Найпоширеніший вид адміністративного стягнення. (Штраф).

  35. Письмові договори про повну матеріальну відповідальність можуть бути укладені підприємством лише з працівником, який досягнув... (…18 років).

  36. З якого віку настає правоздатність громадян. (З дня народження).

  37. Президент України обирається... (…всенародним голосуванням).

  38. Президентом України може бути особа віком... (…не молодша 35 років).

  39. Найдавніша класова людська цивілізація. (Рабовласницька).

  40. Джерелом особистого і суспільного багатства є ... (…праця).

  41. Не допускається прийом на роботу осіб, які не досягли... (…16-ти років).

  42. Перше невід’ємне право кожної дитини. (Право на життя).

  43. Коли було прийнято Декларацію про державний суверенітет України? (16 липня 1990 р.).

  44. Коли підписано Акт проголошення незалежності України? (24 серпня 1991 р.).

  45. Чи платне в Україні використання землі? (Так).

  46. Чи передбачена кримінальна відповідальність за екологічні правопорушення? (Так).

  47. У чиї функції входить забезпечення стабільності грошової одиниці України – гривні? (Національного банку України).

  48. Конституційний принцип, за яким особа, яка підозрюється у скоєнні злочину, вважається невинною до того часу, поки її вину не буде доведено. (Презумпція невинності).

  49. Правило поведінки, що склалось людством протягом тривалого часу. (Звичай).

  50. Вид, міра поведінки особи щодо використання та здійснення прав. (Обов’язок).

  51. Народилася на американському континенті, визначає основи державного устрою, є інститутом демократії, має вищу юридичну силу. Що це? (Конституція держави)

  52. У ІІ тис до н.е. право на розлучення у Давньому Китаї та деяких інших країнах Сходу мали лише чоловіки. Дружині можна було вибачати бездітність протягом 8 років, нездатність народити сина - 11 років. А от за "це" її виганяли одразу і без жалю. За що виганяли китайських жінок?

(За сварливість)

ІІ-й тур: Конкурс на кращу правознавчу газету.

ІІІ-й тур: Конкурс прислів’їв на правознавчу тему.

IV-й тур: Конкурс висловів на правознавчу тематику.

V-й тур: Конкурс ескізів.

VІ-й тур: Конкурс антиреклами.

VІІ-й тур: Конкурс пісні.

Журі підводить підсумок.

Нагородження призами переможців



































-80%
Курсы повышения квалификации

Психология межличностного общения

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Збірник позаудиторних предметних заходів із правознавства (12.35 MB)
