Запорізька гімназія №6 Запорізької міської ради Запорізької області
Урок з інформатики (11 клас)
Вчитель:
Щеголеватих Ольга Дмитрівна.
Тема: «Програми обробки електронних таблиць (ЕТ), їх призначення та функції. Типи даних в ЕТ. Прикладна програма MS Excel»
Мета:
Навчальна:
• систематизувати пройдений матеріал з прикладних програм і ОС (операційної системи) Windows-ХР /Windows-7);
• ознайомити з прикладною програмою з ППП (пакету прикладних програм) MS Offise - MS Excel (7.0), її можливостями та функціональним призначенням;
• продовжити оволодіння термінологією Windows: вивчити нови визначення, поняття;
• закріпити практичні навички користувачів ПК, шляхом виконання практичних завдань на ПК, практичной роботи №2 за темою «Створення електронних таблиць» у середовищі MS Excel;
Розвивальна:
• розвивати логіку мислення, мову, інтерес до предмету;
• сприяти формуванню коммуникативній та предметній компетентностей (інформативної та інформаційної компетенцій);
Виховна:
• створити умови для виховання конкурентно-здатної особистості з навичками випускника ХХІ століття: вміння працювати у команді, толерантність, дотримання правил нетикету (соціальна компетенція), здатність об'єктивного оцінювання себе та оточуючих (критичне мислення).
Нові поняття: табличний процесор, електронна таблиця (ЕТ), матриця, комірка ЕТ, ідентифікатори комірки (рядку, стовпчика) ЕТ.
Тип урока: Комбінований урок (1 година): закріплення знань та ознайомлення з новим матеріалом.
Методи роботи: словесні, наочні, теоретичні, практичні, демонстрація.
Обладнання: дошка, ПК, схеми, підручники, опорні лекції, картки із завданнями для виконання практичної роботи №2, картка з результатами обчислень практичної роботи №2.
Хід уроку.
Організаційний момент.
Привітання. Переклик. Інструктаж з БЖД під час роботи у комп’ютерному класі.
Постановка мети уроку:
• Повторити пройдений матеріал по ОС та ППО загального призначення.
• Ознайомиться з прикладною програмою для обробки числової інформації з пакету Microsoft Offise – МS Excel.
Актуалізація опорних знань (підготовка до сприйняття нового матеріалу).
* Показати на екрані через відеопроектор або накреслити на дошці чи роздати картки Узагальнюючі схеми пройденого матеріалу (див. додаток1) та матрицю з m рядків та n стовпців.
Питання:
Що таке інформація?
Які форми інформації Ви знаєте?
Що таке прикладні програми?
Для чого вони призначені?
Під керуванням якої програми працюють будь-які прикладні програми?
Дайте визначення операційної системи ПК?
4. Пояснення нового матеріалу.
Питання:
1. Excel - прикладна програма?
2. Як у неї ввійти через Головне меню?
(Пуск= Всі програми= Microsoft Offise= Microsoft Excel)
*Роздадти картки 1 з опорною лекцією. Робота учнів з роздатковим матеріалом для ознайомлення з новим теоретичним матеріалом.
Картка 1
____________________________________________________________________________
Електронні таблиці (ЕТ). Табличний процесор
Тема: «Програми обробки електронних таблиць (ЕТ), їх призначення та функції. Типи даних в ЕТ. Прикладна програма MS Excel»
1. Програми для проведення розрахунків та обробки даних у вигляді електронних таблиць називають табличним процесором. У пам'яті ПК Excel створює електронну таблицю.
Електронна таблиця (ЕТ) - прямокутна матриця, що складається з колонок та рядків, на перетину яких розташовані комірки. Кожен рядок і колонка має ідентифікатор, тому кожна комірка визначається однозначно.
Ідентифікатор клітинки ЕТ (тобто адреса) складається з позначення колонки та рядку ЕТ).
Матриця - прямокутна таблиця будь-яких елементів, що складається з m рядків та n стовпців.
Документ, що створюють в Excel, називають книгою. Книга складається з листів.
Робочий лист - це ЕТ, які складаються з колонок та рядків, на перетині яких знаходяться клітинки.
Колонка (стовпчік), рядок або клітинка, в якій знаходиться табличний курсор, буде активною колонкою (рядком, клітинкою).
Табличний курсор - темна прямокутна рамка. Введення інформації в комірку здійснюється за допомогою клавіші Enter.
Типи даних, що обробляє програма Excel:
1) Текст
2) Число (включаючи дату і час)
3) Формула (завжди починається зі знака «=»)
* Excel тип даних розпізнає по контексту. Не допустимо пробіл в числі та у формулі (за винятком у текстових операндах).
Формулою в Excel є введена (!) в комірку послідовність певних символів, що починається зі знака «=» («равно»).
Функції ЕТ:
1 - обчислення;
2 - графічне відображення числової інформації (діаграми, графіки);
3 - відображення даних на географічних мапах;
4 - обробка даних як БД (бази даних);
5 - аналіз по зведених таблицях;
6 - прогнозування;
7 - статистичний аналіз.
Висновок:
Електронні таблиці (ЕТ) - найбільш поширений клас ППП; користується широким колом користувачів ПК у всіх сферах діяльності людини, де потрібно прораховувати, аналізувати, подавати в різній формі великі обсяги числової інформації.
