Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  9 класс  /  Методическая разработка урока по английскому языку "Правильное питание - залог бодрости и здоровья"

Методическая разработка урока по английскому языку "Правильное питание - залог бодрости и здоровья"

Урок позволит совершенствовать умения строить подготовленные и неподготовленные высказывания, употребляя лексику по теме "Здоровье", а также формирует навыки бережного отношения к своему здоровью, и способствует желанию употреблять в питание здоровые продукты.
01.10.2014

Описание разработки

Цели урока:

1. Совершенствовать умения строить подготовленные и неподготовленные высказывания, употребляя лексические единицы по теме «Здоровье».

2. Развивать навыки аудирования и умения высказывать свое мнение.

3. Развивать творческие способности учащихся (элементы проекта).

4. Формировать навыки бережного отношения к своему здоровью, желание употреблять в питание здоровые продукты.

Оборудование: Серия картинок, изображающие различные продукты питания, дидактический материал для парной и групповой работы, компьютер, материал для проектной работы.

Ход урока.

1. Оргмомент.

Warming – up.

T. When and now oflen do we call the doctor?

When do we think about our health?

When do we begin to take care of our health?

Ответы учащихся.

T. Yes, it is our reality. But we should think about our health before we get ill, we should take care of

Our health from the early age. Today we,ll talk about healthy food. We must get to know which food is good for you and useful, and which food is n,t good. I hold up a sweet and an apple? What do you think: whish is better: sweet or apple?

which is healthier?

Do you think what are you putting in your bodies before you eat something?

(Проецируется пирамида продуктов).

Учитель: Перед тем, как мы будем выполнять работу по индивидуальным карточкам, которые находятся у вас на столах для каждой группы, посмотрите на продукты и выберите те, которые...

Look at food and choose those, which.

Keep you healthy    for the 1t group.

Give you energy      for the 2d group.

Help yop you to grow and maky you strong for the 3d group.

Teacher:  Shouldyou eat these foods every day?

Are these foods good for you?

Do fruit and vegetables help you to keep health?

Are sweets and crips good for people?

Итог подводят учащиеся:

All foods are good for us but not ale foods are healthy for us.

Vitamins and minerals help us to keep healthy.

Sweets and crisps and cola are full of sugar

You should eat a variety of food to stay healthy and grow big and strong.

Весь материал - в документе.

Содержимое разработки

Муниципальное казенное общеобразовательное учреждение

средняя общеобразовательная школа № 10













Методическая разработка

урока английского языка в 9 классе

(авторы К.И. Кауфман, М.Ю. Кауфман)


Тема урока: «Здоровый образ жизни»

Подтема: «Здоровое питание – залог бодрости

и здоровья»






Урок разработан учителем

Английского языка

Соловьевой В.А.

(учитель 1квалификационной

категории)





Бирюсинск 2014



Цели урока: 1. Совершенствовать умения строить подготовленные и

неподготовленные высказывания, употребляя лексические

единицы по Теме «Здоровье».

2. Развивать навыки аудирования и умения высказывать свое

мнение

3. Развивать творческие способности учащихся (элементы проекта)

4. Формировать навыки бережного отношения к своему здоровью,

желание употреблять в питание здоровые продукты


Оборудование: Серия картинок, изображающие различные продукты питания,

дидактический материал для парной и групповой работы,

компьютер, материал для проектной работы.



  1. Здоровье дороже богатства.

  2. Обжорство убивает быстрее, чем меч.

  3. Голод – лучшая приправа.

  4. Мужчине столько лет, на сколько он чувствует, женщине – на сколько она выглядит.

  5. Кто рано ложится и рано встает: здоровье, богатство и ум наживает.

  6. Болезнь легче предупредить, чем лечить.

  7. Кошелек клиента продлевает болезнь.

  1. The purse of the patient protracts the disease.

  2. Health is better than wealth.

  3. Early to bed and early to rise makes a man healthy, wealthy and wise.

  4. Prevention is better than cure.

  5. Hunger is the best sauce.

  6. Gluttory kills more than the sword.

  7. A man is as old as he feels, a woman is old as she looks.



Ход урока

  1. Оргмомент

  2. Warming – up

T. When and now oflen do we call the doctor?

When do we think about our health?

When do we begin to take care of our health?

Ответы учащихся

T. Yes, it is our reality. But we should think about our health before we get ill, we should take care of

Our health from the early age. Today we,ll talk about healthy food. We must get to know which food is good for you and useful, and which food is n,t good. I hold up a sweet and an apple? What do you think: whish is better: sweet or apple?

which is healthier?

Do you think what are you putting in your bodies before you eat something?

  1. (Проецируется пирамида продуктов)

Учитель: Перед тем, как мы будем выполнять работу по индивидуальным карточкам, которые находятся у вас на столах для каждой группы, посмотрите на продукты и выберите те, которые

Look at food and choose those, which

  1. Keep you healthy for the 1t group

  2. Give you energy for the 2d group

  3. Help yop you to grow and maky you strong for the 3d group


Teacher: Shouldyou eat these foods every day?

