Материал на украинском языке.
Мета: Ознайомити учнів з історією розвитку писанкарства, правилами виготовлення писанок. Ознайомити учнів з технологічними особливостями оздоблення пасхальних яєць бісером; навчити оздоблювати бісером пасхальні яйця; розвивати творчу уяву, естетичний смак; виховувати охайність, працелюбність, любов до народних традицій.
Хiд уроку.
I. Організаційна частина.
II. Пояснювання матеріалу.
1. З історії розвитку писанкарства. Яйце – символ зародження життя на Землі, символ її родючості у багатьох народів світу. З давніх-давен люди вірили в можливість прикрашеної яєчної шкаралупи оберігати їх від можливих напастей.
Яйце, пофарбоване в яскравий колір, вважалося символом Сонця, пробудженням до нового життя і радості.
На Русі до пасхальних яєць відносилися з великою повагою, вважали його символом життя. Ним благословляли нареченого і наречену, дарували рідним і знайомим, опускали в воду для вмивання, щоб бути красивими та здоровими. Наші предки вірили, що пасхальне яйце, якщо кинути його у вогонь, може загасити пожежу.
Також в християнстві яйце стало знаком таємниці воскресіння. А червоний колір яйця нагадував про відродження людства ціною крові Ісуса Христа. Так, пофарбоване яйце називали крашанкою. Після того, як яйце святили в церкві, воно ставало святим подарунком. Його зберігали, як талісман, до наступної Паски.
Поступово на Русі стали розписувати яйця. В 18 столітті розпис яєць досягає свого розквіту. До того часу почали розписувати не лише справжні яйця, але й дерев’яні, зроблені із пап’є-маше, порцелянові, глиняні. Мініатюрні яєчка виготовляли із дорогоцінних металів, прикрашали їх різьбою, дорогоцінним камінням, обплітали бісером.
У 19 – на початку 20 століть широке розповсюдження отримало, особливо серед аристократів, колекціювання відомих пасхальних яєць відомої фірми „Фаберже”. Ювеліри цієї фірми виготовляли дорогоцінні пасхальні яйця для царського двору.
Обплітання бісером яйця є одним із самих важких бісерних виробів навіть тому, що бісерний узор повинен абсолютно точно лягти по сферичній поверхні, повторюючи форму тупого і гострого кінця яйця.
При цьому бісерна „рубашка” не повинна бути ні малою, ні тим паче великою і відставати від яйця. Крім цього, потрібно врахувати, що всі яйця різні за розумом та формою: від круглого до видовженого. Тому єдиного способу виконання не існує. Виконання кожного виробу носить індивідуальний характер.
III. Техніка виконання писанок.
Ми з вами у 6-7 класах вчилися виготовляти писанку за допомогою фарби та воску, а сьогодні навчимося виготовляти бісерні писанки.
Оригінальним і цінним подарунком рідним чи друзям на Великдень може бути пасхальне яйце, оздоблене бісером та намистинками.
Розповідь вчителя. Увазі дітей пропонується декілька способів оздоблення пасхальних яєць бісером.
Перший спосіб.
Згідно з першою технологією процес виготовлення таких яєць складається з двох етапів:
1) виготовлення центральної частини;
2) виготовлення денця та виготовлення вершечка.
Центральну частину – "пояс" нанизують вертикальними рядами (інструкційна карта 1 а, б, в), а вершечок і денце – горизонтальними.
Нанизування центральної частини. Треба взяти нитку з голками по обох кінцях. Початковий ряд виконують з парної кількості пар бісеринок (інструкційна карта 1а). Один кінець нитки заправляють і відривають. Далі наступні ряди виконують однією голкою (інструкційна карта 1б). Коли довжина "поясу" буде дорівнювати обхвату яйця, з'єднують останній і перший ряди (інструкційна карта 1в). Утворене кільце натягують на яйце, нитку закріплюють. Пояс повинен щільно облягати заготовку (інструкційна карта 1г).
Процес нанизування вершечка і денця нагадує стебловий шов у вишивці (інструкційна карта1д). Перший ряд виконується вздовж кромки пояса. Кожний наступний ряд коротший від попереднього. Зменшуючи кількість бісеринок (точка а інструкційна карта 1д), необхідно бути надзвичайно уважними, щоб не помилитися у візерунку. На інструкційній карті 2 подається схема для оздоблення яйця за першим способом.
Інструкційна карта 1. Нанизування центрального пояса, денця та вершечка.
Інструкційна карта 2. Приклад орнаменту для виконання бісерної писанки.
Другий спосіб.
Згідно з другою технологією для нанизування потрібно виготовити заготовку. Якщо за основу використовувати порожню шкаралупу, то стрічка заховує отвори на ній. Беруть 40 – 50 см стрічки завширшки 20 мм. Зрізи стрічки обробляють клеєм ПВА, щоб вони не торочились. Стрічку призбирують посередині поперечним швом і приклеюють до денця. Кінцями стрічки обгортають заготовку і зав'язують бант на вершечку, а потім приклеюють його (інструкційна карта 2а). Якщо заготовка дерев'яна і має наскрізний отвір, то для надійнішого з'єднання стрічки під заготовкою зшивають її через отвір за допомогою довгої голки (інструкційна карта 2б).
Для нанизування бісерної сітки потрібно 7 г золотистого бісеру, 2 г зеленого, 1 г зелених намистинок діаметром 3,5 мм, 10 штук зелених намистинок діаметром 6,0 мм, 5 штук – діаметром 8 мм.
Для початку роботи на кінці нитки закріплюють золоту бісеринку і силяють далі по схемі (інструкційна карта 3а). Добирають низку по схемі (інструкційна карта 3б). Довжина низки повинна бути приблизно 9 см.
Наступні ряди силяють за схемою (інструкційна карта 3в). Коли буде виконано 29 рядів, то останній і перший ряди сітки з'єднують.
Щоб закріпити денце бісерної сітки, нитку протягують декілька разів через кільце із зелених бісеринок (лінія а на інструкційній карті 3г). У бісерну сітку опускають денцем вниз заготовку з бантиком. Послідовно протягують нитку через крайні бісеринки усіх "хвостиків", на верхнім краї стінки (лінія б на інструкційній карті 3г), збирають їх навколо банта і закріплюють нитку.
Прикрашають сітку підвісками, виконаними за схемою, поданою на інструкційній карті 4а. На схемі (інструкційна карта 4б) зображено схему розміщення підвісок по всій сітці.
У процесі розповіді учитель звертає увагу учнів на способи початку роботи і способи закріплення ниток, нагадує правила безпеки праці при роботі з голками, ножицями.
Весь материал - в документе.