Меню
Разработки
Разработки  /  История  /  Уроки  /  8 класс  /  1836-38 жылдардағы Бөкей ордасындағы И.Тайманұлы мен М.Өтемісұлы бастаған шаруалар көтерілісі.

1836-38 жылдардағы Бөкей ордасындағы И.Тайманұлы мен М.Өтемісұлы бастаған шаруалар көтерілісі.

8 сынып сабақ жоспары. Тақырыбы 1836-38 жылдардағы Бөкей ордасындағы И.Тайманұлы мен М.Өтемісұлы бастаған шаруалар көтерілісі.

10.12.2018

Содержимое разработки

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.2В Отарлау және Ұлт-азаттық күрес

Мектеп: М.Маметова атындағы №27 физика-математика бағытындағы мектеп-лицейі

Күні: 4.12.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Жайланов А.С

Сынып: 8 в

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

1

1836-38 жылдардағы Бөкей ордасындағы И.Тайманұлы мен М.Өтемісұлы бастаған шаруалар көтерілісі.

Зерттеу сұрағы: И. Тайманұлы мен М. Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.1.5-халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: И. Тайманұлы мен М. Өтемісұлы бастаған көтерілістің алғышарттарын, шығу себептерін айтады.

Оқушылардың басым бөлігі: Алдыңғы көтеріліспен салыстыра отырып, ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын сипаттайды

Кейбір оқушылар: Көтерілістің барысын, нәтижесін, салдарын, тарихи маңызын анықтайды.

Бағалау критерий

И. Тайманұлы мен М. Өтемісұлы бастаған ұлт азаттық көтерілісі отаршылдыққа қарсы болғанын анықтайды

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: И. Тайманұлы мен М. Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктіргенін анықтап, Бөкей ордасындағы жер дау мәселесін қарастырады.

И. Тайманұлы мен М. Өтемісұлы көтерілісіне байланысты мәтінмен жұмыс жасайды /оқылым/

Көтерілісшілердің патша әскерлеріне және Жәңгір ханның жасақтарына қарсы жүргізілген негізгі шайқастарын талдайды /айтылым және тыңдалым

Исатай мен Махамбеттің жеке тұлғалық қасиеттерін көрсетеді /жазылым/

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Көтеріліс, отар, отаршылдық, бодан , казак, губернатор

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Талқылауға арналған тармақтар

Көтеріліс барысында Махамбет пен Исатайды ортақ идея біріктірді, өйткені ......

Неліктен екенін айта аласыз ба?

Неліктен исатай қайтыс болғаннан кейін көтеріліс жалғасын таппады?

Жазылым бойынша ұсыныстар

Оларды біріктірген ортақ идея біріншісі ........., екіншісі .........

Көтерілістің басталу себептері ........., деп ойлаймын


Құндылықтарға

баулу

Ұлт-азаттық көтерілісті оқу арқылы Мәңгілік Елдің «Қазақстан Тәуелсіздігі және Астана» құндылығына баулы

Пәнаралық

Байланыс

География, қазақ әдебиеті

Алдыңғы білім

С.Датұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістің себеп-салдарын анықтаған, С.Датұлына көтеріліс басшысы ретінде баға берген, сол білімдері арқылы Бөкей ордасындағы отаршылдыққа қарсы көтерілістің себеп, салдарын анықтап, барысын түсінеді

Сабақ барысы тарихи концепт: себеп және салдар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың барысы

3 минут











3 минут

2 минут





2 минут


Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, түгендеу)

Мақсаты: Бір шаңырақ астына бірігу арқылы ұлттық бірлікке, тәуелсіздікті құрметтеуге тәрбиелеу.

Тапсырма 1. Үй тапсырмасы: «Миға шабуыл» тәсілі арқылы үй тапсырмасын сұрау

  1. Орта жүзде хандық билікті жою туралы жарлық қалай аталады және қай жылы шықты?

  2. Жарлықтың мақсаты:

  3. Авторы:

  4. Неше сатыдан тұрады?

  5. Реформаның салдары

  1. Кіші жүзде хандық билікті жою туралы жарлық қалай аталады және қай жылы жарық көрді?

  2. Жарылықтың мақсаты:

  3. Авторы:

  4. Неше округке бөлінді?

