| Күні: Сынып: 1 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||
| Пәні: Мектеп: Мұғалімнің есімі: | Жаратылыстану №105 | |||||||
| Сабақтың тақырыбы | Адамдар ғарышты қалай зерттеді? | |||||||
| Сабақтың мақсаттары | 1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау; 1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау; 1.4.2.3 жекелеген ғарыштық денелерді атау және сипаттау 1.4.1.1 Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау | |||||||
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Барлық оқушылар: астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау; Оқушылардың басым бөлігі: ғарышты зерттеуге арналған құралдарды және ұшатын аппараттарды суреттеу; Кейбір оқушылар: қоршаған әлемнің құбылыстарына бақылау жүргізу..
| |||||||
| Күтілетін нәтижелер |
ерте заманда аспан денелерін бақылау арқылы қандай маңызды жаңалықтар ашылғанын түсінеді. Бұл үшін олар аспаннан жай көзбен нені көруге болатынын және осы білімдерінің көмегімен қан дай жаңалық ашуға болатынын анықтайды. | |||||||
| Пәнаралық байланыс | Көркем еңбек | |||||||
| Сабақ барысы | ||||||||
| Кезеңдер | Уақыт | Мұғалім не істейді? | Оқушылар не істейді? | Бағалау | Ресурс тар | |||
| Кіріспе | 5мин | Сергіту сәті. 2 мин Психологиялық дайындық. «Сұрақ-жауап» әдісі 3 мин 1.Ғарыш дегеніміз не? 2.Астрономия нені зерттейді?
| Сергіту сәтін жасайды.
Сұрақтарға жауап береді. | Смайлик
| Қима –қағаз дар | |||
| Ой қозғау | 5 мин | Жұмбақтар 1)Сатайын десем ауыр кілем, Сатпайын десем тәуір кілем. Жер 2) Аспанда бір айна бар, Әлемді көріп айналар. Күн 3) Етегім толы сөк, Ерте тұрсам жоқ. Жұлдыз | Жұмбақтардың жауабын табады
| смайлик | Сурет тер | |||
| Іс-әрекет | 23 мин | Оқулықпен жұмыс Жұлдыздарды,Айды,Күнді бақылау ежелгі адамдарға көптеген астрономиялық жаңалықтарды ашуға көмектесті.
Алғашқы жаңалықтар Адамдар ең алғаш қандай астрономиялық жаңалықтар ашты?
Адамдар кейбір жұлдыздар тобының белгілі бір бейне құрайтынын байқаған.
Кейінгі жаңалықтар Адам ай мен Күнді бақылай отырып,тағы қандай жаңалықтар ашты?
Күнтізбе Ежелгі заманда адам күнтізбелерді не үшін пайдаланды?
Дәптермен жұмыс
«Ыстық орындық» әдісі -Ғарыш дегеніміз не? -Астрономия нені зерттейді?
|
Суретпен жұмыс
Дәптердегі берілген суреттерді салады
Ыстық орындық әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап береді | Шапа лақ
Мадақ тау
шапалақ
смайлик
Мадақ тау |
Сурет тер
Қима қағаз
Қима қағаз | |||
| Сабақтың соңы 2 минут
| Рефлексия
Не сәтті болды? Не сәтсіз болды? |
Кеменің суреттері | ||||||
| Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
| Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
| Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
| Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | ||||||



"Ғарыш айлағы. Ғарышкерлер " (67.38 KB)

