Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Уроки  /  2 класс  /  Формування вмінь будувати зв’язні монологічні висловлювання на тему: «Осінь у лісі»

Формування вмінь будувати зв’язні монологічні висловлювання на тему: «Осінь у лісі»

Материал на украинском языке. Мета: формувати в учнів уміння будувати зв’язні монологічнівисловлювання на основі власного досвіду та шляхомвикористання матеріалів дитячоїлітератури;розвивати мислення, вміння слухати й розуміти почуте, працюватив колективі; розширювати читацький кругозір; виховувати толерантність.
09.01.2014

Описание разработки

Материал на украинском языке.

Мета: формувати в учнів уміння будувати зв’язні монологічнівисловлювання на основі  власного досвіду та шляхомвикористання матеріалів дитячоїлітератури;

 розвивати мислення, вміння слухати й розуміти почуте, працюватив колективі;

  розширювати читацький кругозір;

  виховувати толерантність.

  Обладнання:комплект хрестоматій для позакласного читання ;малюнок із зображенням   ведмежатка; макет «машини часу»;чотири малюнкидо вірша І. Блажкевич  «Кленові листки»; опорні матеріали для демонстраційної роботи – картки «Осінь настає»,   «Золота осінь», «Відлітають журавлі»; чотири конверти для організаціїколективної роботи із картками, кольорові олівці, альбомні аркуші.

Хід уроку

І. Організаційний момент

 Учні класу під керівництвом учителя об’єднуються в чотири групи.

ІІ. Активізація мовленнєвої діяльності

 Вправа «Слухай і думай, що буде далі» ( технологія «мікрофон» ).

 а) Читання першої частини оповідання Ю. Старостенка « І трапиться ж таке» вчителем.

  І трапиться ж таке

 Від самого ранку купчилися за лісом сірі хмари і все погрожували відтіля холодним подихом: ху - ху - ху…

Тікай, Мишку, - гукали всі, - бо зараз як війне снігом!

А він знай ягодами ласує: то горобинкою, то калиною…

 І справді через годину пішов сніг, і скоро таке зробилося… Ні стежки, ні доріжки – скрізь однаково біло.

 Як ви думаєте, що буде далі?

б) Обговорення.

  Учні 2 – 3 хвилини обговорюють у групах можливі варіанти подальшого розвитку подій. Представник групи «озвучує» найбільш цікавий, на думку учасників групи, варіант.

 в) Читання другої частини тексту вчителем.

 «Ой, лишенько, - злякалося ведмежатко, як же тепер барліг шукати?»

  Він туди, він сюди – нема шляху! А тут ще хтось сокирою клюк – клюк, а гавкучий собака десь гав – гав… Сів захеканий ведмідь під ялинкою і аж тремтить увесь.

Так йому й треба, - каже головний снігур. – Бачили, як горобину пообскубував?

Чи так сталося, як ви сподівалися? Пофантазуйте, що було далі.

г) Обговорення в групах.

д) Читання третьої частини тексту вчителем.

 - Дивіться на цього ненажеру! – гукнула сорока.

 - Не клопочися, Мишку, біжи за мною!

 Сама пурх – пурх, а ведмідь човп – човп слідом мокрими п’ятами. Так і дісталася барлога. І вже знає сорока, що навесні Мишко їй обов’язково віддячить. Скільки хоч натрусить м’якенької шерсті на гніздо пискляткам.

Чи так розгорталися події, як ви передбачали? Скажіть, чиї пропозиції були найцікавішими.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Бесіда за змістом оповідання.

Про який місяць ідеться в оповіданні – про вересень, жовтень чи листопад? Доведіть.

Назвіть персонажів оповідання.

Яким ви уявляєте Мишка?

Як ви вважаєте, ведмежатко вже зимувало чи це його перша зима?

Що могло статися із Мишком, якби сорока не допомогла йому?

Пригадайте ще твори, в яких молодим, нерозумним тваринкам приходять на допомогу більш досвідчені лісові мешканці. ( Діти називають оповідання О. Іваненко «На добраніч», «Чорноморденький», «Казка про білочку – мандрівницю»).

  1.  Формування позитивної мотивації.

Учитель демонструє макет « машини часу».

