Меню
Разработки
Разработки  /  Технология девочки  /  Разное  /  5 класс  /  Розроблення творчого проекту «Технологія виготовлення дерев’яної іграшки»

Розроблення творчого проекту «Технологія виготовлення дерев’яної іграшки»

Материал на украинском языке. Работа познакомит учащихся с изготовлением деревянной игрушки.
31.01.2016

Описание разработки

Материал на украинском языке.

Тему проекту вибрано відповідно до нової редакції програми з трудового навчання. Вона присвячена питанням реалізації змісту варіативного модуля «Технологія виготовлення дерев’яної іграшки» - 5 клас, тож стане надійною опорою для вчителя у ході підготовки до уроків з проектно-технологічної діяльності та під час роботи з учнями.

Проект також можуть використовувати школярі для самостійної роботи з виготовлення іграшок, орієнтуючись на запропоновані описи, ескізи та зразки проектів.

У проекті представлено малюнки, креслення та технологічні картки, які містять базові теоретичні відомості з виготовлення іграшки, опис та обґрунтування вибору виробу, а також економічне та екологічне обґрунтування.

Творчий проект може посприяти навчанню, у який спосіб, якими інструментами, з якого матеріалу, у якій послідовності можна виготовити дерев’яну іграшку, ведучи вчителя й учня від творчого задуму до ескізу, від малюнка до готового виробу, і тим самим поглибити власні знання звернувшись до джерел використаної літератури.

Вибір теми: Підбір об’єктів проектування для учнів – найбільша турбота педагога.

Проектований виріб повинен бути ужитковим, розвивати технічне й технологічне мислення учнів, привчати до економного використання матеріалів, наукової організації праці тощо.

В процесі вивчення технічної праці для більшості учнів 5 класу це буде перший творчий проект,тому етапи проектування потрібно спростити, враховуючи вікові можливості.

Проаналізувавши все та зробивши дослідження на предмет актуальності попиту і безпеки проекту я вирішив запропонувати виготовити дерев’яну іграшку за мотивами народних традицій.

Для учнів 5 класу актуальні народні казки з улюбленими героями, яких вони можуть виготовити в процесі шкільного навчання.

Мета проекту: Опрацювати найбільш можливу кількість літератури з обраної теми.

Розробити та виготовити виріб дотримуючись канонів традиційної Української іграшки.

Необхідність проекту: Тема проекту дуже актуальна в наш час.

Розробка виробу виховує повагу до традицій українського народу, спонукає учнів до використання отриманих умінь і навичок в подальшому житті. 

Завдання з виконання проекту:

1. Вивчити найбільш можливу кількість літератури з даної теми.

2. Обговорити тему зі знайомими та близькими (доцільність такого виробу, його практичне застосування, виділення коштів на придбання матеріалів, тощо).

Розроблення творчого проекту Технологія виготовлення дерев’яної іграшки

3. Знайти цікавий історичний матеріал, який стосується обраної теми.

4. Розглянути можливі варіанти виконання практичної частини проекту.

5.Розробити необхідну документацію для виготовлення власного виробу:

- ескізи і малюнки іграшки та її деталей;

- технологічні карти кожної деталі і виробу в цілому.

6. Виготовити власну конструкцію виробу.

7. Оформити проект.

8. Захистити проект.

Дерев’яна народна іграшка належить до унікальних явищ культури. Вона є предметом дитячої гри, засобом виховання та розвитку дитини, об'єктом творчості, декоративною оздобою, сувеніром.

Власне, ці функціональні відмінності, тісно переплітаючись, зумовили її активну роль у процесі культурної спадкоємності поколінь та мистецьку своєрідність.

Антон Семенович Макаренко назвав іграшку "матеріальною основою" гри. А відомий вчений Юхим Аркін говорив, що іграшка є "життєвим нервом" гри. Іграшка - річ, призначена дітям для гри. В народі її ще називають цяцька, лялька, цяцянка, виграшка, забавка. Без неї гра неможлива.

Як найсуттєвіший компонент гри, вона відіграє важливу освітню, розвивальну, виховну, навіть організаційну ролі. Як і гра, іграшка є важливим фактором психічного розвитку дитини, що забезпечує поступове здійснення нею усіх видів діяльності на більш високому рівні.

Гра - це не розвага, це справжнє, теперішнє, яскраве, самобутнє життя дитини, разом з цим - це і підготовка дитини до дорослого, відповідального життя.

Вона завжди була пов'язана з сімейними традиціями, працею і діяльністю дорослих, оточенням дітей турботою і увагою. Іграшка - пам’ять етносу, нації, народу, людства про своє історичне та доісторичне минуле. Її форма є однією з початкових субстанціональних форм щодо освоєння людиною навколишнього середовища.

