Меню
Разработки
Разработки  /  История  /  Уроки  /  5 класс  /  Урок истории «Київські князі. Запровадження христианства»

Урок истории «Київські князі. Запровадження христианства»

Материал на украинском языке. Допоможе пояснити зміст понять «Київська Русь», «князь», «дружина», «християнство», з’ясувати історичне значення хрещення Русі, визначити основні складові діяльності князів Київської Русі.
21.05.2014

Описание разработки

Материал на украинском языке.

Мета: пояснити зміст понять «Київська Русь», «князь», «дружина», «християнство», з’ясувати історичне значення хрещення Русі; визначити основні складові діяльності князів Київської Русі, створити їхні образні портрети, продовжити формування навичок самостійної та групової роботи, розвивати уміння чітко й логічно висловлювати свої думки, продовжити формування хронологічних навичок,навчити учнів знаходити на карті місця подій княжої доби, визначати тривалість подій; формувати навчально-пізнавальну та предметну компетентність; виховувати почуття патріотизму, любові до рідної країни.

Обладнання: підручник, атлас, роздавальний матеріал, ілюстрації, портрети історичних діячів, картки з текстовими і візуальними джерелами.

Тип уроку: комбінований.

Основні поняття: Київська Русь, князь, дружина, христианство.

Персоналії: Олег, Ігор, Ольга, Святослав, Володимир Великий, Ярослав Мудрий.

Дати: 988 р. — хрещення Київської Русі.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть: установлювати хронологічну тривалість і послідовність зазначених подій та явищ, співвідносити подію, історичне явище і століття; знаходити на карті території, пов’язані з історією Київської Русі; розповідати про історичну подію чи явище, історичних діячів на основі тексту підручника; складати запитання щодо перебігу історичної події; висловлювати особисте ставлення до історичних подій, явищ і діячів, пропонованих для вивчення.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Вправа «Фантастична феєрія»

Об’єднати учнів у три групи, кожна з яких отримує тему, над якою працюватиме:

«Житло давніх українців»

«Господарство давніх українців»

«Ремесла давніх українців»

Учасники групи мають уявити, що вони були знайомі з давніми українцями, і скласти розповідь на п’ять речень за пропонованою темою. На наступному етапі відбувається презентація робіт.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Робота з картою

Покажіть на історичній карті місто Київ.

Робота з ілюстрацією

(демонстрація учням фотографій пам’ятника Кию,Щеку, Хориву та Либеді у м. Київ.)

Розгляньте фотографію і дайте відповіді на запитання.

1. Яким історичним діячам присвячений цей пам’ятник?

2. У якому місті України його встановлено? Чому?

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Оголошення теми і мети уроку.

У ч и т е л ь. Упродовж чотирьохсот років свого існування Київська держава

була однією з найбільших держав Європи. Вона заклала традиції державотворення сучасної України, дала потужний поштовх для розвитку української народності та її культури. Давньоруський період був справжньою «золотою добою» в історії України і мав важливе значення для нашого народу.

(Звучить пісня про Київ за вибором вчителя..)

1.У ч е н ь:Мандруючи понад старим Дніпром

Світанками, удень і вечорами,

Вночі, під чистим зоряним шатром,

Перед вогнем, що руки грів теплом,

Я думкою летів через тумани.

Туди, в минувшину далеких днів,

Коли діди, забуті й незабутні,

Уперше стали між високих гір,

Оглянули широкий видно зір,

За покоління дбаючи майбутні.

2 У ч е н ь:Трудилися у поті своїх чіл,

Орали землю, ставили оселі,

Воздвигли городи і частокіл,

І в клопоті буденних трудних діл,

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Київські князі

Робота з термінами

Князь — глава держави, владу якого передають у спадок.

Робота в групах.

Вчитель нагадує правила роботи в групі.

Правила роботи в групі:

1. Уважно, не перебиваючи, вислуховуйте кожного учня в групі, що відповідає.

2. Говоріть коротко і ясно, щоб всі могли висловитися.

3. Дотримуйтеся правила діалогу — не перебивайте того, хто говорить.

4. Використовуйте під час обговорення такі слова: «Я вважаю...», «Мені здається...», «Вибач, але на мою думку...».

5. Під час роботи необхідно з повагою ставитися до товаришів: відкидаючи запропоновану ними ідею, робіть це ввічливо.

6. Якщо нема бажаючих висловитися, діє правило: починає перший від капітана групи за годинниковою стрілкою.