Чи знаєте ви, що це таке? Це – «машина часу». За її допомогою можна повертатися в минуле або опинятися в майбутньому. Але діє ця машина лише тоді, коли хтось опинився в біді. Мені здається, що зараз саме така ситуація – ведмежатко ледь - ледь не загинуло. А чому? Тому що не добре знало, що таке осінь і зима, що таке сніг, як готуються до зими птахи та звірі. Давайте за допомогою машини часу опинимося в жовтні, знайдемо нашого Мишка в лісі й розповімо йому про осінь, про те, як поводять себе птахи та звірі восени. І я вірю, що після нашої розповіді Мишко буде обережнішим і вчасно піде спати до барлогу. Погоджуєтеся з моєю пропозицією? ( Учні виявляють позитивне ставлення).

ІV. Повідомлення теми уроку

Отже, тема нашого уроку – «Будуємо висловлювання про осінь».

V. Формування вмінь створювати зв’язні монологічні висловлювання

 1. Розвиток уміння слухати й розуміти почуте ( на матеріалі вірша І. Блажкевич «Кленові листки»).

Вправа «Чи є помилка на малюнках?»

а) Мотивація.

  - На нас очікує зовсім легка справа – підготувати для ведмежатка розповіді про осінь, про те , як готуються до зими птахи та звірі. Для того щоб виконати це завдання, нам треба бути уважними, з повагою ставитися одне до одного, вміти чути одне одного, контролювати своє мовлення. І зараз ми потренуємося бути уважними та спостережливими.

б) Організація групової роботи.

 Учитель запрошує представників команд, дає кожному з них малюнок до вірша І. Блажкевич «Кленові листки» ( малюнки містять деталі, про які не йшлося у вірші, наприклад: 1) крім кленів, зображені ялинки та берізки; 2) на небі сяє сонечко, а дощу немає; 3) діти збирають не тільки листя, а й гриби; 4) дехто з дітей малює в альбомах.

Зараз я прочитаю вірш «Кленові листки» І. Блажкевич. Ви маєте його уважно прослухати, запам’ятати, про що він. Після того, як я закінчу читати, ви розглянете малюнки і знайдете на них деталі, про які йшлося у вірші. Кожна команда має назвати лише одну невідповідність

в) Читання вірша вчителем.

г) Обговорення в групах.

 Учні кожної групи обговорюють невідповідності. Після завершення обговорення представники команд називають знайдені невідповідності.

  1. Формування вміння будувати звязні висловлювання про осінь.

Робота в групах.

а) Організаційний момент.    

Розподіл тем висловлювань (Технологія «мозковий штурм»).

 - Ми маємо підготувати висловлювання про осінь. Що ми можемо розповісти ведмежатку про осінь, щоб добре підготувати його до зустрічі зими?

Підсумовуючи пропозиції учнів, учитель пропонує підготувати висловлювання за такими темами:

«Осінь настає» - про погоду восени;

«Золота осінь» - про рослини восени;

«Хто як до зими готується» - про життя звірів восени;

«Відлітають журавлі» - про життя птахів восени.

Учитель запрошує представників груп. Кожен представник отримує конверт: на одному конверті зображено сонечко, сіру хмарку, із хмарки ллє дощ; на другому – ялинку та берізку із жовтим листям, горобину із червоними кетягами; на третьому – їжачка з листям на голках; на четвертому – журавля.

б) Робота в групах.

 Кожна група отримує конверт із карткою, на якій указані номери сторінок хрестоматії:

1 - а група «Осінь настає» - с. 11 - 12, с. 27;

2 - а група «Золота осінь» - с. 17 ( перший абзац), с. 54 - 55;

3 - я група «Хто як до зими готується» - с. 22, с. 102 - 104;

4 - а група «Відлітають журавлі» - с. 23, с. 80 - 81.

Учні кожної групи відшукують потрібні твори, читають їх, обговорюють, про що розповідатимуть.

в) Розповідання представниками груп своїх висловлювань.

 У процесі розповіді учні звертаються до ведмежатка.

 ІV. Розвиток уміння слухати й розуміти почуте

Малювання за змістом вірша.

а) Читання вірша Я. Щоголіва «Осінь» ( с. 28 хрестоматії).

  - Зараз я прочитаю вірш. Після цього ми намалюємо за його змістом малюнки і подаруємо їх ведмежаткові.

в) Виставка робіт. Обговорення настрою малюнків.

VІІ. Домашнє завдання. Підготувати усну розповідь про підготовку тварин до зими.

VІІІ. Підсумок уроку

Бесіда.

Чого навчалися на уроці?

