Урок № 2
Беларуская мова
5 клас
Тэма: вусная і пісьмовая форма маўлення. Віды маўленчай дзейнасці: чытанне, слуханне, гаварэнне, пісьмо
Мэты:
Пазнаёміць вучняў з вуснай і пісьмовай формамі маўлення;
садзейнічаць знаёмству вучняў з відамі маўленчай дзейнасці, іх задачамі і ўмовамі выкарыстання;
удасканальваць уменне чытаць тэксты, перадаваць змест вершаванага твора празаічнай мовай, асэнсавана карыстацца інтанацыяй, адрозніваць моўныя сродкі (слова, інтанацыя, націск), правільна і дарэчна карыстацца нормамі маўленчага этыкету пры размове па тэлефоне і ў грамадскіх месцах;
развіваць уменне пераказваць вучэбны тэкст: асэнсоўваць змест праз вызначэнне тэмы, апорныя словы і словазлучэнні
выхоўваць любоў да чытання
Абсталяванне: дошка, падручнік
Тып урока: урок камбінаванай будовы
Ход урока
Аргмомант
Праверка падрыхтаванасці вучняў да ўрока
Праверка дамашняга задання
Пр. 4
Зачытванне паведамленняў.
Актуалізацыя апорных ведаў
За доўгі язык не пахваляць. (вучань ля дошкі запісвае)
Што такое мова?
Для чаго патрэбна нам мова?
Ці ўсе валодаюць мовай?
Пастаноўка тэмы ўрока
Давайце зараз падумаем пра сенняшнее надвор’е.
Паспрабуйце ў парах расказаць пра гэту думку адзін аднаму.
Што вы зараз зрабілі?(падзяліліся думкамі)
Паслухайце (запіс мелодыі голасу птушак)
Што вы зараз рабілі? (слухалі)
Запішыце сабе ў сшытак сенняшнюю дату і словы “Класная работа”.
Прачытайце план на дошцы:
Маўленне
Віды маўлення
Маўленчая дзейнасць
Віды маўленчай дзейнасці
Давайце ўспомнім, што мы рабілі (гаварылі, слухалі, пісалі, чыталі).
А зараз прачытайце правіла на старонцы 7 і адкажыце па плане на дошцы.
На якія дзве группы падзяляюцца слуханне, гаварэнне, чытанне і пісьмо?
Работа па тэме ўрока
Пр. 7 Прачытайце ўмовы. Прачытайце тэкст
Што вы можаце сказаць пра бабулю Кацюшы?
Што нам гавораць яе рукі?
Чаму Кацюша вырашыла намаляваць бабуліны рукі?
Ці любіце вы сваіх бабуль?
Да якой формы маўлення і якога віду маўленчай дзейнасці адносяцца вашы адказы?
Пр. 8 Прачытайце ўмовы
Якая тэма і мэта гэтага тэксту?
Ці можа гэты тэкст быць прыкладам і вуснай, і пісьмовай формаў маўлення? Дакажыце гэта.
Выпішыце сказы, дзе сустракаюцца словы з прапушчанымі літарамі
Якія сказы будзеце запісваць?
Не ўсе, сэнс, вамі ўловіцца, заўважыце, літаратура, абавязкова, прайграецца ўсім, моцнага
Як вы разумееце словы слых і ўслых? (слых – гэта адзін з органаў пачуццяў чалавека, услых – чытаць так, каб паведамленне ўспрымалася на слых)
Фізкультхвілінка
Замацаванне тэмы ўрока
Пр. 10 Паслухайце верш (чытанне настаўніка)
Перачытайце. Якія словы вам не зразумелыя? (талака - сумесная праца, добраахвотная ў сваёй аснове, узаемадапамога)
Папрабуйце пераказаць змест вершаванай казкі прозай
Чым адрозніваецца вершаваная мова ад празаічнай?
Пр. 9 прачытайце
У якіх прыказках маецца на ўвазе пісьмовая форма маўлення? (6)
У якіх прыказках маецца на ўвазе вусная форма маўлення? (1, 2, 5)
У якіх прыказках маецца на ўвазе дзве формы маўлення? (4, 3)
Як вы разумееце прыказку №6?
Запішыце яе.
Дамашняе заданне
Пр. 11 Напісаць працяг казкі ( 3-4 сказы), параграф 2 вывучыць паняцці.
Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія
Што такое маўленне?
Якія віды маўлення бываюць?
Што такое маўленчая дзейнасць?
Якія віды маўленчай дзейнасці бываюць?
У вас на партах кветкі. Калі вам на ўроку было лёгка і ўсё зразумела, то пакладзіце кветку ў файл пад сонейкам, калі ў вас увогуле нічога не атрымлівалася і вам было ўсё вельмі складана, то – пад хмаркай, а калі ў вас толькі крыху нешта не атрымалася або было не зразумела, то - пад хмаркай з сонейкам.