7. Виступати від імені групи почесно. Того, хто виступає, обирає та готує група.

Учитель пропонує зразок виконання міні - проекту.

Аскольд та Дир:

Зразок:

Час правління:? – 882 рр.

Діяльність

Укріплення держави та війська;

Спроба укріплення влади за допомогою релігії (християнства);

Вихід Київської держави на міжнародну арену (вдалий похід на Візантію у 860 р.)

Текст

Як пишеться у «Повісті временних літ», у 852 р. два варязьких ватажки Аскольд і Дір, лишивши дружину свого князя Рюрика в Новгороді, попливли із загонами своїх воїнів униз Дніпром. Оцінивши прекрасне розташування Києва на високому березі річки, вони оволоділи містом, а на полян, що населяли його околиці, наклали данину. Аскольд і Дір, очевидно, швидко зажили собі багатства й сили, бо у 860 р. наважилися разом із підвладними їм полянами напасти на Константинополь. Незабаром вісті про їхні успіхи дійшли до Новгорода. І хоч Рюрик уже помер, а його син Ігор (по-скандінавському Інґвар) був ще замолодим, щоб стати на чолі дружини, Олег, що був регентом (опікуном), доки Ігор не досягне повноліття, зібрав дружину з варягів, слов'ян та фіннів, узяв із собою Ігоря й поплив до Києва. Хитрощами виманив він за мури міста Аскольда й Діра і, звинувативши їх в узурпації влади, вбив. У 882 р. Олег оселився в Києві, проголосивши його «матір'ю міст руських».

Практична робота.Виконується в малих групах за зразком.Вчитель роздає учням картки з практичними завданнями (картки із завданн

Ф І З Х В И Л И Н К А

2. Запровадження християнства

У ч и т е л ь. Починаючи з Х ст. Руська земля стає «відома й чута в усіх кінцяхземлі». Визначна заслуга в цьому належала Володимиру Великому.

Робота з підручником

У ч и т е л ь. Опрацюйте текст підручника на на С. 88-89на основі історичного документа та ілюстрацій складіть коротку розповідь про хрещення Київської Русі

Робота з термінами

Християнство — світова релігія, віра в Ісуса Христа.

Язичництво — обожнювання сил природи, віра в багатьох богів.

Учитель. Головною дійовою особою цієї події був Великий князь київський Володимир (980-1115рр.). Як ви гадаєте, яка була головна політична мета цього правителя Русі?

Відповіді учнів (орієнтовні):

- Київ- центр усієї Русі. Ідея єдності східнослов'янських земель під владою Києва.

-Сила влади------------централізована влада ----------централізована держава...

- Міць, могутність, розквіт Русі...

У ч и т е л ь:Володимир Великий - це справді був великий князь — він перший, хто вже глибоко зрозумів потреби своєї великої держави. Як ця політична мета може співвідноситися з запровадженням християнства? Щоб розв'язати це завдання, зверніться до попередніх вірувань слов'ян

У ч и т ел ь: Подумайте, чому було необхідно офіційно охрестити всю Русь? Назвіть можливі причини введення християнства як державної релігії, запишіть свої думки. Поділіться ними з сусідом (індивідуальна робота + робота в парах) - «Мозкова атака».

Стадія «Рефлексія».

Хрещення Русі - це добро і зло? Хто згоден з цією думкою? Хто проти? Чому? Чи згодні ви з таким прийняттям віри? Держава для людей, чи люди для держави? Князь для людей, чи люди для князя? Чи актуальна тема прийняття нової віри, збереження віросповідання сьогодні?

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Практична робота

У ч и т ел ь: Сьогодні на уроці ми з вами познайомилися з часами, коли Київська Русь тільки формувалася як держава і міцніла за часів правління перших князів. Ці князі залишили яскравий слід в нашій історії, як писали візантійці «Народ не славний, народ, про який до сих пір ніхто не згадував, народ, який ми ставили на рівні з невільниками, - а таке добув собі ім’я, такий став славний. Ганебний і бідний – дійшов до такого значення і багатства». Про все це ми дізналися з вами завдяки легендам, переказам та літописним свідченням минулого.

У ч и т ел ь: позначте на стрічці часу дати, з якими ми ознайомилися на уроці.

У ч и т ел ь: творче завдання: відгадати кросворд.

Один з князів, вбитих воїнами Олега.

