Меню
Разработки
Разработки  /  Внеурочка  /  Уроки  /  11 класс  /  СОЛІДАРНІСТЬ. СОЛІДАРНІСТЬ В ШКОЛІ. Епіграф: «Добре там живеться, де гуртом сіється й ореться».

СОЛІДАРНІСТЬ. СОЛІДАРНІСТЬ В ШКОЛІ. Епіграф: «Добре там живеться, де гуртом сіється й ореться».

Мета: навчити систематизувати знання; пояснити поняття «солідарність», «дружба»; розвивати вміння аналізувати ситуації.

30.08.2016

Содержимое разработки

ТЕМА : СОЛІДАРНІСТЬ. СОЛІДАРНІСТЬ В ШКОЛІ.Мета: навчити систематизувати знання; пояснити поняття «солідарність», «дружба»; розвивати вміння аналізувати ситуації.

Обладнання: папір, маркери, матеріали для виконання узагальнюючих завдань.

ХІД ВИХОВНОЇ ГОДИНИ:

1. Організаційний момент.

Вислови про дружбу. 

«Справжні друзі... нічого не вимагають один від одного в ім'я дружби, а роблять один для одного, що можуть» -В.Т. Белінський

«Боягузливий друг страшніший за ворога, бо ворога побоюєшся, а на друга покладаєшся» -Л.М. Толстой 

«Дружба — це, насамперед, щирість, це критика помилок товариша. Друзі повинні першими дати жорстку критику для того, щоб товариш міг виправити свої помилки» -М.О. Островський 

«Війна випробовує сміливця, гнів — мудреця, нужда — друга»- Східна мудрість.

Епіграф: 
«Добре там живеться, де гуртом сіється й ореться». 

Класний керівник. Добрий день! Дорогі діти, сьогодні у нас година спілкування з теми «Про дружбу і солідарність». 

Товаришування, дружба — взаємини між людьми, які народжуються, міцніють на основі спільного навчання, інтересів, уподобань. Товаришувати можна з багатьма ровесниками, а дружити — лише з одним чи кількома. Друзів пов'язує велика повага один до одного, принциповість у взаєминах, симпатія, взаємодопомога.

У вашій поведінці багато спільного, але є й відмінність. У колективі треба бути скромним. Легко, радісно жити пліч-о-пліч з тими, хто не акцентує уваги на невдачах інших, не хизується своїми успіхами, а найгірше — авторитетом, службовим становищем батьків, престижними речами (модним одягом, магнітофоном, фотокамерою тощо). 

Поняття солідарності

Соціальна солідарність як характеристика цілісності суспільства має певну актуальність в умовах формування світової цивілізації.

Актуалізація цієї теми також пов'язана з політичною кризою в Україні навколо проблем єдності політичної еліти і суспільства в цілому.

Солідарність — єдність переконань і дій, взаємодопомога членів соціальної групи, що ґрунтуються на спільності інтересів і необхідності досягнення загальних цілей; спільна відповідальність.

У цьому визначенні єдність звужується лише до групи, але солідарність стосується і загальнолюдського, суспільного. Найбільш важливим у цій дефініції є єдність переконань і дій, не потенціальна, а актуалізована у меті та відповідальності.

Якщо спробувати узагальнити основні аспекти визначення солідарності, то виділяють такі характеристики:

• солідарність — це ідея гармонізації індивідуального та колективного, особистого і суспільного, приватного і публічного;

• солідарність характеризується здатністю до ідентифікації особистості та більш масштабних соціальних суб'єктів (сім'ї, групи, держави, суспільства та інше);

• солідарність виявляється через єдність переконань дій, взаємодопомогу, спільність інтересів, загальність цілей, відповідальність;

• солідарність є проявом взаємозалежності людей одне від одного.

Спираючись у подальшому науковому пошуку на ці основні аспекти, критеріями класифікації можна вважати такі:

• масштабність солідарності — групова, суспільна, міжгрупова, загальнолюдська;

• за носієм — особистісна, суспільна;

• за проявом — солідарність ідеї, дії, у потребах, інтересах, мотиві, відповідальності.

Таким чином, солідарність — це соціально-філософське поняття, що відображає ідею гармонізації індивідуального і колективного, особистого і суспільного, приватного і публічного, є проявом взаємозалежності людей одне від одного.

Солідарність характеризується здатністю до ідентифікації особистості та більш масштабних соціальних суб'єктів, проявляється через єдність переконань дій, взаємодопомогу, спільність інтересів, цілей, відповідальність.


