Материал на украинском языке.
Мета: познайомити учнів із поезіями українських поетів про Тараса Шевченка, оцінити участь кожного учня у проекті, перевірити вміння підбирати матеріал, у тому числі в Інтернеті; розвивати вміння семикласників виразно, вдумливо читати поетичні твори, допомогти усвідомити ідейний зміст поезій; виховувати почуття поваги до Великого Кобзаря, на творчості якого виховувалися українські письменники.
Обладнання: епіграф уроку, автопортрети Т. Шевченка, збірка «Кобзар» різних років видання, вірші українських поетів на аркушах - плакатах, оформлені учнями.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Психологічна підтримка учнів
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Запитання до учнів.
- З якими словами звернувся до нас, своїх нащадків, у «Заповіті» Тарас Шевченко?
- Так. І мене в сім’ї великій,
Сім’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Незлим, тихим словом.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку
- Протягом двох тижнів ви готувалися до колективного проекту «Вірші українських поетів про Тараса Шевченка», присвяченого 200 - річчю з дня народження Великого Кобзаря, відвідуючи бібліотеки, звертаючись до Інтернету. Сьогоднішній наш урок ми присвячуємо величному ювілею. Епіграфом уроку будуть рядки поезії:
Спи, Тарасе, тихо, тихо,
Поки Бог розбудить…
Твою славу на Вкраїні
Повік не забудуть.
Олександр Кониський
IV. Мотивація навчальної діяльності учнів
Слово вчителя.
- Життя великого українського поета Тараса Шевченка склалося так, що більша частина його пройшла далеко від рідного краю, який довелося залишити ще в дитинстві і куди він поривався до останніх своїх днів. Вільно, Петербург, казахські степи, берег Каспійського моря, знову Петербург - не по своїй волі довелося йому побувати і прожити роки в цих таких далеких від батьківської хати місць. Тричі Шевченко приїздив на Україну і два рази, у 1845 та 1859 роках, із твердим наміром оселитися тут, жити і працювати. Ця мрія не здійснилась, але все життя і творчість поета ні на одну мить не були відірвані від України, від її народу, в становленні самосвідомості якого він зіграв виняткову роль. Усе краще, що він узяв у нього, як його син, він повернув йому сторицею, і народ, який дав його світові, через століття пишається своїм генієм.
Десятки міст і сіл України сьогодні свято бережуть пам'ять навіть про короткочасне перебування тут Шевченка, пишаються тим, що він залишив їхні географічні назви у своїй поетичній, малярській чи епістолярній спадщині.
Шануючи пам'ять Великого Кобзаря, українці поновлюють місця, пов’язані з його ім’ям, поновлюють шевченківські кімнати у краєзнавчих музеях, але головне - не треба забувати його творів, рідної мови, щоб не заслужити гіркого докору поета, зверненого до правнуків «славних прадідів великих».
Ми познайомилися із творами поета на попередніх уроках, а сьогодні прозвучать поетичні рядки українських авторів про свого літературного вчителя.
V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
- Попереднє знайомство з поезіями, підібраними вами для участі у проекті, дало можливість мені вибудувати послідовність участі кожного з вас у ньому. Спільне завдання для кожного - виразно прочитати поезію, визначити основну думку вірша, пояснити, чому саме цей твір привернув вашу увагу.
2. Нагадування вимог щодо виразного читання поезій.
3. Читання вірша Лесі Храпливої « Тарас Шевченко» (поезію обрали кілька учнів, вийшов конкурс на кращого читця). (Додаток 1)
4. – Яка основна думка вірша? (Учні висловлюють власні думки).
5. Узагальнення вчителя.
– Поетичними рядками ми пройшли весь життєвий шлях поета, дійшовши до весняних днів, коли вшановується пам'ять про Великого Кобзаря. 2014 рік оголошений роком Тараса Шевченка.
6. Перед читанням наступного вірша Лесі Храпливої «Портрет Тараса Шевченка» розглядаємо автопортрети поета.
7. Учні після читання вірша висловлюють свої враження від поезії та автопортретів. (Додаток 2)
8. Узагальнення вчителя.
- Малярська спадщина Тараса Шевченка не менш значна і важлива, ніж літературна, серед картин кілька автопортретів, майстерно виконаних справжнім художником. Вони та поезії надихають нас пам’ятати Поета і Художника та любити неньку Україну.
9. - А ось вірш іншого автора - Дмитра Луценка «У Шевченковому краю». (Читання учнем поезії). (Додаток 3)
10. - У який край привів нас вірш Д. Луценка?
(Учні висловлюють власні міркування).
11. Узагальнення вчителя.
- Черкащина - батьківщина поета - історична частина України, яка знала і Залізняка, і гайдамаків, і Бодана Хмельницького і яка, мабуть, найбільш готова до ювілею знаменитого земляка.
12. Учні продекламували вірші І. Тихоненка «Ти до болю любив Україну », І. Огієнка «Гаряче й глибоке Тарасове серце», Л. Яцури « Відродися, Тарасе!» та інші, визначили їх ідейний зміст. ( Оформлені на окремих аркушах - плакатах, вони ввійдуть до спільного альбому - проекту). (Додатки 4, 5, 6)
VI. Підбиття підсумків уроку
Бесіда.
- Які почуття ви переживали протягом уроку?
- Які ваші думки з приводу читання однокласниками поезій про Кобзаря?
« Мікрофон»: Що найбільше запам’яталося про Тараса Григоровича Шевченка з поезій, які прозвучали на уроці?
VII. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
Узагальнення вчителя щодо участі кожного учня в уроці, в оформленні матеріалів колективного альбому –проекту до ювілею Кобзаря.
Оцінювання навчальних досягнень учнів з урахуванням читання віршів, визначення ідейного змісту, участі в ході уроку.
VIIІ. Домашнє завдання: підготуватися до тестової перевірки знань творчості Т. Шевченка
Весь матеріал – смотрите документ.