Народна іграшка є спадщиною подібно до рідної мови, казки, пісні. Народні іграшки перевірені дитячою любов’ю до неї, дитячою грою. Народна іграшка несе в собі художню культуру народної творчості, розвиває самобутні риси естетики свого народу.

Дерево-матеріал, який в наших умовах фактично завжди під рукою. Тому найбільше іграшок-саморобок роблять саме з дерева. Дерев’яна іграшка-давня по своєму походженню.

В ній відображаються цінні традиції різьблення, випилювання і розпису по дереву.

Переваги цього виду народної творчості пов’язані з розвитком дерев’яної іграшки, як побічної допоміжної галузі столярної справи.

Майстер рубав сокирою дім, майстрував різні знаряддя праці, а з відходів попутно виготовляв практично виправданих, художньо довершених, виразних і привабливих для дітей різного віку народних іграшок.

Аналіз виробів-аналогів.

Прочитавши велику кількість літератури, я зустрів дуже багато варіантів і різновидів народних дерев’яних іграшок, також я відвідав багато іграшкових магазинів вирішив проаналізувати всі види іграшок які можливо було виготовити.

Весь материал - в документе.

Содержимое разработки

Розроблення творчого проекту:

«Технологія виготовлення дерев’яної іграшки»














Виконав: Силкін Сергій Вікторович

учитель трудового навчання

Борівського НВК Сєвєродонецької

міської ради Луганської області















Сєвєродонецьк, 2016

Тему проекту вибрано відповідно до нової редакції програми з трудового навчання. Вона присвячена питанням реалізації змісту варіативного модуля «Технологія виготовлення дерев’яної іграшки» - 5 клас, тож стане надійною опорою для вчителя у ході підготовки до уроків з проектно-технологічної діяльності та під час роботи з учнями.

Проект також можуть використовувати школярі для самостійної роботи з виготовлення іграшок, орієнтуючись на запропоновані описи, ескізи та зразки проектів. У проекті представлено малюнки, креслення та технологічні картки, які містять базові теоретичні відомості з виготовлення іграшки, опис та обґрунтування вибору виробу, а також економічне та екологічне обґрунтування. Творчий проект може посприяти навчанню, у який спосіб, якими інструментами, з якого матеріалу, у якій послідовності можна виготовити дерев’яну іграшку, ведучи вчителя й учня від творчого задуму до ескізу, від малюнка до готового виробу, і тим самим поглибити власні знання звернувшись до джерел використаної літератури.

Вибір теми: Підбір об’єктів проектування для учнів – найбільша турбота педагога. Проектований виріб повинен бути ужитковим, розвивати технічне й технологічне мислення учнів, привчати до економного використання матеріалів, наукової організації праці тощо.

В процесі вивчення технічної праці для більшості учнів 5 класу це буде перший творчий проект,тому етапи проектування потрібно спростити, враховуючи вікові можливості.

Проаналізувавши все та зробивши дослідження на предмет актуальності попиту і безпеки проекту я вирішив запропонувати виготовити дерев’яну іграшку за мотивами народних традицій. Для учнів 5 класу актуальні народні казки з улюбленими героями, яких вони можуть виготовити в процесі шкільного навчання.


Мета проекту: Опрацювати найбільш можливу кількість літератури з обраної теми. Розробити та виготовити виріб дотримуючись канонів традиційної Української іграшки.

Необхідність проекту: Тема проекту дуже актуальна в наш час. Розробка виробу виховує повагу до традицій українського народу, спонукає учнів до використання отриманих умінь і навичок в подальшому житті.

Завдання з виконання проекту:

1.Вивчити найбільш можливу кількість літератури з даної теми.

2.Обговорити тему зі знайомими та близькими (доцільність такого виробу, його практичне застосування, виділення коштів на придбання матеріалів, тощо).

3.Знайти цікавий історичний матеріал, який стосується обраної теми.

4.Розглянути можливі варіанти виконання практичної частини проекту.

5.Розробити необхідну документацію для виготовлення власного виробу:

- ескізи і малюнки іграшки та її деталей;

- технологічні карти кожної деталі і виробу в цілому.

6.Виготовити власну конструкцію виробу.

7. Оформити проект

8.Захистити проект


Дерев’яна народна іграшка належить до унікальних явищ культури. Вона є предметом дитячої гри, засобом виховання та розвитку дитини, об'єктом творчості, декоративною оздобою, сувеніром. Власне, ці функціональні відмінності, тісно переплітаючись, зумовили її активну роль у процесі культурної спадкоємності поколінь та мистецьку своєрідність.

