Пән мұғалімі | Қазымова Жансая Серікқызы | ||
Сыныбы | 10 «А» сынып | ||
Тақырыбы: | Ш.Құдайбердіұлының өмірі мен шығармашылығы | ||
Мақсаты: | Шәкәрім Құдайбердіұлы өмірі мен шығармашылығы,ақын өлеңдерінің идеясын ашу, рухани-адамгершілік қағидаларымен танысу,өлеңдерін нақышына келтіре оқи отырып,негізгі түйінді таба білуге дағдыландыру; Шәкәрім лирикасы мен Абай өлеңдерінің үндестігін тануда оқушыларды өзіндік ой қорытуға бағыттау.
| ||
Оқу нәтижесі: | Ақынның өмірі мен шығармашылығымен танысты; Алған білімдерін постерлер дайындау арқылы қолданды; Оқушылар өз пікірлерін айта білуге үйренді, топтық тапсырмаларды орындау арқылы білімді өз беттерімен игеруді үйренді. | ||
Сабақтың типі | Жаңа білімді меңгерту | ||
Әдістер | «Айналмалы бекет» әдісі, «Тікелей эфир» әдісі, «Қар кесегі» әдісі, Сәйкестендір, Венн диаграмма, «Мюнстенберг» әдісі. | ||
Көрнекілік | Интерактивті тақта, ақ қағаз, плакаттар, оқулық. | ||
Жаттығулар |
Бағалау | ||
Сабақ барысы | |||
Уақыт | Мұғалімнің іс- әрекеті | Оқушының іс- әрекеті | Ресурстар |
Ұйымдастыру 2 - минут | а) Оқушылармен сәлемдесу; ә) Оқушылардың сабаққа қатысуларын тексеріп, сынып тазалығына назар аудару; б) Оқушылар назарын сабаққа аудару, топқа бөлу | а) мұғаліммен амандасу; ә) Оқу құралдарын дайындау; | стикер |
Үй тапсырмасын сұрау 5 минут | «Сұрақ – жауап» әдісі | Ж. Жабаев тақырыбын қайталайды. | Сұрақтар |
БІЛУ Топпен жұмыс 5 минут | Бейнежазба: «Ш. Құдайбердіұлының өмірі мен шығармашылығы» | Қарайды 3 мин Топта талқылайды 2 мин | Сіздер бейне жазбада не байқадыңыздар? Нені түйіндедіңіздер?
|
Түсіну 5 мин | «Айналмалы бекет» әдісі | Айналмалы бекет әдісі бойынша екі топқа тапсырма беріледі. Бірінші топқа Шәкәрімнің өмірбаяны, екінші топқа Шәкәрім шығармашылығы туралы алған білімдерің түсіндіреді. | Плакаттар |
Қолдану 5 мин | «Тікелей эфир» әдісі | Тікелей эфир әдісі бойынша екі топтан екі оқушы шығып жаңа сабақтан алған білімдерің пысықтайды. | Микрофон, ақ қағаз |
Талдау, 5 мин | «Жастарға» өлеңін талдау | Шәкәрімнің «Жастарға», «Адамдық борышын» атты өлеңдерің екі топқа беріп, өлең құрылысына қарай талдау. | Оқулық арқылы екі өлеңін талдау |
Сергіту сәті 3 минут | “Мюнстенберг” әдісі | Мюнстенберг әдісі бойынша Шәкәрімнің әнің тауып орындау. Бұл ән бұрынғы әннен өзгерек. | Ақ қағаз |
Жинақтау 5 мин | «Қар кесегі» әдісі | Қар кесегі әдісі бойынша бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жинақтау | Оқулық |
3 мин | «Сәйкестендір» | Жаңа тақырып бойынша берілген тапсырмалардың сәйкесін табу.
| Интерактивті тақта |
3 минут | Венн диаграммасы | Шәкәрім мен Абайдың ұстанған жолдарындағы ұқсастық пен айырмашылықтарын жазу | Интерактивті тақта |
2 минут | Кері байланыс «Ойды аяқта»
| Кері байланыс Өз ойларын, сабақтан алған әсерін қорытындылайды, ой тұжырымдайды. Стикерлерге жазады
| Интерактивті тақта |
Үйге тапсырма Бағалау 2 минут | «Ш. Құдайбердіұлының өлеңдерін жаттап келу» Оқушыларды бағалау. | Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алу Блоб ағашы арқылы оқушылар өз білімдерінің қай деңгейде екендерің баяндайды. |
«Блоб ағашы» |