  5. Реформаның салдары:








Тапсырма 2. «Байланыс» тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтау



Оқушылар сабақ тақырыбын анықтағаннан кейін, сабаққа мақсат қойылады.

Мақсат галереясы .

Әр жұп өздерінің мақсаттарын галереяға жабыстырып, оқу мақсатымен, бағалау критерииімен танысады.


Оқулық,Қазақстанның саяси карта,кескін карта,тірек сызбалар,8 сынып хрестоматиясы










Суреттер:С.Датұлы,И.Тайманұлы,М.Өтемісұлы

Сабақтың ортасы

15 минут







3 минут

Тапсырма 3. «IDEAL» тәсілі арқылы мәтінмен жұмыс жасатып, кестені толтыру

I - /мәтін мазмұн проблеманы анықтау/И.Тайманұлы мен М.Өтемісұлы көтерілісінің себептерін анықтау.

D – проблеманы сипаттау. 1836-838 ж.ж. ұлт азаттық көтеріліс

E – көтерілістің алғышарттарын, шығу себебін анықтау

A – проблеманы шешу үшін әрекет жасау /Көтерілістің мақсаты, барысы/

L – қорытынды жасау /көтерілістің нәтижесі, тарихи маңызы/

ҚБ «3-минуттық үзіліс»

1.Мен....... туралы көзқарасым өзгерді. Себебі,.......

2.Мен ......жайлы хабардар болдым. Себебі,....

3.Менің.....жайлы айқын түсінік қалыптасқан тұсы, себебі......

4.Мені.....таң қалдырғаны, себебі....

Тапсырма 2. «Дәлелдеу» моделі


Сабақтың соңы

6 минут







6 минут











6 минут





































3 минут















3 минут

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.

I деңгей

1 Көтерілісшілердің Қ.Бабажаұлының ауылына шабуыл жасаған уақыт.

2 көтерілістің себептерін атап жаз.

II деңгей

1Исатай батыр ретінде бүкіл Кіші жүзге аты қалай мәлім болды?

2Көтерілісшілердің рухы түсіп шағын топтарға бөлінуіне не себеп болды?

III деңгей. Жағдаяттармен мәселенің мәні кестесін көтеріліске қатысушы мүдеделі топтардың негізінде толтырыңыз

Мүдделі топтар кімдер болып табылады және мақсаттары




Әрбір топтың жеке көзқарасы




Осы көзқарастардың жорамалы қандай?




Осы көзқарастардың зардаптары қандай?






ҚБ: Сұхбаттасқан жұп

Дискриптор

Көтерілісшілердің Қ.Бабажаұлының ауылына шабуыл жасаған уақытын анықтайды

көтерілістің 1-3 себебін көрсетеді.

Исатай батыр ретінде бүкіл Кіші жүзге аты қалай мәлім боғанын анықтайды

Көтерілісшілердің рухы түсіп шағын топтарға бөлінуіне не себеп болғанын анықтайды

2 көтеріліс туралы көзқарасын айтады

Үйге тапсырма

Мәтінді оқып сараптама жүргізу

Тайманұлы мен М. Өтемісұлы тарихи тұлға ретінде бойындағы ерекше қасиеттері туралы эссе жазу

10 Тест құрастыру



Рефлексия «Барлығы менің қолымда»












































































Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

.Қалыптастырушы бағалауда деңгейлік тапсырма берілді. Оқушылар алымдарына, жұмыс жасау қарқынына байланысты орындайды.

Топқа топтастырғанда оқушыларды құрылымдаған гетерогенді топтарға топтастырылады.

Визуал оқушыларға сабақ барысында суреттер, картамен жұмыс жасайды. Алымы нашар оқушыларға (С) алымы жоғары оқушылар ЖАДА көрсетеді. Мұғалім диалог және қолдау көрсетеді

.


ҚБ. «Жарық жұлдыз»



ҚБ «3-минуттық үзіліс»


ҚБ: Сұхбаттасқан жұп

Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану кезінде.

АКТ пайдаланған кезде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау


Сабақ бойынша рефлексия

Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты?)

1.



2.

Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.


2.


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?








-75%
Курсы повышения квалификации

Современные подходы к организации наглядного метода обучения истории и обществознания

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
1836-38 жылдардағы Бөкей ордасындағы И.Тайманұлы мен М.Өтемісұлы бастаған шаруалар көтерілісі. (277 KB)
