Цели и задачи урока:
1. Изучение месяцев на английском языке.
2. Закрепление пройденной темы: «Ласточки»
Образовательная:
Практика с формой Present Simple, закрепление вспомогательного глагола «Do»
Развивающая:
развитие речевых навыков, научить отвечать на вопросы
Воспитательная:
воспитание интереса к теме, развитие любви к птицам
Ожидаемый результат:
Знать месяца на английском языке, умение отвечать на вопросы работая с текстом.
Этапы урока.
Активизирующая фаза
Фонетическая зарядка 5-7min
Spring is green
Summer is bright
Autumn is yellow
Winter is write
T: How do you think, what about this poem? The seasons. So, tell me, what have the season?
Month
How much the moths in a year? 12 (twelve)
Listen and look (audio about month)
Listen (аудирование) and say 5 min
January, February, March, April, May, June, July, August, September, October, November, December
Chant with me (спой со мной) Ex. 2 p. 38 10 min
Ребята, вы обратили внимание, что в песне он поет часто “After” и “Before” как вы их переведете? (до и после)
Before – до
After – после
Example: Now January before February, March after February
Play the game
Игра по ролям: выходят месяц March и месяц May и местоимения before и after
Role play: Guess what the month is: It is moths before the May and after the March… What the month is? Answer: The April
Конструирующая фаза 5 min
Speaking. Answer me question. 10 min
When is your birthday? (когда твой д/р?)
What month comes before your birthday?
What month after your birthday?
Физминутка 3 min.
Clap, clap, clap your hands
Clap your hands together
Stamp, stamp, stamp your feet
Stamp your feet together
Hands up, hands down
Turn around together
At last lesson we talk and read about bird, what was the kind of bird? Let’s to review.
Весь материал - в документе.