Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Планирование  /  4 класс  /  4-sinflar o'rtasida matematika fanidan online olimpiadada g'olibligi uchun taqdirlandi

4-sinflar o'rtasida matematika fanidan online olimpiadada g'olibligi uchun taqdirlandi

Matematika
16.04.2020

Содержимое разработки

Sana: 02.09.2017

1-Mavzu: 5-sinfda o’tilganlarni takrorlash


Darsning maqsadi:

  1. Ta’limiy: O’quvchilarning natural sonlar, yuz va hajmlar, oddir kasrlar, ularni qo’shish, ayirishga doir olgan bilimlarini mustahkamlash

  2. Tarbiyaviy: O`quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, komil inson sifatida voyaga yetishiga hissa qo`shish. Ajdodlarimiz buyuk me’rosi bilan o’quvchilarni tanishtirish

  3. Rivojlantiruvchi: O`quvchilarning xotirasini shakllantirish, dunyoqarashini kengaytirish

Tayanch kompetensiyalar:

  1. Axborot bilan ishlash kompetensiya elementi:mavzu doirasida ko’rsatilgan multimedia ilovalariga ongli munosabat bildirish.

  1. Fanga oid kompetensiyalar:o’quvchilar 5-sinfda o’tilgan mavzular haqidagi tushunchaga ega bo’lishlari kerak.


Dars turi: olingan bilim, malaka, ko’nikmalarni rivojlantiruvchi

Dars jihozi: darslik, konspekt, ko’rgazmali qurollar, tarqatma materiallar

Tashkiliy qism:

  1. Salomlashish

  2. Navbatchi axborotini tinglash

  3. O’quvchilar bilan mustaqillik yillarida erishgan yutuqlarimiz va ajdodlarimiz qoldirgan buyuk me’ros haqida suxbat o’tkazish. O’quvchilarni buyuk ajdodlarimizga munosib voris bo’lishga da’vat etish

  4. 5-sinfda o’tilgan mavzular yuzasidan savol-javob o’tkazish


Asosiy qism

1-masala.

Har bir 8 ta oilaning biri yangi uyga ko’chib o’tdi.

Agar 90 ta oila yangi uyga ko’chib o’tgan bo’lsa, qishloqda nechta oila bor?Qishloqdagi jami oilaning necha foizi yangi uylarga ko’chib o’tgan?


Yechish: 90*8=720

720 100%

90 x %

X= (90*100):720 =9000:720= 12,5

Javob: 720 ta oila bor

12,5 % ni tashkil qiladi


2-masala.

. Har oyda 54 000 dona mahsulot ishlab chiqaradi.

20 % oshirishga erishdi.

Ikkinchi iyning oxiriga kelib firma necha dona mahsulot ishlab chiqaradi?


Yechish: (54000:100)*20 = 540 * 20 =10800

54000+ 10800= 64800

Javob: 64 800 dona mahsulot ishlab chiqaradi


3-masala.

Xona qo’shiluvchilari yig’indisi ko’rinishida tasvirlangan sonlarni yozing:

1) 5*104+7*103 +6*102 +9*10 +8 = 5*10000 +7*1000 +6*100 +9*10 +8= 50000 +7000 +600 +90 +8= 57 698


1) 57698 2) 806005 3) 40097 4) 23004


Mustahkamlash

4-masala.

5-masala

1) 614∙905+2736:76=555670+36=555706

2) 812∙35-2436:(3732-48∙27)=28420-2436:(3732-1296)=28420-2436:2436=28419


6-masala

1) a12


Baholash:

Uyga vazifa: 8-10 masala


O’IBDO’:






Sana: 04.09.2017

2-Mavzu: 5-sinfda o’tilganlarni takrorlash


Darsning maqsadi:

  1. Ta’limiy: O’quvchilarning natural sonlar, yuz va hajmlar, oddir kasrlar, ularni qo’shish, ayirishga doir olgan bilimlarini mustahkamlash

  2. Tarbiyaviy: O`quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, komil inson sifatida voyaga yetishiga hissa qo`shish. Ajdodlarimiz buyuk me’rosi bilan o’quvchilarni tanishtirish

  3. Rivojlantiruvchi: O`quvchilarning xotirasini shakllantirish, dunyoqarashini kengaytirish

Tayanch kompetensiyalar:

4. Axborot bilan ishlash kompetensiya elementi: mavzu doirasida ko’rsatilgan multimedia ilovalariga ongli munosabat bildirish.

5. Fanga oid kompetensiyalar: sodda real hodisalarni matematik tilda ifodalash usullarining samarali ekanligini tushuna olish.


Dars turi: olingan bilim, malaka, ko’nikmalarni rivojlantiruvchi

Dars jihozi: darslik, konspekt, ko’rgazmali qurollar, tarqatma materiallar

Tashkiliy qism:

  1. Salomlashish

  2. Navbatchi axborotini tinglash

  3. O’tilgan mavzular yuzasidan savol-javob o’tkazish

  4. Uy vazifalarini tekshirish


Asosiy qism

Kasrlarni o’nli kasr ko’rinishida yozing va natijani o’qing:

1) = 0,5; 2

2)  

10- mashq. O’nli kasrlarni o’qing va ularni oddiy yoki aralash son ko’rinishida yozing:

1) 0,7=


2) 2,4= 2


11-masala.

1) 3:10=0,3 2) 5:10=0,5 3) 126:100=1,26 4) 12:10=1,2


12-masala.