Княже військо.

Перший київський князь.

Натуральний або грошовий податок, який сплачували підкорені племена переможцям.

У ч и т ел ь: давайте зробимо висновок:

1. Про яких історичних осіб — володарів Київської держави ви дізналися?

2. У якому столітті вони жили?

Основні висновки

ƒКиївська Русь — велика держава з центром у Києві, що існувала у ІХ—ХІІІ ст.;

ƒкнязь Олег приєднав до Русі чимало слов’янських племен та здійснив декілька вдалих військових походів;

ƒрозсудлива і мудра правителька княгиня Ольга усі справи із сусідніми державами вирішувала мирними засобами;

ƒСвятослав відзначався хоробрістю, все життя провів у походах, за що його і прозвали «князь-воїн»;

ƒНа часи правління Володимира Великого та Ярослава Мудрого припадає період розквіту Київської Русі;

ƒза князя Володимира почали карбувати перші давньоруські монети — златники і срібники.

у 988 р. Володимир запровадив у Київській Русі християнство як державну релігію. Нова релігія зміцнила владу князя, дала можливість Русі увійти як рівній у коло найбільших християнських держав Європи, сприяла розвитку торгівлі,культури та освіти;

ƒза часів князя Ярослава було укладено перший писаний звід

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати текст підручника стор. 84-91

2. Позначте на контурній карті територію Київської Русі за часів правління Олега та Ігоря, Ольги та Святослава,Володимира та Ярослава.

3. Творчі завдання.

1) Складіть кроссворд на сім слів за темою уроку.

Урок истории Київські князі. Запровадження христианства

Весь материал – смотрите документ.

Содержимое разработки

13


ЛРКУ «Методичний кабінет освіти»

КЗ «Ленінський НВК ЗНЗ І-ІІІ ст. – ДНЗ»











Урок історії України в 5 класі

Тема: «Київські князі. Запровадження христианства»









Учитель:

Серьогіна Наталія Анатоліївна

І категорія

Стаж – 26 років







2014 р.



5клас

Тема: Київські князі. Запровадження христианства


Мета: пояснити зміст понять «Київська Русь», «князь», «дружина», «християнство», з’ясувати історичне значення хрещення Русі; визначити основні складові діяльності князів Київської Русі, створити їхні образні портрети, продовжити формування навичок самостійної та групової роботи, розвивати уміння чітко й логічно висловлювати свої думки, продовжити формування хронологічних навичок,навчити учнів знаходити на карті місця подій княжої доби, визначати тривалість подій; формувати навчально-пізнавальну та предметну компетентність; виховувати почуття патріотизму, любові до рідної країни.


Обладнання: підручник, атлас, роздавальний матеріал, ілюстрації, портрети історичних діячів, картки з текстовими і візуальними джерелами.


Тип уроку: комбінований.


Основні поняття: Київська Русь, князь, дружина, христианство.


Персоналії: Олег, Ігор, Ольга, Святослав, Володимир Великий, Ярослав Мудрий.


Дати: 988 р. — хрещення Київської Русі.


Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть: установлювати хронологічну тривалість і послідовність зазначених подій та явищ, співвідносити подію, історичне явище і століття; знаходити на карті території, пов’язані з історією Київської Русі; розповідати про історичну подію чи явище, історичних діячів на основі тексту підручника; складати запитання щодо перебігу історичної події; висловлювати особисте ставлення до історичних подій, явищ і діячів, пропонованих для вивчення.


Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ


ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ


Вправа «Фантастична феєрія»

Об’єднати учнів у три групи, кожна з яких отримує тему, над якою працюватиме:

«Житло давніх українців»

«Господарство давніх українців»

«Ремесла давніх українців»

Учасники групи мають уявити, що вони були знайомі з давніми українцями, і скласти розповідь на п’ять речень за пропонованою темою. На наступному етапі відбувається презентація робіт.


III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ


Робота з картою

Покажіть на історичній карті місто Київ.


Робота з ілюстрацією

(демонстрація учням фотографій пам’ятника Кию,Щеку, Хориву та Либеді у м. Київ.)

Розгляньте фотографію і дайте відповіді на запитання.

1. Яким історичним діячам присвячений цей пам’ятник?

2. У якому місті України його встановлено? Чому?


II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ


Оголошення теми і мети уроку.