Антон Семенович Макаренко назвав іграшку "матеріальною основою" гри. А відомий вчений Юхим Аркін говорив, що іграшка є "життєвим нервом" гри. Іграшка - річ, призначена дітям для гри. В народі її ще називають цяцька, лялька, цяцянка, виграшка, забавка. Без неї гра неможлива. Як найсуттєвіший компонент гри, вона відіграє важливу освітню, розвивальну, виховну, навіть організаційну ролі. Як і гра, іграшка є важливим фактором психічного розвитку дитини, що забезпечує поступове здійснення нею усіх видів діяльності на більш високому рівні. 
Гра - це не розвага, це справжнє, теперішнє, яскраве, самобутнє життя дитини, разом з цим - це і підготовка дитини до дорослого, відповідального життя. 
Вона завжди була пов'язана з сімейними традиціями, працею і діяльністю дорослих, оточенням дітей турботою і увагою. 
Іграшка - пам’ять етносу, нації, народу, людства про своє історичне та доісторичне минуле. Її форма є однією з початкових субстанціональних форм щодо освоєння людиною навколишнього середовища. 
Народна іграшка є спадщиною подібно до рідної мови, казки, пісні. Народні іграшки перевірені дитячою любов’ю до неї, дитячою грою. Народна іграшка несе в собі художню культуру народної творчості, розвиває самобутні риси естетики свого народу.

Дерево-матеріал, який в наших умовах фактично завжди під рукою. Тому найбільше іграшок-саморобок роблять саме з дерева. Дерев’яна іграшка-давня по своєму походженню. В ній відображаються цінні традиції різьблення, випилювання і розпису по дереву. Переваги цього виду народної творчості пов’язані з розвитком дерев’яної іграшки, як побічної допоміжної галузі столярної справи. Майстер рубав сокирою дім, майстрував різні знаряддя праці, а з відходів попутно виготовляв практично виправданих, художньо довершених, виразних і привабливих для дітей різного віку народних іграшок.

Аналіз виробів-аналогів.

Прочитавши велику кількість літератури, я зустрів дуже багато варіантів і різновидів народних дерев’яних іграшок, також я відвідав багато іграшкових магазинів вирішив проаналізувати всі види іграшок які можливо було виготовити.

Моделі-аналоги виготовлені учнями нашої школи

  • іграшки-гойдалки






  • іграшки-транспортні засоби













  • іграшки за мотивами народних традицій














Вимоги до виробу:

  • виріб має бути простим у виготовленні.

  • виріб має бути функціональним.

  • виріб має відповідати традиціям.

  • виріб має бути дешевим.

  • виріб має бути безпечним.

  • виріб має бути повчальним для дітей.

  • виріб має застосовуватися у широкій аудиторії.

Формулювання конструкторсько-технологічного завдання за проектом.

Мета даного завдання розвивати творчі здібності учнів 5 класу. Необхідно не тільки навчити дітей виготовляти іграшку з деревини, а й творчо підходити до цого. Тому, на прикладі уже виготовлених виробів-аналогів я пропоную самостійно вибрати яку їм би хотілося виготовити іграшку. Розповідаю для цього технології виготовлення різних виробів-аналогів, їх особливості. Показую які труднощі можуть виникати в процесі роботи; пояснюю як правильно вибирати матеріал, розміри для виробу; з’ясовую як правильно закріпити вісь на колесі, які вироби легше, а які складніше виготовляти. Важливе значення має й технологія оздоблення виробів – можливо вибрати як фарбування, так і випалювання деталей виробу. Зваживши все це і індивідуальні можливості учні виконують основну задачу: самостійно вибирають форму і розміри; матеріал, вид оздоблення.

При виконанні є обов’язкова умова: іграшка повинна рухатись на колесах, бути зручною для гри дітям дошкільного віку, мати охайний вигляд, бути екологічно безпечною.

Конструювання власного виробу.

Враховуючи індивідуальні можливості учнів 5 класу і вимоги до виробу я запропонував виготовити іграшку за мотивом народних традицій-півень на колесах.

Виготовлення запланованого виробу є достатньо простим. Для підготовки заготовки для коліс краще задіяти учнів 6-х класів, так як виготовлення виробу циліндричної форми на токарному верстаті буде якісніше. Спочатку треба виготовити основу іграшки, потім виготовляю 4 колеса і 2 вісі. Є одна особливість – при з’єднанні вісі з колесом необхідно просвердлити глухий отвір, щоб вісь не було видно (з зовнішньої сторони). Важливо красиво оздобити іграшку. Підхід до оздоблення виробів фарбуванням вимагає логічної відповідності їх форми. Підібрані гами кольорів роблять вироби привабливими, що викликає позитивні емоції і відповідне ставлення до них. Під час виконання треба дотримуватися правил безпечної праці.