Шановні учні! Глянемо на дошку і будемо відповідати на запитання. 
1) Як ви гадаєте, що саме людина шукає в друзях? 
2) Які моральні якості ви найбільше цінуєте в другові ? 
3) Чи можливі суперечки і незгоди між друзями? 
4) Про які якості друга йдеться в прислів'ях: «Не той друг, що лащиться, а той, що печалиться», «У пригоді пізнавай приятеля»? 
5) Як ви ставитесь до дружби між хлопцем і дівчиною? 
6) Що характеризує культуру взаємин у колективі? 

 
 
Завдання 4. 
А може, так і треба? 

Коли вчителька хімії принесла контрольні, Олена з Тамарою ще були подругами. І коли почала проставляти оцінки в журнал і кожний називав свою оцінку, все йшло добре. Але ось назвали прізвище Олени. «Чотири», — відповіла вона. Тамара так і підскочила: у зошиті подруги біла «трійка». 
— Вона обманює! — закричала Тамара. — У Олени не «чотири», а «три». 
Олена образилась на Тамару. «Я розумію, як вчинила погано. Але хіба повинні подруги робити так, як Тамара? Хіба не могла вона спочатку поговорити зі мною? Я й сама все зрозуміла б і перед вчителькою вибачилась би за обман. Чи, може, по-чесному так і треба?» В. Сухомлинський 

Запитання: 
1) Чи правильно зробила Тамара? 
2) Що їй треба було зробити? 

Завдання 5. 
Що вирішити? 

Уяви, що ти з друзями знайшов загублений вчителем листок. На ньому — розв'язання задач, які включені в завтрашню контрольну. Друзі нагадали тобі: якщо не скажеш вчителеві, то нам усім забезпечені добрі оцінки.

Як ти зробиш? Послухаєш друзів? Або повідомиш учителя про знахідку? В. Сухомлинський 

Завдання 6. 

Як усі 

Перед фізкультурою двоє наших хлопців сказали: «Давайте-но підемо з уроків. Якщо всі підуть, то нікому нічого не буде». 

Я відповів: «Що ж, якщо весь клас.., Я — як усі». 
Ми пішли, а потім виявилось, що дехто залишився. І серед них якраз ті двоє. Тим, що пішли, поставили поведінку «незадовільну». Та не в цьому справа. Мене хвилює, що в нашому класі немає одностайності, Всі домовлялись піти. Як же можна було залишитись? Ви скажете, що тікати з уроків негарно. Напевно, варто було зупинити хлопців. Але тоді мене б вважали боягузом... 

Запитання: 
1. Що означає принцип «Я — як усі»? 
2. Чи можна таку людину назвати колективістом? 
3. Яке значення має самостійність у поведінці? Чи суперечить вона колективізму? 


Класний керівник. Щиро дякую, дорогі учні, за щирі, відверті відповіді. Давайте пригадаємо, які ви знаєте прислів'я та приказки з даної теми. 
• Дерево міцне корінням, людина — друзями. 
• Друга шукай, а знайдеш — тримай. 
• Друзі пізнаються в біді.  
• Дружба родиться в біді, а гартується в труді.  
• Дружній череді й вовк не страшний. 
• В гурті й пісня в лад іде. 

Школа дає широкі можливості для застосування правил поведінки, свідомого керування власними вчинками. В будь-якій роботі треба виховувати звичку уважно ставитися до товаришів.

Культура поведінки — результат великої роботи із самовиховання, вимогливого ставлення до себе. На прикладах із життя класного колективу підтверджується, що там, де порядок, організованість, дисципліна, більше корисних, захоплюючих справ, міцніша дружба, цікавіше життя. 

Отже, шановні учні, ми зуміли поглянути на те, що нас найбільше хвилює в колективі. Ми змінюємось, дорослішаємо, набираємось життєвого досвіду. 

