Материал на украинском языке.
Мета: Ознайомити з особливостями розвитку української естрадної пісні ХХ – ХХI ст..
Завдання
Навчальні: - Поглибити знання про творчість В.Івасюка, С.Ротару, гурту «Океан Ельзи»;
- Закріпити визначення понять «легка розважальна музика», «популярна музика», «хіт»;
Розвиваючі: - Розвивати уміння виразно і творчо втілювати образний зміст музичних творів;
- обгрунтовувати власне ставлення до популярної музики;
Виховні: Виховувати інтерес до української естрадної пісні.
Обладнання: музичний інструмент, центр.
Музичний матеріал: фонохрестоматія, відеоматеріал
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
1. Організація пізнавальної діяльності. Привітання.
2. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
- Де, коли та за яких умов виник жанр рок-музики?
- Які напрямки рок-музики ви знаєте?
- Що відрізняє рок-музику від інших стилів?
«Пісню ту візьму собі на спомин, пісня буде поміж нас» - співається в одній українській естрадній пісні яка, до речі, вже давно стала народною… Поясніть як ви розумієте ці рядки?
- Яку пісню ви взяли б собі на спомин з дитинства?
- Яку пісню ви взяли б собі на спомин з сьогодення?
- Які пісні будуть жити серед людей вічно?
3. Мотивація.
«Червона рута» - саме та пісня, яка завжди «буде поміж нас»! Недаремно її називають національним символом української естради. Першим задумом композитора Володимира Івасюка було створення балади про дивну квітку - червону руту. До речі, він часто називав свої пісні романсами або баладами. Після трирічних творчих пошуків «Червона рута» визріла в жанрі ліричної пісні - основному жанрі творчості Володимира Івасюка. А форма цієї пісні - двокуплетна.
Для того, щоб пісня стала популярною в наші дні, існує безліч проектів: радіо та телевізійні хіт-паради, концерти, турне зірок, телевізійні шоу. Фрагмент з такого концерту, тільки 1971 року, ми зараз і подивимось.. Пісня «Червона рута» дала назву телефільму, вона ж була визнана кращою піснею 1971 року.
(Розповідь про В. Івасюка)
Свій перший музичний гурт Володимир Івасюк назвав «Буковинка». А створив він його, навчаючись у 9-ому класі, у своєму рідному місті Кіцмані Чернівецької області. Тоді ж перші пісні молодого композитора принесли йому перемогу на конкурсах самодіяльної творчості. Джерелами натхнення для Володимира Івасюка завжди були незбагненна краса рідної Буковини та народна музична творчість. «...Кожна пісня - це перлина… Для мене український фольклор - підручник, написаний геніальним автором», - саме так за спогадами батька сказав про народну музику Володимир Івасюк. Після переїзду з родиною до Чернівців Володимир написав одну з найпопулярніших Своїх пісень — «Я піду в далекі гори», яка згодом пролунала на всю Україну. У 1970 році українське телебачення вперше транслювало нові пісні Івасюка - «Водограй» і «Червону руту». Рік потому, на заключному концерті фестивалю «Пісня-71» Володимир Івасюк виконував «Червону руту» разом із Василем Зінкевичем та Назарієм Яремчуком - солістами ансамблю «Смерічка». Пісню було визнано найкращою піснею на теренах колишнього СРСР. У 1972 році найкращою піснею країни стала пісня «Водограй». У 1974 і 1977 роках пісні Володимира Івасюка «Водограй» та «У долі своя весна» прозвучали на міжнародних пісенних фестивалях у Сопоті (Польща) у виконанні Софії Ротару. Володимир Івасюк створив близько 100 пісень, музику до кількох спектаклів, багато інструментальних творів. Свої найкращі пісні композитор написав на власні вірші: «Червона рута», «Водограй», «Я піду в далекі гори», «Пісня буде поміж нас», «Аве Марія» та інші.
Бесіда:
Поясніть, як ви розумієте вислови про Володимира Івасюка його сучасників?
- «Орфей синіх гір» (Назарій Яремчук)
- «Він дав урок сучасникам, як треба оберігати своє й не потрапляти під хвилинне затуманення чужим... Володя завжди стояв вище моди, він був у часі, говорив від імені свого часу» (Василь Зінкевич)
- «Пісні Володимира Івасюка — це яскравий слід і барвистий, самобутній орнамент в чудовій вишиванці національної пісенної історії української музики...» (Лєшек Мазепа)
- «Він був глибоко переконаний, що наш світ створений для того, аби в ньому лунала музика добра, миру, злагоди між людьми» (Софія Ротару)
(відповідь учнів)
Музична вікторина «Український рок»
Багато українських рок-пісень живуть сьогодні поміж нас. Пропонуємо пригадати творців української рок-музики та упізнати улюблені мелодії. Отже, розпочинаємо музичну вікторину «Український рок»
- Який український рок-гурт був заснований в 1987 році і в цьому ж році став рок-групою року, отримав першу премію на київському фестивалі «Рок-парад»?
- Який український рок-гурт зазнав на собі впливу рок-н-ролу, панку, етнос стилів, національного колориту яким в кінці 80-х - початку 90-х додало використання української мови?
- Назва якого українського рок-гурту пов’язана з літературним героєм Федора Достоєвського?
- Який український рок-гурт записав рок-версію Державного гімну України?
- Який гурт є найзапитуванішим у світі українським рок-колективом, еталоном наживо-концертних виступів?
(відповідь - «Весна» у виконанні «Воплі Відоплясова» )
- Який український рок-гурт створено в 1994 році у Львові?
- Який український рок-гурт спочатку називався «Клан тиші»?
- В творчості якого українського рок-гурту чудово поєднались гарні поетичні тексти, виразні мелодії та сучасний гітарний рок?
- Який український рок-гурт експериментує в різних напрямах легкої музики, від джазу, рок-н-ролу до брит-поп, пост-панку, поп-року та мелодійного року?Який український рок-гурт здійснив спільний виступ із симфонічним оркестром «Ренесанс» у 2002 році?
- Який український рок-гурт здійснив спільний проект з Ніною Матвієнко?
(відповідь - «Ото була весна» у виконанні гурту «Океан Ельзи» та Ніни Матвієнко)
Тестове завдання 1
Закінчіть речення: «Визнання до співачки Софії Ротару прийшло відразу ж після показу на телебаченні у 1971 році музичного фільму…»
«Червона рута»
«Пісня буде поміж нас»
«Я піду в далекі гори»
«Водограй»
Тестове завдання 2
Які гурти є представниками української рок-музики?
«ВВ»
«Океан Ельзи»
«Смерічка»
«Бітлз» «Квін»
Тестове завдання 3
Хто є автором пісні, слів та музики пісні «Пісня буде поміж нас»?
Володимир Івасюк
Софія Ротару
Назарій Яремчук
Святослав Вакарчук
Олег Скрипка
4. Актуалізація знань (рефлексія)
Бесіда
- З чим або с ким ми сьогодні з вами знайомились?
- Що нового ви дізнались?
5. Підсумки уроку
Домашнє завдання – послухати пісні Володимира Івасюка