Материал на украинском языке.
Мета уроку. Поглибити уявлення дітей про картини природи восени; привчати учнів через художнє слово бачити художній образ осені з її різнобарвністю, щедрістю, багатством; удосконалювати навички
виразного читання; розвивати образне мислення, творчу уяву;
виховувати естетичні смаки, любов до рідної природи.
Обладнання. Репродукція картини «Київська осінь» М. Глущенка, ілюстративний матеріал на тему «Осінь» ; П. І. Чайковський «Пори року»;
картки для групової роботи.
Хід уроку
І. Розумова розминка.
1. Гра «Знайди слово».
- Виконавши дії, прочитай записані слова.
Перо – о + лин + кава – ва ( перлина )
Що ж таке перлина?
Перлинка – дорогоцінний камінь, знайдений на дні моря.
Поле –ле + е + тич + наша + ша ( поетична)
Від якого слова утворилося слово поетична? (Поети, поезія).
Поєднавши утворені слова, складіть словосполучення. ( Поетична перлинка ).
2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
Як ви розумієте вислів « Поетична перлинка» ?
( Всі свої припущення учні записують на дошці ).
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Вступне слово вчителя.
Наша українська мова – напрочуд багата, дзвінка, ніжна і милозвучна. У ній відчувається і подих бурі, і ніжність трояндових пелюсток, спів потічка веселого і шум дрімучого лісу, шепіт колосистої ниви, і спів солов’я. Українська мова – це мова нашої природи, народної пісні і, звичайно, поезії. Адже вірші – це ще один неоціненний скарб, мовна перлина. Особливо ті вірші, у яких красою слова описано красу природи.
На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з віршем І. Франка «Дрімають села».
Інтерактивна вправа « Дискусія».
Подумайте і скажіть, чому саме «дрімають» села. ( Учні наводять свої аргументи, сперечаються і , нарешті, приходять до єдиної думки. Дрімають тому, що прийшла осінь, а можливо і зима. В природі сталися зміни – настала пора відпочинку і для селян, і для природи.
ІІІ. Опрацювання вірша І. Франка «Дрімають села».
Вправа «Знаю сам і поділюся з вами»
(Розповідь заздалегідь підготовленого учня про дитинство І. Франка)
Виразне читання вірша вчителем.
«Інтерв’ю».
Що найбільше вас вразило у цьому вірші?
Який день описав поет?
Яка картина постала у вашій уяві?
Словникова робота. Гра «Блискавка».
Слова на картках: село, ясен, сонце, хатки, зеленіє, потягає, довгим, тоном, в’ється, над загоном
Читання вірша учнями по строфах.
а) Читання мовчки І строфи вірша.
- Доведіть словами вірша, що це осінь.
б) Читання вголос ІІ строфи вірша.
- Яку картину змальовують наступні 4 рядки вірша?
- Прочитайте опис садків. Коли так буває?
Фізкультхвилинка
Трава низенька – низенька.
Дерева високі – високі.
Вітер дерева колише, гойдає,
то праворуч, то ліворуч нахиляє,
то вгору, то вниз нагинає.
Птахи летять – відлітають,
А учні тихенько за парти сідають.
ІV. Робота в парах «Обличчям до обличчя».
( Учні обговорюють, де необхідно зробити паузи, в якому темпі читати вірш, домовляються, хто яку строфу буде читати, а потім напівголосночитають один одному).
Вправа «Дочитай далі»
(Учитель читає слова з вірша, а учні, відшукавши їх, дочитують рядок до кінця).
… ясно … ( ще осіннє сонце сяє);
та холодом … ( осіннім вже в повітрі повіває);
темно – зеленії … ( садки дрімають вже без плоду)
…тихо … ( гріються хатки)
Гра «Кращий диктор телебачення».
( Учні повинні виразно прочитати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на «глядачів»).
Диференційована групова робота «Акваріум».
(Учні вголос обговорюють завдання, приймають спільне рішення і озвучують його).
група
Вибрати з вірша строфу, яка найбільше сподобалася. Виразно прочитати її. Обґрунтувати свій вибір.
група
Віднайти у вірші слова – рими. Зачитати їх.
Сяє – повіває.
Садки – хатки.
Дрімають – дивляться.
Це – вже.
( По можливості, самостійно дібрати рими на тему «Осінь» ).
група
Скласти невеличкий твір – мініатюру «Осінній день».
група
- Як ви гадаєте, що подібного є у вірші й на картині?
( Розгляд репродукції картини Глущенка«Київська осінь», можлива інша).
Автор картини тонко відчував природу, умів бачити і відтворити фарбами на полотні її красу. Художник не вибрав якогось незвичайного краєвиду. Він зобразив пагорб, укритий рослинністю, деревами, яких уже торкнулася осінь своїми чудовими барвами, нешироку дорогу, вдалині – залізницю. Дивлячись на картину, відчуваємо спокій, гармонію в природі. Цей спокій і красу осінньої природи художник змальовує за допомогою вдало дібраних кольорів. На картині переважають зеленувато – золотисті тони. Вони притягують увагу глядача, вводячи у світ мрійливої спокійної осені.
V. Домашнє завдання. Вивчити вірш І. Франка «Дрімають села»напам’ять
VІ. Підсумок уроку.
- Чи цікавим був урок? Що найбільше сподобалось?
- Якби ви були художниками, які ілюстрації створили б до вірша «Дрімають села»?