Меню
Разработки
Разработки  /  История  /  Уроки  /  8 класс  /  Сабақ жоспары "Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті."

Сабақ жоспары "Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті."

Оқушыларға берілген тапсырмаларды қарапайымнан күрделіге қарай бағытттаймын. Оқушының ішкі уәжін күшейту үшін қолдау көрсетіп отырамын. Мейілінше қолдау көрсету үшін қалыптастырушы бағалау әдісі тиімді болды. Мақсатқа жету үшін белсенді әдіс – тәсілдер: топтық, жұптық, жеке, мәтін және суретпен жұмыс арқылы жасалған жұмыстар оқушылардың танымдық деңгейлерін көтереді.Сондай-ақ оқушының сто, ой қорыту, тұжырым жасау дағдыларын дамытады.Жұптық тапсырмаларда оқушылар бір-бірін оқытып, бір-бірін демеп, үйретіп, жетелеп отырады. Оқушыларды қолдап, әр тапсырмадан соң мадақтап отырамын.

05.02.2018

Содержимое разработки


Сабақ жоспары

Сабақ: 2А

Мектеп: Ш.Уәлиханов атындағы №10 ОМГ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Хуанган А.

Сынып:

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:

Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті.

Зерттеу сұрағы: Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде?

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушылар сабақ соңына қарай не үйренгенін қалайсыз?


5.2.2.6 – көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:

Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениетін сипаттайды

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

Көшпелілердің қолданбалы өнерінің ерекшеліктерін анықтайды

Кейбір оқушылар істей алады:

Ежелгі көшпелілер мәдениетінің әлемдік өркениетке қосқан үлесі туралы өзіндік көзқарасын білдіреді

Ойлау дағдыларының деңгейлері


Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері

  • ежелгі көшпелілер баспанасының ерекшелігін біледі;

  • көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін анықтайды

Пәнаралық байланыс

дүние тарихы, технология

Құндылықтармен байланыс

«Мәңгілік ел» - 6. Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

- қарым-қатынас жасау қабілеті;

- өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау;

Тілдік мақсат

Оқушылар:


Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

Қолданбалы өнер, киіз үй, жиһаз, шаңырақ, кереге, уық

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Көшпелілер киіз үйді жабдықтауда қандай материалдарды қолданған?

Киіз үй көшпелілердің қолданбалы өнер туралы қандай ақпарат береді?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? (айтылым бойынша)

Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде?

Оқылым, жазылым, тыңдалым, айтылым дағдылары бойынша ұсыныстар:

Киіз үйдің ішкі және сыртқы құрылысы туралы суреттерді және оқулық мәтінінен қажетті мәліметтерді жазады

Алдыңғы білім

Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз

Ресурстар

Басы









7 мин










Ұйымдастыру кезеңі.

жағымды орта қалыптастыру

Үй жұмысын тексеру

«Миға шабуыл»

Алдыңғы сабақтағы білімдерін еске түсіру үшін оқушыларға өз білімдерін пайдаланып, әр оқушы киіз үй бөлшегінің суретін салып, сыныптасының ойын аяқтайды.

Оқушылар ұқсас фигуралар мен бірігіп 3топ құрайды,

топ ережесін сақтайды.

1-топ «Шаңырақ»

2-топ «Кереге»

3-топ «Уық»














Ортасы


8 мин








2 мин


8 мин



















5 мин





5 мин
















5 мин

1-тапсырма Топпен жұмыс- «Суретпен жұмыс»

Суретті пайдаланып және киіз үй туралы мақал-мәтелдер, ырымдар мен тыйым сөздерді жинақтау, таныстырылым дайындау (топтар бойынша)

Мадақтау сөздері арқылы бағалау.

2-тапсырма «Мәтінмен жұмыс» . «Ойлан, Жұптас, Бөліс»

Көшпелілердің баспанасы-киіз үй туралы шетелдік саяхатшылар мен отандық зерттеушілердің жазбаларын

мұқият оқып, әр топ әрқайсысына бір сөйлем көлемінде тұжырым жасаңдар


Бағалау

Кері байланыс:

Бүгін Сіз не білдіңіз?

Бүгін Сіз үшін не ең керемет/таң қаларлық,қызықты,/пайдалы болды?

3-тапсырма «Жұптық жұмыс»

Берілген тұжырымдар ақиқат па әлде жалған ба? (+; - белгілерін қойыңыз)

Киіз үйдің алғашқы түпнұсқасы андрондықтарда қолданылған.


Керегенің әр бөлігін қанат деп атайды


Киіз үйдің негізгі құрылысы темірден жасалған


Киіз үй бұдан І мың жыл бұрын пайда болған


Кереге киіз қабырғасы.


Көшпелілер өз бұйымдарын тері мен ағаштан жасаған.



Жетон арқылы бірін-бірі өзара бағалау


4-тапсырма «Төрт сөйлем»

Төрт сөйлем әдісін пайдаланып, «Көшпелілер баспанасының әлемдік өркениетке қосқан үлесі» тақырыбына шағын әңгіме жазу.

Критерийі:

1.5 сөйлемнен аспауы тиіс

2. Негізгі ойды білдіруі керек

3. Жеке пікір айтылуы

4. Негізгі түйінді қорытындысы болу тиіс



Флипчарт,


түрлі түсті маркерлер,


суреттер,


үлестірме материалдар,


оқулық








Деректер мен ақпараттар





















Тұжырым

кестесі



Соңы



5 мин












Кері байланыс

Кесте толтыру: БББ кестесі

Білемін

Білгім келеді

Білдім






Үйге тапсырма: әлемнің мәдени жетістіктеріндегі көшпелілер баспанасының алар орны қандай?


«БББ» кестесі арқылы кері байланысы



Қосымша ақпарат

.

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық, АКТ-мен байланыс.

- Оқушыларға берілген тапсырмаларды қарапайымнан күрделіге қарай бағытттаймын. Оқушының ішкі уәжін күшейту үшін қолдау көрсетіп отырамын. Мейілінше қолдау көрсету үшін қалыптастырушы бағалау әдісі тиімді болды. Мақсатқа жету үшін белсенді әдіс – тәсілдер: топтық, жұптық, жеке, мәтін және суретпен жұмыс арқылы жасалған жұмыстар оқушылардың танымдық деңгейлерін көтереді. Сондай-ақ оқушының сто, ой қорыту, тұжырым жасау дағдыларын дамытады. Жұптық тапсырмаларда оқушылар бір-бірін оқытып, бір-бірін демеп, үйретіп, жетелеп отырады. Оқушыларды қолдап, әр тапсырмадан соң мадақтап отырамын.

- Топтық бағалау,

- өзара бағалау;

- өзін-өзі бағалау,

- оқушыны мадақтау бойынша,

- кері байланыс жасау арқылы бағалау.

- мұғалім мен оқушылардың арасындағы кері байланыс.

Сонымен бірге бағалауда дескрипторлардың атқаратын рөлі ерекше, олар арқылы оқушының білімінің деңгейі нақты көрінеді

.


-75%
Курсы повышения квалификации

Формы и методы изучения истории и оценка эффективности обучения в условиях реализации ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Сабақ жоспары "Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті." (351.5 KB)
