Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  7 класс  /  Конспект урока в 7 классе по теме "Идеальный друг"

Конспект урока в 7 классе по теме "Идеальный друг"

16.11.2020

Содержимое разработки

Конспект открытого урока по английскому языку учителя Богдановой Е.В.

в 7 Б классе по теме "An Ideal Friend"

Цели урока: закрепить лексические навыки по теме "Идеальный друг", развивать умения монологической речи, работы в группах.

Задачи: повторить и обобщить знания английских пословиц и поговорок, познакомить учащихся со стихотворением, научить высказывать своем мнение по теме.

Оснащение: презентация, раздаточный материал.

Время/Этап

Деятельность учителя

Деятельность учеников

Комментарии

1. Организационный момент, введение в тему урока.

3 мин.

Good afternoon, pupils.

I'm glad to see you. Let's begin our lesson.


Every day you come to school and spend a lot of time here. School has become one of the most important parts of your life.


So, tell me what school means for you.

What things are connected with school?





What is the most important part of school for you?


Now, guess the theme of our lesson. What are we going to talk about?


Yes, we are going to speak about friends and an ideal friend.


Good morning, teacher.











Называют ассоциации, связанные с темой школа.

Homework

Teachers

Classmates

Friends


Friends!




The theme of our lesson is Friends.


2. Целеполагание

2 мин.

Tell me please, what are we going to do today?







You are absolutely right. We are also going to make a portrait of an ideal friend.

We are going to speak about friends.

We are going to make sentences.

We are going to answer the questions.

We are going to work in groups.


3. Речевая зарядка

5-7 мин.

You prepared three proverbs about friends. Explain your proverb. Tell us if you agree with it or not.










I prepared more proverbs for you. But the parts of them are mixed. Your task is to match the parts of the proverbs (слайд 4)


What Russian proverbs about friends do you know?



1st group: A faithful friend is better than gold.


2d group: Friendship isn't a big thing - it's a million of little things.


3d group: A friend in need is a friend indeed.

Высказывают свои мнения, аргументируя их.


Составляют пословицы.





Называют русские пословицы.


4. Работа со стихотворением о друге (подготовительный этап)

5 мин.

I prepared a poem for you. Read it aloud please and think of a title for it.





I cannot ease your aching heart,
Nor take your pain away,
But let me stay and take your hand
And walk with you today!

I’ll listen when you need to talk;
I’ll wipe away your tears
I’ll share your worries when they come;
I’ll help you face your fears.

I’m here and I will stand by you,
Each hill you have to climb,
So take my hand, let’s face the world;
Live one day at a time!

You’re not alone, for I’m still here.
I’ll go that extra mile,
And when your grief is easier,
I’ll help you learn to smile.



Find rhyming words.



What tenses are used here? Prove it.

What a real friend can do?













Now, let's compare your ideas with mine (слайд №6).





Читают вслух стихотворение, дают варианты названия.





























Away-today, tears-fears, mile-smile, etc.


Называют времена, которые используются в стихотворении, приводят примеры. Отвечают на вопрос.


A real friend can:

keep secrets;

give you a helping hand;

make you happy;

share your ideas;

have the same interests;

support you;

discuss problems;

have much in common with you.



5. Основной этап

15 мин.

Every group consists of 4 people: a writer, a speaker, a creator, an artist.


I think you are ready to make a portrait of an ideal friend. Think about his/her features of character, way of life, outlook, interests.


A creator will make up 5-7 sentences to describe an ideal friend.

A writer will write them down.

An artist will draw a picture.

A speaker will tell us your ideas.


I'll give you 10 minutes to complete the task.

В группах составляют портрет идеального друга. "Мыслитель" составляет предложения, "писатель" записывает, "художник" рисует портрет, "спикер" выступает с речью, представляет продукт.


6. Рефлексия и заключение

5 мин.

Now our lesson has come to an end.

Look at the slide and answer this questions.


Write down your homework.

The lesson is over, goodbye.

Отвечают на вопросы:

The most interesting was ...

The most difficult was ...

I did ...


Goodbye, teacher.




-75%
Курсы повышения квалификации

Методика обучения английскому языку как второму иностранному

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Конспект урока в 7 классе по теме "Идеальный друг" (15.91 KB)