____________________________________________________________________________
Закріплення вивченого матеріалу (узагальнення та систематизація знань, умінь; зв'язок нових з раніше отриманими і сформованими).
*Виконання практичних завдань в середовищі МS Excel (написати завдання на дошці):
Завдання 1: ввести в комірки А1 -- 44
А2 -- 55
А3 -- 66
C1 -- суму вмісту комірок А1 та А3.
Завдання 2: обчислити суму вмісту комірок А1 та А3, ділене на вміст комірки А2. Формулу занести в комірку С1.
Завдання 3: замінити вміст комірки А2 на 10. Перевірити результат обчислень формули в комірці С1.
Завдання 4: Занести в комірку А4 текстову інформацію - «прімер1». Курсором миші протягнути за правий нижній кут до комірки А14. Ця процедура називається - автозаповнення.
*Самостійне виконання практичної роботи №2, дотримуючись правил БЖД у комп’ютерному класі; використання термінології Windows при спілкуванні між собою; виконання завдань за допомогою карток 2.
** Робота індивідуальна або парна. При малий наявності ПК - у малих групах (2-3 учня за ПК).
Картка 2
____________________________________________________________________________
Практична робота №2 з теми: «Створення електронних таблиць»
1. Завантажити табличний процесор.
2. Заповнити електронну таблицю даними за зразком:
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Середнє значення | Сума |
1 | 41 | 50,5 | 124,3 | 2 | 53 |
| |
2 | 181 | 40 | 42,5 | 77 | 81 |
| |
3 | 37 | 37,5 | 60 | 13,4 | 55 |
| |
4 | 20 | 40 | 82,5 | 33 | 11,5 |
| |
Всього: | | | | | | |
3. Порівняйте дані, які представлені на екрані, з даними, записаними на картці. Вони повинні бути однакові. У разі необхідності відредагувати введені дані.
4. Виконайте операції для обчислення середнього арифметичного значення кожного рядка.
5. Виконайте операцію з обчислення суми елементів кожного рядка.
6. Виконайте операцію з обчислення суми елементів кожного стовпця.
7. Виконайте операцію з обчислення середнього значення елементів всієї таблиці.
8. Виконайте операції з знаходження суми 1-го та 3-го рядків і суми елементів
2-го та 4-го рядків. Потім визначте різницю між першою та другою сумами.
9. Виконайте операції знаходження суми елементів парних і непарних колонок. Після цього знайдіть різницю між першою та другою сумами.
10.Скопіювати свою практичну роботу №2 на флеш-пам’ять або переслати її на свою електронну пошту (обов`язково!) .
_____________________________________________________________________________
Самооцінювання результатів роботи учнів у малих групах (як умова для формування навичок критичного мислення, тобто здатність об'єктивно оцінювати свою роботу та поведінку при роботі у команді, а також – оточуючих).
*Перевірка результатів роботи учнів. Звірити отримані результати (див. картка № 2).
Картка 3
____________________________________________________________________________
Картка з результатами обчислень практичної роботи №2
_____________________________________________________________________
6. Підведення підсумків і результатів роботи (рефлексія)
Питання:
1). Що нового ми сьогодні дізналися?
2). Що навчилися робити?
3). Ви згодні з тим, що «математика - королева всіх наук, арифметика - цариця математики», а інформатика – спадкова принцеса математики?
4). Ви згодні з тим, що ПК «помічник» людини, яка, однак, не може замінити людський розум?
5). Чому важливо спілкуватися єдиною мовою інформатики - термінологією Windows?
6). Як Ви гадаєте, у яких професіях можуть знадобиться навички роботи в програмі Excel?
7). Чи важливо дотримуватись правил толерантного спілкування, правил нетикету при спільної роботі за ПК, а в інтернет-спільноті, в суспільстві?
8). Чи важливо цє для Вашого майбутнього професійного (кар’єрного) росту?
* Мета уроку досягнута.
7. Виставлення оцінок. Домашнє завдання.
* Д/з на дошці:
Вивчити визначення з конспекту, читати підручник (відповідні теми)/ (середньо-достатній рівень)
(необов`язково) Практ. завд.:
1- Побудуйте кругову діаграму для даних 5-го стовпця (Пр.р. №2).
2- Побудуйте діаграму-графік для даних колонок 2 і 5. Ряди повинні знаходитися у стовпцях. (Пр.р. №2). / (достатньо-високий рівень)
3- Створити алгоритм побудування діаграм у середовищі МS Excel в будь-якої формі. / (високий рівень)
*Урок з інформатики у11 класі розроблено відповідно до оновленої у 2016 році програми, рекомендованої МОНС України: «ІНФОРМАТИКА. Навчальна програма для 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів (35 г). Автори програми: І.О. Завадський, Ю.О. Дорошенко, Ж.В. Потапова.
Додаток 1
І(О)С – інформаційна обчислювальна система
АЗ – апаратне забезпечення
ПЗ – програмне забезпечення
ОС – операційна система
ППЗ – прикладне програмне забезпечення
ГР – графічний редактор
ТР – текстовий редактор
ТП – текстовий процесор
КП – комп'ютерні презентації
ЕТ – електронні таблиці
Страница 7
Авторська розробка уроку вчителя інформатики Щеголеватих Ольги Дмитрівни