Меню
Разработки
Разработки  /  Химия  /  Презентации  /  7 класс  /  Металдар мен бейметалдардың оттекпен реакциялары

Металдар мен бейметалдардың оттекпен реакциялары

Металдар мен бейметалдардың оттекте жанғанда оксидтер түзілетінін және оксид біреуі оттек болып келетін екі элементтен тұратын қосылыс екенін түсінеді.

21.01.2018

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы: Металдар мен бейметалдардың оттекпен реакциялары Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары : 7.3.4.4. Бейметалдар оксидтері – қышқылдық, ал металдар оксидтері – негіздік болып табылатынын білу. Сабақтың мақсаты: Металдар мен бейметалдар оттекте жанғанда оксидтер түзілетінін және оксид біреуі оттек болып келетін екі элементтен тұратын қосылыс екенін түсінеді.  Бейметалл оксидтері қышқылдық оксид, металл оксидтері негіздік оксид түзетінін түсінеді.Қышқылдық оксидтер мен негіздік оксидтертерді ажырата алады. Бағалау критерийі : 1.Бейметалл және металл оксидтерін қышқылдық және негіздік оксидтерге жіктейді; 2..Оксидтердің қышқыл, негіздерден айырмашылығын түсіндіреді;

Сабақтың тақырыбы: Металдар мен бейметалдардың оттекпен реакциялары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары :

7.3.4.4. Бейметалдар оксидтері – қышқылдық, ал металдар оксидтері – негіздік болып табылатынын білу.

Сабақтың мақсаты: Металдар мен бейметалдар оттекте жанғанда оксидтер түзілетінін және оксид біреуі оттек болып келетін екі элементтен тұратын қосылыс екенін түсінеді.

Бейметалл оксидтері қышқылдық оксид, металл оксидтері негіздік оксид түзетінін түсінеді.Қышқылдық оксидтер мен негіздік оксидтертерді ажырата алады.

Бағалау критерийі :

1.Бейметалл және металл оксидтерін қышқылдық және негіздік оксидтерге жіктейді;

2..Оксидтердің қышқыл, негіздерден айырмашылығын түсіндіреді;

Тілдік мақсаттар : Оксид, қышқыл, негіз(сілті), қышқылдық оксид, негіздік оксид, индикатор деген сөздердің мағынасын түсіну. Құндылықтарға баулу: Жалпыға бірдей еңбек қоғамы, экономикалық өсу. Пəнаралық байланыс : География, биология Тақырып бойынша алдыңғы білім : Қышқылдар мен негіздерді ажырата алады, индикаторлардың көмегімен ортаның қышқылдығы мен сілтілігін анықтауды біледі, « антацидтік заттарды» қолдану жайлы білімдері бар.

Тілдік мақсаттар : Оксид, қышқыл, негіз(сілті), қышқылдық оксид, негіздік оксид, индикатор деген сөздердің мағынасын түсіну.

Құндылықтарға баулу:

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы, экономикалық өсу.

Пəнаралық байланыс : География, биология

Тақырып бойынша алдыңғы білім :

Қышқылдар мен негіздерді ажырата алады, индикаторлардың көмегімен ортаның қышқылдығы мен сілтілігін анықтауды біледі, « антацидтік заттарды» қолдану жайлы білімдері бар.

 Белсенді оқыту      « Ширату» жаттығулары Қышқылдар және негіздер дегеніміз не? Сабақтың басы (5 мин) Психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөлу. Индикаторлар дегеніміз не, қандай түрлерін білесіңдер? Индикаторлардың қышқылдар мен негіздерге әсері қандай?

Белсенді оқыту « Ширату» жаттығулары

Қышқылдар және негіздер дегеніміз не?

Сабақтың басы (5 мин)

Психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөлу.

Индикаторлар дегеніміз не, қандай түрлерін білесіңдер?

Индикаторлардың қышқылдар мен негіздерге әсері қандай?