Яку вправу сподобалося виконувати найбільше?

Хто задоволений своєю роботою на уроці? Хто – ні?

Содержимое разработки

Урок позакласного читання у другому класі

Тема Формування вмінь будувати зв’язні монологічні висловлювання на тему: «Осінь у лісі».


Мета:формувати в учнів уміння будувати зв’язні монологічнівисловлювання на основі

власного досвіду та шляхомвикористання матеріалів дитячоїлітератури;

розвивати мислення, вміння слухати й розуміти почуте, працюватив колективі;

розширювати читацький кругозір;

виховувати толерантність.


Обладнання:комплект хрестоматій для позакласного читання ;малюнок із зображенням

ведмежатка; макет «машини часу»;чотири малюнкидо вірша І. Блажкевич

«Кленові листки»; опорні матеріали для демонстраційної роботи – картки «Осінь настає»,

«Золота осінь», «Відлітають журавлі»; чотири конверти для організаціїколективної

роботи із картками, кольорові олівці, альбомні аркуші.



Хід уроку

І. Організаційний момент

Учні класу під керівництвом учителя об’єднуються в чотири групи.

ІІ. Активізація мовленнєвої діяльності

Вправа «Слухай і думай, що буде далі» ( технологія «мікрофон» ).

а) Читання першої частини оповідання Ю. Старостенка « І трапиться ж таке» вчителем.

І трапиться ж таке

Від самого ранку купчилися за лісом сірі хмари і все погрожували відтіля холодним подихом: ху-ху-ху…

  • Тікай, Мишку, - гукали всі,- бо зараз як війне снігом!

А він знай ягодами ласує: то горобинкою, то калиною…

І справді через годину пішов сніг, і скоро таке зробилося… Ні стежки, ні доріжки – скрізь однаково біло.

  • Як ви думаєте, що буде далі?

б) Обговорення.

Учні 2 – 3 хвилини обговорюють у групах можливі варіанти подальшого розвитку подій. Представник групи «озвучує» найбільш цікавий, на думку учасників групи, варіант.

в) Читання другої частини тексту вчителем.

«Ой, лишенько, - злякалося ведмежатко, як же тепер барліг шукати?»

Він туди, він сюди – нема шляху! А тут ще хтось сокирою клюк – клюк, а гавкучий собака десь гав – гав… Сів захеканий ведмідь під ялинкою і аж тремтить увесь.

  • Так йому й треба, - каже головний снігур. – Бачили, як горобину пообскубував?

  • Чи так сталося, як ви сподівалися? Пофантазуйте, що було далі.

г) Обговорення в групах.

д) Читання третьої частини тексту вчителем.

-Дивіться на цього ненажеру! – гукнула сорока.

- Не клопочися, Мишку, біжи за мною!

Сама пурх – пурх, а ведмідь човп – човп слідом мокрими п’ятами. Так і дісталася барлога. І вже знає сорока, що навесні Мишко їй обов’язково віддячить. Скільки хоч натрусить м’якенької шерсті на гніздо пискляткам.

  • Чи так розгорталися події, як ви передбачали? Скажіть, чиї пропозиції були найцікавішими.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Бесіда за змістом оповідання.

  • Про який місяць ідеться в оповіданні – про вересень, жовтень чи листопад? Доведіть.

  • Назвіть персонажів оповідання.

  • Яким ви уявляєте Мишка?

  • Як ви вважаєте, ведмежатко вже зимувало чи це його перша зима?

  • Що могло статися із Мишком, якби сорока не допомогла йому?

  • Пригадайте ще твори,в яких молодим, нерозумним тваринкам приходять на допомогу більш досвідчені лісові мешканці. ( Діти називають оповідання О. Іваненко «На добраніч», «Чорноморденький», «Казка про білочку – мандрівницю»).

  1. Формування позитивної мотивації.

Учитель демонструє макет « машини часу».

  • Чи знаєте ви, що це таке? Це – «машина часу». За її допомогою можна повертатися в минуле або опинятися в майбутньому. Але діє ця машина лише тоді, коли хтось опинився в біді. Мені здається, що зараз саме така ситуація – ведмежатко ледь-ледь не загинуло. А чому? Тому що не добре знало, що таке осінь і зима, що таке сніг, як готуються до зими птахи та звірі. Давайте за допомогою машини часу опинимося в жовтні, знайдемо нашого Мишка в лісі й розповімо йому про осінь, про те, як поводять себе птахи та звірі восени. І я вірю, що після нашої розповіді Мишко буде обережнішим і вчасно піде спати до барлогу. Погоджуєтеся з моєю пропозицією? ( Учні виявляють позитивне ставлення).