Mustahkamlash


13-masala.

1) 3,4; 3,5; 3,6 2) 2,71;2,72;2,73 3) 4,55;4,57;4,56


14-masala

1) 1,234; 1,324; 1,423; 1,432 2) 1,016; 1,106; 1,601; 1,160


15-masala

1) 3



Baholash:

Uyga vazifa: 16-18 masala





O’IBDO’:


















Sana: 05.09.2017

3-Mavzu: 5-sinfda o’tilganlarni takrorlash

Darsning maqsadi:

  1. Ta’limiy: O’quvchilarning natural sonlar, yuz va hajmlar, oddir kasrlar, ularni qo’shish, ayirishga doir olgan bilimlarini mustahkamlash

  2. Tarbiyaviy: O`quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, komil inson sifatida voyaga yetishiga hissa qo`shish. Ajdodlarimiz buyuk me’rosi bilan o’quvchilarni tanishtirish

  3. Rivojlantiruvchi: O`quvchilarning xotirasini shakllantirish, dunyoqarashini kengaytirish,ularni mantiqiy fikrlashga o’rgatish

Tayanch kompetensiyalar:

Axborot bilan ishlash kompetensiya elementi: mavzu doirasida ko’rsatilgan multimedia ilovalariga ongli munosabat bildirish.

Fanga oid kompetensiyalar: matematik masalarni yechishda tarixiy ma’lumotlarni bilishlari kerak.


Dars turi: olingan bilim, malaka, ko’nikmalarni rivojlantiruvchi

Dars jihozi: darslik, konspekt, ko’rgazmali qurollar, tarqatma materiallar

Tashkiliy qism:

  1. Salomlashish

  2. Navbatchi axborotini tinglash

  3. O’tilgan mavzular yuzasidan savol-javob o’tkazish

  4. Uy vazifalarini tekshirish


Asosiy qism

17-mashq. Metrda ifodalang:

1) 50 sm = 50 *(0,01m)= 0,5 m

2) 10 dm = 10 * (0,1m)= 1 m

3) 3 dm 8 sm = 3*(0,1m) + 8*(0,01m)=0,3m+ 0,08 m=0,38 m

4) 6 dm 45 sm 8 mm= 6*(0,1m) + 45*(0,01m) +8* (0,001m)= 0,6 m+ 0,45 m+ 0,008 m= 1,058m


18-mashq. Kvadrat metrda ifodalang:


1) 4 ga= 4* 10000 m2 = 40 000 m2

2) 5 dm2= 5* (0,01m2)= 0,05 m2

3) 1 m21 dm2= 1m2+ 0,01m2= 1,01 m2

4) 2 ga 50 ar = 2*10000 m2+ 50*100 m2= 20000 m2+ 5000 m2 =25000 m2


19-mashq. Tonnada ifodalang:

1) 4 t320 kg= 4t + 320*(0,001t)= 4 t+ 0,32 t = 4,32 t

2) 10 t 7 sr 75 kg= 10 t + 7*(0,1 t) + 75* (0,001 t) = 10 t+ 0,7 t + 0,075 t= 10,775 t

3) 6 sr 225 kg= 6 *(0,1t) +225 *(0,001 t) = 0,6 t + 0,225 t=0,825 t

4) 8 sr 75 kg= 8 *(0,1 t) + 75 *(0,001 t) = 0,8 t + 0,075 t = 0,875 t

5) 75 sr = 75 *(0,1 t) = 7,5 t

6) 78 kg = 78 * (0,001 t) = 0,078 t


1)4,32 2)10,775 3) 0,825 4) 0,875 5)7,5 6)0,078


20-masala.


21-masala. 1 m3=(10 dm)3=1000 dm3=1000 l


22-masala. 1) 4 dm3 400 sm3= 4,4 l 2) 1 m3 2 dm3=1000,002 l


23-masala. 5,78+2,1+5,41=13,29


Mustahkamlash

24-masala. 12,8+20,7+12,8+3,7=32


25-masala. 2,5+8,4+8,4+11,1=27,9+2,5=30,4


26-masala. 50,8+50,8+40,7=142,3 142,3+9,5=151,8


27-masala. 1) 21,4+8,93+71,6=101,93 2) 84,36+11,64+46,75=142,75

3) 19,08+30,78+51,92=101,78 4) 0,8543+3,7689+1,1457=5,7689

5) 24,1245+5,3755+2,045=31,545 6) 3,0625+6,9375+15,258=25,258


Baholash:

Uyga vazifa: 28-31 masala




O’IBDO’:







Kompitensiya asosida tuzilgan

Yillik dars ishlanmani to’liq olishni istaysizmi?


Dars ishlanmaning bahosi - 30 ming so’m

(Yillik dars ishlanma fayli telegram yoki elektron pochta orqali jo’natiladi. To’lov: Click yoki Payme orqali kartadan-kartaga.

To'lov quyidagi tartibda amalga oshiriladi: *880*3*937481214*summa# )


Bog’lanish uchun:


Tel: + 99893 7481214


E-Pochta: [email protected]


Telegram: @Dars_ishlanma




-75%
Курсы профессиональной переподготовке

Учитель, преподаватель математики и информатики

Продолжительность 600 или 1000 часов
Документ: Диплом о профессиональной переподготовке
17800 руб.
от 4450 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
4-sinflar o'rtasida matematika fanidan online olimpiadada g'olibligi uchun taqdirlandi (305 KB)