Який у нас колектив? 
Сипучий пісок. Скільки піщинок зібрано разом і в той же час кожна із них сама по собі. Повіє легенький вітерець — віднесе частину піску, що лежить скраю, подалі. Повіє вітер сильніше — рознесе пісок у різні боки, поки хто-небудь не згребе його в купу. 
М'яка глина. Відомо, що м'яка глина — матеріал, який порівняно легко піддається обробці й з нього можна ліпити різні вироби. В руках хорошого майстра цей матеріал перетворюється у прекрасний виріб. Але якщо до нього не прикласти зусиль, то він може залишитись простим шматком глини. 
Мерехтливий маяк. У штормовому морі мерехтливий маяк приносить впевненість, що курс вибраний правильно. Необхідно бути уважним, не втратити маяк з поля зору. Зауважте, маяк не горить постійним світлом, а періодично викидає пучки світла, неначе говорить: «Я тут. Я готовий прийти на допомогу». 
Червоне вітрило. Символ направленості вперед, дружньої вірності й обов'язку. Тут живуть і діють за принципом: «Один за всіх і всі за одного». 
Палаючий факел — це живе полум'я, матеріалом якого є міцна дружба, єдина воля, взаєморозуміння, відповідальність кожного не тільки за себе, але й за інших. 

Тест «Чи гарний ви друг»: 
1. Ви знаєте багато цікавих історій про одного зі своїх приятелів. Що ви зробите: 
а) розповісте їх іншим людям; 
б) розповісте, не назвавши імен; 
в) залишите історії при собі? 

2. Ваш друг часто бере щось у вас, але ніколи не повертає взяту річ. Зараз він хотів би взяти коштовну відеокамеру. Що ви будете робити: 
а) скажете, що зараз камери у вас немає; 
б) дасте її; 
в) відмовите, пояснивши причину? 

3. Друг випадково розбив ваш годинник. Ваші дії: 
а) відмовитесь від нового годинника, але влаштуєте маленький скандал. 
б) вимагатимете гроші; 
в) скажете, що і без того збиралися купити новий; 

4. Ваш друг підтримує відносини з людиною, яку ви не любите. У такому випадку: 
а) скажете другові, що він повинен вибрати між вами й іншим. 
б) припините стосунки з другом; : 
в) нічого не скажете і будете продовжувати дружні відносини; 

5. Почуваєте, що у вашого друга незабаром будуть великі неприємності. Тоді ви: 
а) порвете стосунки з ним, щоб не постраждати самому; 
б) продовжите дружбу. 
в) відверто поговорите з ним; 

6. Вважаєте, що дійсний друг повинен: 
а) ділитися з вами всім; 
б) залишати свої думки і проблеми при собі. 
в) говорити тільки те, що хоче; 

7. Вам відомо, що другові потрібні гроші, і у вас їх досить, щоб, йому їх дати. Ви говорите: 
а) «переб'єшся! Мені вони й самому стануть у нагоді». 
б) «візьми їх, доставиш мені задоволення»; 
в) «згадай, скільки разів ти мені допомагав. Моя послуга ніщо в порівнянні з цим»; 

8. Що ви зробите, якщо вам потрібно позичити гроші в друга: 
а) натякнете здалеку; 
б) попросите в борг; 
в) нічого йому не скажете. 

9. Ваш друг купив одяг, що, як вам здається, йому не пасує, тоді ви: 
а) скажете, що він виглядає смішно; 
б) скажете, що ця річ не для нього, і поясните, чому; 
в) нічого не скажете. 

10. Ви вважаєте, що ваш друг: 
а) менш розумний, ніж ви; 
б) більш розумний, ніж ви; 
в) ви обидва на одному інтелектуальному рівні. 

Підрахунок балів 
а б в 
1 2 3 
Результати 
21—З0 балів: ви справжній друг, ви будете робити так само. 
15—20 балів: у вас є друзі, але, як більшість з нас, ви іноді не виказуєте в стосунках належного розуміння. Коли не знаєте, як реагувати, спробуйте поставити себе на місце іншої людини. 
10—14 балів: ви схильні більше звертати увагу на себе, ніж на інших. Ця ваша риса — бар'єр перед справжньою дружбою. Щоб стати гарним другом, потрібно виявляти більше _ інтересу до інших людей.

Отже, хто впізнав свій колектив? Який опис видається найбільш влучним? 
(Діти висловлюють думки і обґрунтовують їх). 

Домашнє завдання

Знайти у ЗМІ інформацію про результати розв'язання міжнародних конфліктів.


-82%
Курсы повышения квалификации

Потребление и потребительское поведение в 21 веке. Формирование грамотного отношения к потреблению посредством школьного образования

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
720 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
СОЛІДАРНІСТЬ. СОЛІДАРНІСТЬ В ШКОЛІ. Епіграф: «Добре там живеться, де гуртом сіється й ореться». (23.23 KB)

Комментарии 0

Чтобы добавить комментарий зарегистрируйтесь или на сайт