ІV. Повідомлення теми уроку

  • Отже, тема нашого уроку – «Будуємо висловлювання про осінь».

V. Формування вмінь створювати зв’язні монологічні висловлювання

1. Розвиток уміння слухати й розуміти почуте ( на матеріалі вірша І. Блажкевич «Кленові листки»).



Вправа «Чи є помилка на малюнках?»

а) Мотивація.

- На нас очікує зовсім легка справа – підготувати для ведмежатка розповіді про осінь, про те , як готуються до зими птахи та звірі. Для того щоб виконати це завдання, нам треба бути уважними, з повагою ставитися одне до одного, вміти чути одне одного, контролювати своє мовлення. І зараз ми потренуємося бути уважними та спостережливими.

б) Організація групової роботи.

Учитель запрошує представників команд, дає кожному з них малюнок до вірша І. Блажкевич «Кленові листки» ( малюнки містять деталі, про які не йшлося у вірші, наприклад: 1) крім кленів, зображені ялинки та берізки; 2) на небі сяє сонечко, а дощу немає; 3) діти збирають не тільки листя, а й гриби; 4) дехто з дітей малює в альбомах.

  • Зараз я прочитаю вірш «Кленові листки» І. Блажкевич. Ви маєте його уважно прослухати,запам’ятати, про що він. Після того, як я закінчу читати, ви розглянете малюнки і знайдете на них деталі, про які йшлося у вірші. Кожна команда має назвати лише одну невідповідність

в) Читання вірша вчителем.

г) Обговорення в групах.

Учні кожної групи обговорюють невідповідності. Після завершення обговорення представники команд називають знайдені невідповідності.

  1. Формування вміння будувати звязні висловлювання про осінь.

Робота в групах.

а) Організаційний момент.

Розподіл тем висловлювань (Технологія «мозковий штурм»).

- Ми маємо підготувати висловлювання про осінь. Що ми можемо розповісти ведмежатку про осінь, щоб добре підготувати його до зустрічі зими?

Підсумовуючи пропозиції учнів, учитель пропонує підготувати висловлювання за такими темами:

  • «Осінь настає» - про погоду восени;

  • «Золота осінь» - про рослини восени;

  • «Хто як до зими готується» - про життя звірів восени;

  • «Відлітають журавлі» - про життя птахів восени.

Учитель запрошує представників груп. Кожен представник отримує конверт: на одному конверті зображено сонечко, сіру хмарку, із хмарки ллє дощ; на другому – ялинку та берізку із жовтим листям, горобину із червоними кетягами; на третьому – їжачка з листям на голках; на четвертому – журавля.

б) Робота в групах.

Кожна група отримує конверт із карткою, на якій указані номери сторінок хрестоматії:

1-а група «Осінь настає» - с. 11-12, с.27;

2-а група «Золота осінь» - с.17 ( перший абзац), с. 54-55;

3-я група «Хто як до зими готується» - с.22, с. 102-104;

4-а група «Відлітають журавлі» - с.23, с. 80-81.

Учні кожної групи відшукують потрібні твори, читають їх, обговорюють,про що розповідатимуть.

в) Розповідання представниками груп своїх висловлювань.

У процесі розповіді учні звертаються до ведмежатка.

ІV. Розвиток уміння слухати й розуміти почуте

Малювання за змістом вірша.



а) Читання вірша Я. Щоголіва «Осінь» ( с. 28 хрестоматії).

- Зараз я прочитаю вірш. Після цього ми намалюємо за його змістом малюнки і подаруємо їх ведмежаткові.

в) Виставка робіт. Обговорення настрою малюнків.

VІІ.Домашнє завдання.Підготувати усну розповідь про підготовку тварин до зими.

VІІІ. Підсумок уроку

Бесіда.

  • Чого навчалися на уроці?

  • Яку вправу сподобалося виконувати найбільше?

  • Хто задоволений своєю роботою на уроці? Хто – ні?


-75%
Курсы повышения квалификации

Проективные методы исследования личности. Что можно узнать при помощи рисунка

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Формування вмінь будувати зв’язні монологічні висловлювання на тему: «Осінь у лісі» (2.48 MB)