У ч и т е л ь. Упродовж чотирьохсот років свого існування Київська держава

була однією з найбільших держав Європи. Вона заклала традиції державотворення сучасної України, дала потужний поштовх для розвитку української народності та її культури. Давньоруський період був справжньою «золотою добою» в історії України і мав важливе значення для нашого народу.

(Звучить пісня про Київ за вибором вчителя..)


1.У ч е н ь:Мандруючи понад старим Дніпром

Світанками, удень і вечорами,

Вночі, під чистим зоряним шатром,

Перед вогнем, що руки грів теплом,

Я думкою летів через тумани.

Туди, в минувшину далеких днів,

Коли діди, забуті й незабутні,

Уперше стали між високих гір,

Оглянули широкий видно зір,

За покоління дбаючи майбутні.


 2 У ч е н ь:Трудилися у поті своїх чіл,

Орали землю, ставили оселі,

Воздвигли городи і частокіл,

І в клопоті буденних трудних діл,

Сади садили, будували села...


 3 У ч е н ь:Почнемо ж нині повість цю смутну

Про порохом повиту давнину,

Про ті часи далекі й незабутні,

Коли діди прославлені в віках,

Виходили на свій великий шлях,

За покоління дбаючи майбутні.


1.У ч е н ь: Над річкою Дніпро жили поляни. Їх столицею було місто Київ. Про заснування Києва існує багато легенд. В одній з них говориться про те , що назва міста пішла від Кия, який був перевізником через Дніпро. За іншою легендою апостол Андрій прийшов зі своїми учнями на Україну, до того місця, на якому зараз стоїть місто Київ, і промовив:

- Ви бачите ці чудові гори ? На них буде збудоване велике місто! Слава про нього піде по всьому світові.

Але найбільш поширеною легендою є та, в якій розповідається, що Київ заснували три брати: Щек, Кий, Хорив та їхня сестра Либідь. Від Кия пішла назва міста, а від його братів - назви гір.

2 У ч е н ь: Київ стояв на тому місці, де сходяться торгові шляхи з усіх сторін світу: з півночі йшли Дніпром кораблі, з заходу та сходу проходили сухопутні шляхи. Київські купці возили свої товари Чорним морем у славетний Константинополь. Завдяки торгівлі Київ став багатим та найбільшим містом Східної Європи.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ


1.Київські князі


Робота з термінами


Князь — глава держави, владу якого передають у спадок.


Робота в групах.

Вчитель нагадує правила роботи в групі.

Правила роботи в групі:

1. Уважно, не перебиваючи, вислуховуйте кожного учня в групі, що відповідає.

2. Говоріть коротко і ясно, щоб всі могли висловитися.

3. Дотримуйтеся правила діалогу — не перебивайте того, хто говорить.

4. Використовуйте під час обговорення такі слова: «Я вважаю...», «Мені здається...», «Вибач, але на мою думку...».

5. Під час роботи необхідно з повагою ставитися до товаришів: відкидаючи запропоновану ними ідею, робіть це ввічливо.

6. Якщо нема бажаючих висловитися, діє правило: починає перший від капітана групи за годинниковою стрілкою.

7. Виступати від імені групи почесно. Того, хто виступає, обирає та готує група.

Учитель пропонує зразок виконання міні - проекту.

Аскольд та Дир:

Зразок:

Час правління:? – 882 рр.

  • Діяльність

  • Укріплення держави та війська;

  • Спроба укріплення влади за допомогою релігії (християнства);

  • Вихід Київської держави на міжнародну арену (вдалий похід на Візантію у 860 р.)

Текст

Як пишеться у «Повісті временних літ», у 852 р. два варязьких ватажки Аскольд і Дір, лишивши дружину свого князя Рюрика в Новгороді, попливли із загонами своїх воїнів униз Дніпром. Оцінивши прекрасне розташування Києва на високому березі річки, вони оволоділи містом, а на полян, що населяли його околиці, наклали данину. Аскольд і Дір, очевидно, швидко зажили собі багатства й сили, бо у 860 р. наважилися разом із підвладними їм полянами напасти на Константинополь. Незабаром вісті про їхні успіхи дійшли до Новгорода. І хоч Рюрик уже помер, а його син Ігор (по-скандінавському Інґвар) був ще замолодим, щоб стати на чолі дружини, Олег, що був регентом (опікуном), доки Ігор не досягне повноліття, зібрав дружину з варягів, слов'ян та фіннів, узяв із собою Ігоря й поплив до Києва. Хитрощами виманив він за мури міста Аскольда й Діра і, звинувативши їх в узурпації влади, вбив. У 882 р. Олег оселився в Києві, проголосивши його «матір'ю міст руських».

