НОВООЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ КОМУНАЛЬНИЙ ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «КАЛИНКА»
«ПОДОРОЖ ДО ОСІНЬОГО ЛІСУ»
(заняття з розвитку мовлення середній дошкільний вік)
Підготували:
вихователь:
Волос Ю.О.
.
Дата проведення 23.10.2018р.
Програмовий зміст:
Продовжувати вчити дітей відповідати на запитання вихователя; удосконалювати навички вживання іменників, прикметників, дієслів, навички діалогічного мовлення. Розвивати зв’язне мовлення, пам’ять увагу. Вправляти дітей в узгодженні іменника з прикметником. Узагальнити та систематизувати знання дітей про зміни в живій і неживій природі восени; поповнити словник дітей словами-назвами тварин – маленьких істот (ведмежа), ввести узагальнюючі слова: мешканці лісу, дитинчата. Виховувати вміння помічати красу осінньої природи.
Матеріал:
Осінні листочки, ілюстрація з зображенням осіннього лісу, картинки із зображенням зимуючих і перелітних птахів, кошик з шишками і горішками.
Попередня робота:спостереження за природою восени, бесіди «Осінь-чарівниця», розглядання ілюстрацій «Природа восени», читання художніх творів.
Хід заняття:
1.Комунікативна діяльність
-В. – Любі, гості, дорогі, щиро вас вітаємо!
Час приємно провести щиро вам бажаєм!
-Д. –Добрий ранок!
-В. – Діти сідайте гарненько і послухайте уважно, що зі мною трапилось сьогодні в ранці коли я йшла до дитячого садочку. Мені пригадався такий вірш:
Осінь, осінь… Лист жовтіє,
З неба часто дощик сіє.
Червонясте, золотисте
Опадає з кленів листя
І тільки я його промовила.
Ось такий гарний листочок впав мені на плече. Цей листок шепнув мені на вухо загадку, ось послухайте яку:
«Голі поля, мокне земля
Дощ поливає, коли це буває?»
-Д. – Восени.
-В. – Правильно восени. Який зараз осінній місяць? Чому його так називають? А зараз осінь рання чи пізня? Осінь чарівниця прислала нам цей листочок щоб дізнатися що ми про неї запам’ятали.
2. Етап пізнавальної діяльності.
-В. -- Діти які ознаки осені ви запам’ятали?
-Д. – Холодно, йдуть дощі, опадає листя, жовтіє трава, відлітають птахи.
- В. – Молодці вірно. Тож давайте для осені сплетемо гарний віночок. Щоб сплести його треба, з кожним листочком називати гарні слова про осінь . Осінь яка?
-Д. – Золота, щедра, мила, чарівна, красива…
-В. – Молодці. А хто знає вірш про осінь.
-Д. – Діти розповідають вірші.
3. Перетворювальна діяльність
-В. – Діти як ви думаєте, що найкраще восени?
-Д. – Осінні різнобарвні кольори.
-В. – Молодці, вірно. А чи хотіли б ви потрапити до осіннього лісу?
-Д. – Так.
-В. – Тоді заплющить очі, а листочок доторкнеться до кожного із вас.
-В. – Раз, два, три доторкнись
І в лісі опинись.
Ліс осінній — непростий
Дивовижний, золотий
Зараз дітям час пройтися
Стежками такого лісу! (марширують)
Між дерев у лісі йдемо
Йдемо по листю золотому.
Мов по килиму м`якому.
Ось і опинились ми у лісі.
-А ось і ліс , як тут гарно, а яке свіже повітря. Давайте подихаємо.
Дихальна вправа : « Ой як гарно пахне » (Вдихаємо повітря через ніс, а видихаємо через рот, проговорюючи слова «ой як гарно пахне» 4 -5 р)
-Як багато листочків на землі гарних та різнобарвних. Які ці листочки , назвіть мені?
-Д. – Осінні, барвисті, гарні, красиві, чудові, розкішні.
-В. – Давайте зберемо листочки які схожі один на одного, знайдемо пару.
- Д/гра «Знайди пару»
-В. – Ось який букет ми зібрали для осені.
Фізкультхвилинка.
«Гарна галявина»
(танок під музичний супровід)
Діти чи ви знаєте, що таке ліс?
-Д. – Це місце де багато рослин, тварин, комах, тварин.
-В. – А чи знаєте ви як поводити себе в лісі.
-Д. – Не можна галасувати, ламати гілки, топтати квіти, руйнувати гнізда, зривати гриби, палити вогнища.
- В. – Молоді. Так давайте себе вести гарно.
Діти. А чому так мало птахів чути в лісі?
Де вони поділись?
-Д. – Полетіли в теплі краї.
-В. – Діти давайте пограємо в гру. «Пташку називай»
У мене на столі лежать картинки на яких намальовані перелітні птахи, ті які відлетіли в теплі краї.
Перелічіть тих які залишились зимувати.
-В. – Молодці. Ой подивіться діти хто загубив кошик ? Як ви вважаєте хто це
-Д. – Білочка
-В. – А для чого вона збирала горішки, шишки?
-Д. – Вона готується до зими
-В. – А ще які звірі готуються до зими? Як саме?
-Д. – ведмідь, лисиця.
-В. – Звірі я бачу, а ось дитинчат не видно, мабуть пустували і загубились. Давайте їх назовем.
Д/гра. «Знайди маму».
У білки – білченя,
У зайця – зайченя,
У ведмедя – ведмежа,
У лисиці – лисеня,
У їжака їжаченя.
-В. – Ось і допомогли ми звірятам знайти своїх мам. Всі в лісі зайняті своїми клопотами.
Сюрпризний момент.
4Оцінно-контрольна діяльність
Д/гра. «Подарунок для дерева».
-Наше дерево засумувало, тож давайте його прикрасимо.
-В. – Якщо вам сподобалось наше заняття оберіть жовтий листочок, а якщо ні дуже оберіть червоний листочок.