Are these foods good for you?

Do fruit and vegetables help you to keep health?

Are sweets and crips good for people?

Итог подводят учащиеся:

  1. All foods are good for us but not ale foods are healthy for us.

  2. Vitamins and minerals help us to keep healthy.

  3. Sweets and crisps and cola are full of sugar

  4. You should eat a variety of food to stay healthy and grow big and strong


  1. Let,s speak (беседа с учащимеся) P1Cl

  1. What plyysical activity do you do every day?

  2. How can you burn calories?

  3. Give examples ofabalanced diet. What should a person eat?

  4. Is there much convenience food in the shops in your town (village)? Do you like it? Do you think it tastes good?

  5. Are there many people who has an excess weight?

  6. What must they do to loose weight?

  7. Do people with excess weight have problems with their health?

  8. Must people with excess weight foolow healthy mode of life?

  9. Must they diet?

  10. Are there any children with over weight in our school?



  1. Express your opinion (проецируется на экране)

(Вырази свое мнение по следующим утверждениям)

  1. Not every diet is good for you.

  2. Excess weight can lead to health problems

  3. Fats are an important part of everybody,s diet

  4. The government should spend money on new sport clubs for children

  5. Eating a lot of meat is good for you

  6. Swimming and jogging burn a lot of calories (Use: I think, in my opinion, to my ming)


  1. Say if the following statements are true, fals or there is no information


  1. If you burn more calories, you lose more weight

  2. Everybody must take multivitamins every day

  3. Dietsy that are too strict can make you fatter

  4. Only swimming and jogging can help you burn calories

  5. You can eat as many fruit and vegetables as you want

  6. Coffee is good for you

  7. You don,t have to do exercise if you don,t eat too much

  8. Fruit is better than juice

  9. Carrots are healthier than apples


  1. Групповая работа (говорение)

What tips must you follow, when we speak about food”

  1. Группа. We hawe to eat less bread, sugar and fat

We have to eat smaller portions

Don,t skip meals

Eat more fruit and vegetables

  1. Группа. Don,t read or watch TV when you eat

Chew your food slowly and care fully

Don,t eat high-fat, high-calorie,s snacks, cookies, potato chips and soda

Drink water or juice instead of Coke and lemonade

Have an apple instead of a hotdog

Don,t eat after 7 p.m

  1. Группа Can you loose weight with a help of pills?

It is dangerous?

What must we do to be fit

  1. Чтение статьи

(Read the article and circle the answers)

Than retell and tell your own opinion.

How many students ate no fruits or vegetables?

How many students ate the right amount of fruit and vegetables?

How many burgers did one boy eat a day?

How many milkshakes did he drink?

How many pakets of crisps did many of the students eat a day?

  1. Раздать Учащимся чистые листы бумаги. Задание

Write a list of things you should and you should n,t do to be healthy and fit.

(Результаты опроса)

The problem is especially bad in secondary schools, where children can buy unhealthy snakes and drinks from the canteens and vending machines.


  1. Match (подобрать аналогичную английскую пословицу)

  2. Завершающее задание. Творческая работа (проект) 5 минут.

На столах находятся листы бумаги, на которых изображены тарелки, конверты с видами изученных продуктов питания, клей.

Учитель еще раз обращает внимания на пирамиду продуктов.

Имеется несколько уровней.

Нижний уровень изображает продукты, которые нам следует есть часто и каждый день. Два верхних уровня показывают, что мы должны есть в меньшем количестве и не каждый день. Учащиеся должны выбрать картинки, изображающие продукты питания, поработать творчески и из картинок изобразить коллаж.

  1. Группа Healthy breakfast «Здоровый завтрак»

  2. Группа Healthy dinner «Здоровый обед»

  3. Группа Healthy supper «Здоровый ужин»

  1. защита работы (микромонологи)

  2. вывод

  3. кто победил?

Слово учителя:

  1. In order to be healthy you should eat more of certain foods and less of others.

  2. Eat more fresh fruit and vegetables four or five times a week because they contain vitamins

  3. Not eat cakes and sweets every day or eat them only 2 or 3 times a week? Not drink cola every day Cola is an empty food.

  4. Drink at least 1-2 litres of water every day. Tea and coffee don,t count.

  5. Everything you do-smiling, talking, reading-burns calories. If you want to be fit, you,ll have to do more. Do some execise in the morning or in the afternoon every day.

  6. Physical activity is very important for a healthy lifestyle, and it,s difficult to be fit if you don,t do any.

  1. Home task

  2. Marks

You have worked very well today

Your marks are…





-75%
Курсы повышения квалификации

Исследовательская деятельность учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Методическая разработка урока по английскому языку "Правильное питание - залог бодрости и здоровья" (66.5 КB)