Практична робота.Виконується в малих групах за зразком.Вчитель роздає учням картки з практичними завданнями (картки із завданн


І картка :

Олег

Час правління:___________________________________________

Діяльність_______________________________________________

Олег— напівлегендарний князь Київської Русі. Здобув владу у 882р., загинув 912 р. Вся діяльність Олега орієнтована на захист економічних інтересів. У 882 Олег здобув Київ, попередньо зайнявши Смоленськ та Любеч. При взятті Києва він убив київського князя Аскольда. Підготовку морських походів Олег розпочав з перших років свого правління. Ще в 907 році руська дружина на 2000 лодіях, за даними Нестора-літописця, на чолі з князем Олегом вирушила в похід на Константинополь. Русичі оточили місто і перетягнули волоком човни по суші в затоку, минуючи натянутий ланцюг. Бачучи неможливість чинити опір русичам, місто здалось, і князь Олег в знак своєї перемоги прибив свій щит на ворота міста. Вершиною його здобутків вважають похід на Константинополь і угоду з Візантією 911 р. У першому договорі Олега говориться про утримання двору русинів у Царгороді та забезпечення їхніх кораблів при поверненні на Русь. У другому договорі Олега цікавими для нас є пункти про кораблі, які зазнали лиха в морі. Таким чином укладені Олегом договори з Візантією започаткували руське (давньоукраїнське) морське право. У 912 р. Олег помер від укусу змії


І І картка :

Ігор

Час правління: ___________________________________________________

Діяльність___________________________________________________

Ігор Рюрикович— Великий Князь Київський (912—945). За деякими даними — основоположник київської династії князів (що їх пізніше назвали Рюриковичами) Морські походи князя Ігоря мали широкий міжнародний резонанс, про них писали його сучасники — візантійські хроністи Симеон Льоготет, Григорій і Ліудкранд та арабський хроніст Масуді. За їхніми оповіданнями, в 941 році князь Ігор розпочав війну з Візантією. Причини цієї війни залишилися невідомими. Найбільш імовірною вважають версію, що Візантія знову почала обмежувати Русь в торгівлі та намагалася колонізувати Чорноморське узбережжя русів.Достовірно відомі походи Ігоря на Константинополь (Царьград) у 941 та 943 роках. У 944 році між Києвом і Царгородом було досягнуто згоди і укладено союзну і торговельну угоду. Русь зобов'язувалася допомагати імператорові військами та не посягати більше на його володіння у Криму. В останні роки князювання Ігор вів війну з деревлянами. Причиною невдоволення деревлян владою князя була велика данина. Вони прив’язали Ігоря до стовбурів двох нагнутих дерев відпустили й дерева роздерли його тіло на дві частини. Існують по суті й перекази про це. Літопис подає смерть Ігоря на 945 р.


ІІІ картка :

Ольга

Час правління: ___________________________________________________

Діяльність_____________________________________________________

Ольга — дружина князя Ігоря I, київська княгиня з 945 року. Помстилась за загибель чоловіка жорстокою розправою бл. 945 р. над деревлянами, які його вбили. Повість минулих літ містить епічне сказання про помсту Ольги деревлянам за вбивство чоловіка (Ігоря). За цим сказанням деревляни надіслали до Києва послів, які запропонували княгині стати дружиною деревлянського князя Мала. Перше посольство княгиня живцем поховала в човні, друге — спалила в мийниці; в чому дослідники вбачають відображення реальних поховальних обрядів тих часів. Правила Руссю в роки неповноліття свого сина Святослава (до кінця 50-х років X ст.). Упорядкувала збирання данини, організувала опорні пункти київської влади (погости). Близько 955 прийняла християнство, але не змогла зробити його державною релігією. До 964 року літопис відносить початок самостійного княжіння Святослава I, що може свідчити про відхід Ольги від державних справ.