Технологічна послідовність виготовлення виробу.





Ескіз виробу

основа -1 деталь

колесо – 4 деталі

вісь - 2 деталі


















Ескіз основи виробу

Послідовність виконання роботи

Інструменти та пристосування

1

Вибрати заготовку

130*80 мм

Лінійка

2

Розмітка по шаблону

Лінійка, олівець, шаблон

3

Випиляти по контуру

Лобзик, випилюваючий столік

4

Намітити і просвердлити

Отвори під вісь Ø2.2 мм

Дриль, шило, свердло

5

Зачистити і відшліфувати

Напилок, шліфувальна шкірка

6

Проконтролювати якість

виробу

Лінійка, шаблон






ескіз колеса

7

Вибрати заготовку

Ø24

Лінійка

8

Розпилити на колеса

Лобзик

9

Розмітити центри і

Просвердлити глухі отвори

Свердло Ø1.8 мм

10

Зачистити і відшліфувати

Напилок, шліфувальна шкірка

11

Проконтролювати якість

виробу

Лінійка, шаблон








Ескіз вісі

12

Вибрати заготовку

Ø 2 мм

Лінійка

13

Відрізати по довжині

Кусачки

14

Зачистити

Напилок

15

Проконтролювати якість

виробу

Лінійка, шаблон

16

З’єднати колеса з вісью

Киянка

17

Оздоблення

Пензлі, палітра, випалювач



Добір матеріала інструментів і пристосувань.

Інструменти: лобзик, креслярський інструмент, шліфувальний папір, свердла Ø 2.2мм, Ø 1.8мм, дриль, столярний верстад.

Матеріали: для виготовлення виробу краще брати м’які породи деревини – сосну(так як вона найбільш поширена). Для виготовлення вісі використовуєм сталеву проволоку Ø2 мм.

При випилюванні ручним лобзиком потрібно використовувати пристрій для заміни пилочки.

Економічне та екологічне обґрунтування.

Виріб складається з 7 деталей: основа -1дет., колеса - 4 дет., вісь - 2 дет.

Для виготовлення виробу використовуються заготовки:

  • деревина: дошка соснова 130•80•15, брусок 25•25•30

  • проволока Ø2 мм, довжина 60 мм

Матеріальні витрати:

  1. Уся робота виконується вдень, тому не враховуються витрати на електроенергію та освітлення.

  2. Витрати на оздоблення – 1гр.

  3. Витрати на матеріал – 3гр.

  4. Витрати на амортизацію – 1 гр.

Загальні витрати на виготовлення дерев’яної іграшки 5 гр.

Півень-каталка, іграшка виготовлена з чистого дерева, розмальована фарбами, до складу яких не входять отруйні чи небезпечні речовини. Використання даного виробу не спричиняє ніякої шкоди здоров’ю.

Маркетингове дослідження.

Провівши опитування школярів молодшої ланки НВК на попит даної іграшки. Я переконався шо багато дітей хотіли б мати такі іграшки, гратися ними .Цю іграшку можно використовувати в якості декоративного сувеніру.

Висновок.

Після виконання проекту обов’зково учнями проводиться презентація спроектованих та виготовлених іграшок, здійснюється самооцінка виробу.

Гра має важливе значення для дитини. Безперечно, гра навчає і виховує дітей. Вона є життєвою потребою його і засобом всебічного розвитку. 
Іграшка - це засіб виховання дитини, зрештою- ідеологія. Без неї патріотів не виховати. Не буде патріотів - не буде Держави. 
Отже, народна іграшка дає дитині те, чого не може дати сучасна іграшка. Існуючи поряд, вони доповнюють одна одну. 



Література.
1. Антонович Є. А. та ін. Декоративно-прикладне мистецтво./Є.А.Антонович — Львів, Карпат ,1992.- 156 с.

2. Бербец В.В.; Дубова Н.В.; Коберник О.М. та ін. Методика трудового навчання проектно-технологічний підхід. Навч. Посібник/ За аг. Ред. О.М.Коберника, В.К.Сидоренка. – Умань: СПД Жовтий, 2008. – 216 с.

3. Козлова С.А., Куликова Т.А.Дошкідьна педагогіка /С.А. Козлова, Т.А. Куликова - М.: Изд. центр «Академія», 2006 .- 202 с.

4. Лозован М. Генна пам’ять народної іграшки/М. Лозован // Поштовий вісник,- 2008.- № 07

-75%
Курсы повышения квалификации

Организация и сопровождение олимпиадной деятельности учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Розроблення творчого проекту «Технологія виготовлення дерев’яної іграшки» (1.74 MB)

Комментарии 0

Чтобы добавить комментарий зарегистрируйтесь или на сайт