      1. «Кинометафора» әдісі. bilimland.kz Сілтемесінен            тақырыпқа сай бейнематериал көрсетіп, тақырып бойынша         түсінік қалыптастыру. Сабақтың ортасы (30 мин) Білемін Білдім Білгім келеді CaO Al2O3 SiO2

1. «Кинометафора» әдісі. bilimland.kz Сілтемесінен тақырыпқа сай бейнематериал көрсетіп, тақырып бойынша түсінік қалыптастыру.

Сабақтың ортасы (30 мин)

Білемін

Білдім

Білгім келеді

CaO

Al2O3

SiO2

«Кім жылдам» әдісі. Әр топ жеке орындайды. 1-тапсырма . Төменде медицина мен техникада кеңінен қолданылатын кейбір оксидтердің тарихи атаулары мен формулалары берілген: A) «күлдіргіш» газ – N 2 O; B) қоңыр түсті газ – NO 2 ; C) гематит – Fe 2 O 3 ; D) глинозём – Al 2 O 3 ; E) кварц, немесе кремнезём – SiO 2 ; F) сөндірілмеген әк – CaO; G) иіс газы – СО; H) көмірқышқыл газы – СО 2 . Осы қосылыстарды кестеге «қышқылдық» және «негіздік» оксидтерге жіктеңіз:  Оксид қышқылдық  негіздік

«Кім жылдам» әдісі. Әр топ жеке орындайды.

1-тапсырма . Төменде медицина мен техникада кеңінен қолданылатын кейбір оксидтердің тарихи атаулары мен формулалары берілген:

A) «күлдіргіш» газ – N 2 O;

B) қоңыр түсті газ – NO 2 ;

C) гематит – Fe 2 O 3 ;

D) глинозём – Al 2 O 3 ;

E) кварц, немесе кремнезём – SiO 2 ;

F) сөндірілмеген әк – CaO;

G) иіс газы – СО;

H) көмірқышқыл газы – СО 2 . Осы қосылыстарды кестеге «қышқылдық» және «негіздік» оксидтерге жіктеңіз:

Оксид

қышқылдық

негіздік

Бағалау КритериЙі: 1.Бейметалл және металл оксидтерін қышқылдық және негіздік оксидтерге жіктейді; Дескриптор : 1.Білім алушы қышқылдық және негіздік оксидтердің формуласын жазып жіктей алады  2.өзінің пікірін дәлелдейді

Бағалау КритериЙі: 1.Бейметалл және металл оксидтерін қышқылдық және негіздік оксидтерге жіктейді; Дескриптор : 1.Білім алушы қышқылдық және негіздік оксидтердің формуласын жазып жіктей алады 2.өзінің пікірін дәлелдейді

2-тапсырма Жеке жұмыс Мына берілген қосылыстар ішінен тек қышқылдық оксидтерді анықтап және оларды атаңыз: P 2 O 5 , NH 3, SO 3 ,SO 2 , KOH, Li 2 O, Fe 2 O 3 , CaO, Al 2 O 3 , CO 2 , H 2 SO 4 .

2-тапсырма Жеке жұмыс

Мына берілген қосылыстар ішінен тек қышқылдық оксидтерді анықтап және оларды атаңыз:

P 2 O 5 , NH 3, SO 3 ,SO 2 , KOH, Li 2 O, Fe 2 O 3 , CaO, Al 2 O 3 , CO 2 , H 2 SO 4 .

Бағалау критерийі: Оксидтерді анықтай алады. Дескриптор : Білім алушы  - қосылыстар ішінен тек қышқылдық оксидтерді анықтайды;  - оксидтерді формулаларына қарап, атайды. Қ.Б.«Бағдаршам»
  • Бағалау критерийі: Оксидтерді анықтай алады.

Дескриптор :

Білім алушы

- қосылыстар ішінен тек қышқылдық оксидтерді анықтайды;

- оксидтерді формулаларына қарап, атайды.