ІV картка :

Святослав

Час правління: __________________________________________________

Діяльність_____________________________________________________ Святослав Ігорович— Великий князь Київський 964 до 972. Значно розширив територію Київської Русі, провадив активну зовнішню політику. Підкорив волзьких булгар, аланів, радимичів, в'ятичів. Матір'ю Святослава була княгиня Ольга. Батьком княжича Святослава був київський князь Ігор. У 964 році князь Святослав здійснив свій перший похід на землі слов'янського племені в'ятичів. В'ятичі підкорилися Києву. У 967 році Святослав рушив до берегів Дунаю. Чисельність війська Святослава під час його першого болгарського походу оцінюється у десять тисяч воїнів. Перша ж битва з болгарським царським військом принесла перемогу руській зброї. Навесні 970 року військо русинів стрімко перетнуло болгарську землю і Балканські гори, розкидавши там ворожі заслони. Пройшовши таким чином близько 400 кілометрів, воно осадило місто-фортецю Аркадіополь. Віантійці почали переговори та в результаті русини по своїй волі залишали Болгарію і йшли на Русь. Навесні 972 року князь разом з воїнами на дніпровських порогах загинув у битві з печенегами. Існує легенда, що печенеги з черепа Святослава зробили святковий кубок з якого частували самих шанованих гостей.


V картка :

Володимир

Час правління: __________________________________________________

Діяльність______________________________________

Ставши правителем величезної країни, князі Володимир зосередив увагу на захисті власних кордонів. Для захисту від кочівників розпочав будівництво т.зв. Змієвих Валів — системи гігантських земляних валів з добротними дубовими частоколами на них, фортець, укріплених міст, яка простягалася майже на тисячу кілометрів. Водночас зі зміцненням кордонів Київської Русі Володимир розгортає широку програму реформ, метою яких було посилення великокнязівської влади та внутрішньої консолідації країни. Хрещення Київської держави, що розпочалося в 988 р., відбувалося повільно, зміцнило державну єдність, освятило владу великого князя, сприяло розвиткові культури, поширенню писемності, створенню перших шкіл і бібліотек, будівництву храмів. Розширилися її політичні, економічні та культурні зв'язки з багатьма європейськими країнами. Отже, за князювання Володимира Великого Київська держава досягла найбільшої політичної могутності. Його діяльність сприяла розквіту Русі та зміцненню її міжнародного авторитету. Значного розвитку набуло господарство. За Володимира, крім гривень, розпочалося карбування перших на Русі золотих і срібних монет — злотників і срібників. На деяких із них уперше як герб князя було викарбовано знак тризуба.


VІ картка :

Ярослав

Час правління: ______________________________________

Діяльність_______________________________________

Київська Русь у період князювання Ярослава Мудрого досягла найбільшого піднесення. Він розбудував і укріпив Київ, оточив його муром, звів Золоті ворота — головний парадний в'їзд до міста, цілу низку інших архітектурних споруд. Дбав великий князь про розвиток освіти, засновував школи і бібліотеки. Неослабною князівською підтримкою користувалося християнство. В усіх великих містах розгорнулося будівництво храмів, засновувалися монастирі. Найбільший із них — славнозвісний Києво-Печерський .Важливим державним заходом було започаткування одного з перших писаних зводів законів — "Руської правди". Він узагальнив правові норми для громадян усієї держави, узаконив зміни, які сталися в суспільстві та свідомості людей і були викликані насамперед утвердженням феодального господарства. Свідченням могутності Київської Русі часів Ярослава, досягнення нею рівня найрозвинутіших країн середньовічної Європи були численні шлюби членів; великокнязівського роду з представниками найвпливовіших правлячих династій Заходу. Не випадково сучасники називали руського князя "тестем Європи". Усе це зміцнювало міжнародний авторитет Київської держави.


Робота з таблицею

Князь

Дата правління

Діяльність

Робота з картою

У ч и т е л ь. Використовуючи карту, порівняйте розміри території Київської

Русі за часів князювання Олега та Ігоря, Ольги та Святослава, Володимира Великого та Ярослава Мудрого. Зробіть висновки.


Ф І З Х В И Л И Н К А


2.Запровадження християнства


У ч и т е л ь. Починаючи з Х ст. Руська земля стає «відома й чута в усіх кінцяхземлі». Визначна заслуга в цьому належала Володимиру Великому.


Робота з підручником


У ч и т е л ь. Опрацюйте текст підручника на на С. 88-89на основі історичного документа та ілюстрацій складіть коротку розповідь про хрещення Київської Русі


Робота з термінами


Християнство — світова релігія, віра в Ісуса Христа.


Язичництво — обожнювання сил природи, віра в багатьох богів.


Учитель.
 Головною дійовою особою цієї події був Великий князь київський Володимир (980-1115рр.). Як ви гадаєте, яка була головна політична мета цього правителя Русі?