Қ.Б.«Бағдаршам»

3- тапсырма . Ойлан,жұптас, бөліс әдісі Әр топқа оқулықтағы тәжірибелермен танысу тапсырылады. Жұмысты орындау үшін оқушылар не істелетінін түсінеді. Оқушылар жұмыстың орындалу ретін оқып, түсінбеген сұрақтары болса топпен алдын ала талдап алады. 1-тәжірибе. Негіздік оксид сумен әрекеттескенде негіз түзілетінін тәжірибе жүзінде анықтап Кальций оксиді +су = кальций гидроксиді –түзілуін дәлелдеп, тәжірибелерін қорытындылайды. 2-тәжірибе.Бейметалдардың оксидтері қышқылдық оксид болып табылатынын және қышқыл түзетінін анықтап, фосфор оксиді + су= фосфор қышқылы түзілуін түсіндіреді.Тәжірибелер біткен соң берілген сұрақтарға жауап бере отырып, әр топ істеген жұмысын қорытындылайды.(Виртуалды зертхана. Критерийлері көрсетілген бағалау парағымен жұмыс, оқушылар бастапқы түсі, кейінгі түсі, бақыланған өзгерістерді жазады.)

3- тапсырма . Ойлан,жұптас, бөліс әдісі Әр топқа оқулықтағы тәжірибелермен танысу тапсырылады. Жұмысты орындау үшін оқушылар не істелетінін түсінеді.

Оқушылар жұмыстың орындалу ретін оқып, түсінбеген сұрақтары болса топпен алдын ала талдап алады.

1-тәжірибе. Негіздік оксид сумен әрекеттескенде негіз түзілетінін тәжірибе жүзінде анықтап Кальций оксиді +су = кальций гидроксиді –түзілуін дәлелдеп, тәжірибелерін қорытындылайды.

2-тәжірибе.Бейметалдардың оксидтері қышқылдық оксид болып табылатынын және қышқыл түзетінін анықтап, фосфор оксиді + су= фосфор қышқылы түзілуін түсіндіреді.Тәжірибелер біткен соң берілген сұрақтарға жауап бере отырып, әр топ істеген жұмысын қорытындылайды.(Виртуалды зертхана. Критерийлері көрсетілген бағалау парағымен жұмыс, оқушылар бастапқы түсі, кейінгі түсі, бақыланған өзгерістерді жазады.)

                Рефлексия:    « Миға шабуыл»  әдісі      1. Металдар жанғанда қандай оксидтер түзіледі? 2. Суда еритін негіздер не деп аталады? 3.Бейметалдар жанғанда қандай оксидтер түзіледі?      Бағалау.      Сабақтың соңы (7 мин)

Рефлексия:

« Миға шабуыл» әдісі

1. Металдар жанғанда қандай оксидтер түзіледі?

2. Суда еритін негіздер не деп аталады?

3.Бейметалдар жанғанда қандай оксидтер түзіледі?

Бағалау.

Сабақтың соңы (7 мин)

Саралау  Бағалау  Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау  1.Бас бармақ әдісі;  2.Бағдаршам(бағалау парақтары)  3. Критерий бойынша өзін-өзі бағалау  4.Екі жұлдыз бір тілек  қышқыл мен негіз. Әртүрлі ақпарат құралдарымен ауызша, жазбаша жұмыс істейді  Деңгейлік тапсырмаларды жеңілден күрделіге қарай орындайды Тақырып тапсырмалар арқылы байланыстырылды Оқушылардың жеке қабілеттеріне сай қамтылды

Саралау Бағалау

Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау

1.Бас бармақ әдісі;

2.Бағдаршам(бағалау парақтары)

3. Критерий бойынша өзін-өзі бағалау

4.Екі жұлдыз бір тілек

қышқыл мен негіз.

Әртүрлі ақпарат құралдарымен ауызша, жазбаша жұмыс істейді

Деңгейлік тапсырмаларды жеңілден күрделіге қарай орындайды

Тақырып тапсырмалар арқылы байланыстырылды

Оқушылардың жеке қабілеттеріне сай қамтылды

-75%
Курсы повышения квалификации

Исследовательская деятельность учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Металдар мен бейметалдардың оттекпен реакциялары (1.67 MB)