Відповіді учнів (орієнтовні):

- Київ- центр усієї Русі. Ідея єдності східнослов'янських земель під владою Києва.

-Сила влади------------централізована влада ----------централізована держава...

- Міць, могутність, розквіт Русі...


У ч и т е л ь:Володимир Великий - це справді був великий князь — він перший, хто вже глибоко зрозумів потреби своєї великої держави. Як ця політична мета може співвідноситися з запровадженням християнства? Щоб розв'язати це завдання, зверніться до попередніх вірувань слов'ян


Робота з таблицею


Відмінності християнської релігії від язичницької


Віра

Розповсюдження

Пантеон

Організація

Джерела віровчення

Суспільні проблеми

Язичницька

Племінна, територіально обмежена

Шанування сил природи , численних богів

Чітка релігійна організація відсутня

Усний переказ, міф

Співжиття з природою

Християнська

Одна з світових релігій

Шанування єдиного бога

Сувора церковна організація – ієрархія

Святе Письмо (Біблія)

Співжиття в умовах соціальної нерівності, зміцнення держави, розвиток феодалізму

У ч и т ел ь: Подумайте, чому було необхідно офіційно охрестити всю Русь? Назвіть можливі причини введення християнства як державної релігії, запишіть свої думки. Поділіться ними з сусідом (індивідуальна робота + робота в парах) - «Мозкова атака».

Стадія «Рефлексія». 

Хрещення Русі - це добро і зло? Хто згоден з цією думкою? Хто проти? Чому? Чи згодні ви з таким прийняттям віри? Держава для людей, чи люди для держави? Князь для людей, чи люди для князя? Чи актуальна тема прийняття нової віри, збереження віросповідання сьогодні?


Хрещення Русі - це добро і зло?


Це добро                                                           

Це  зло




V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ


Практична робота

У ч и т ел ь: Сьогодні на уроці ми з вами познайомилися з часами, коли Київська Русь тільки формувалася як держава і міцніла за часів правління перших князів. Ці князі залишили яскравий слід в нашій історії, як писали візантійці «Народ не славний, народ, про який до сих пір ніхто не згадував, народ, який ми ставили на рівні з невільниками, - а таке добув собі ім’я, такий став славний. Ганебний і бідний – дійшов до такого значення і багатства». Про все це ми дізналися з вами завдяки легендам, переказам та літописним свідченням минулого. 


У ч и т ел ь: позначте на стрічці часу дати, з якими ми ознайомилися на уроці.


У ч и т ел ь: творче завдання: відгадати кросворд.


  1. Один з князів, вбитих воїнами Олега.

  2. Княже військо.

  3. Перший київський князь.

  4. Натуральний або грошовий податок, який сплачували підкорені племена переможцям.


У ч и т ел ь: давайте зробимо висновок:

1. Про яких історичних осіб — володарів Київської держави ви дізналися?

2. У якому столітті вони жили?


Основні висновки

ƒ. Київська Русь — велика держава з центром у Києві, що існувала у ІХ—ХІІІ ст.;

ƒ. князь Олег приєднав до Русі чимало слов’янських племен та здійснив декілька вдалих військових походів;

ƒ. розсудлива і мудра правителька княгиня Ольга усі справи із сусідніми державами вирішувала мирними засобами;

ƒ. Святослав відзначався хоробрістю, все життя провів у походах, за що його і прозвали «князь-воїн»;

ƒ. На часи правління Володимира Великого та Ярослава Мудрого припадає період розквіту Київської Русі;

ƒ. за князя Володимира почали карбувати перші давньоруські монети — златники і срібники.

ƒ. у 988 р. Володимир запровадив у Київській Русі християнство як державну релігію. Нова релігія зміцнила владу князя, дала можливість Русі увійти як рівній у коло найбільших християнських держав Європи, сприяла розвитку торгівлі,культури та освіти;

ƒ. за часів князя Ярослава було укладено перший писаний звід


VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати текст підручника стор. 84-91

2. Позначте на контурній карті територію Київської Русі за часів правління Олега та Ігоря, Ольги та Святослава,Володимира та Ярослава.

3. Творчі завдання.

1) Складіть кроссворд на сім слів за темою уроку.





























-75%
Курсы повышения квалификации

Проектная деятельность учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Урок истории «Київські князі. Запровадження христианства» (0.16 MB)
