^ Наверх ^
Готовые уроки для учителей

Сайт учителя для учителей

Начальные классы архив

І. Франко «Дрімають села»

І. Франко «Дрімають села»

Автор: Короленко Лилия Александровна,Донецкая общеобразовательная школа І-ІІІ ступеней №54,   Размер: 0.79 MB
Добавлен: 09.01.2014.

Материал на украинском языке.

Мета уроку. Поглибити уявлення дітей про картини природи восени; привчати учнів через художнє слово бачити художній образ осені з її різнобарвністю, щедрістю, багатством; удосконалювати навички

 виразного читання; розвивати образне мислення, творчу уяву;

 виховувати естетичні смаки, любов до рідної природи.

Обладнання. Репродукція картини «Київська осінь» М. Глущенка, ілюстративний матеріал на тему «Осінь» ; П. І. Чайковський «Пори року»;

  картки для групової роботи.

Хід уроку

І. Розумова розминка.

1. Гра «Знайди слово».

 - Виконавши дії, прочитай записані слова.

 Перо – о + лин + кава – ва ( перлина )

Що ж таке перлина?

Перлинка – дорогоцінний камінь, знайдений на дні моря.

Поле –ле + е + тич + наша + ша ( поетична)

Від якого слова утворилося слово поетична? (Поети, поезія).

Поєднавши утворені слова, складіть словосполучення. ( Поетична перлинка ).

2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

Як ви розумієте вислів « Поетична перлинка» ?

( Всі свої припущення учні записують на дошці ).

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Вступне слово вчителя.

Наша українська мова – напрочуд багата, дзвінка, ніжна і милозвучна. У ній відчувається і подих бурі, і ніжність трояндових пелюсток, спів потічка веселого і шум дрімучого лісу, шепіт колосистої ниви, і спів солов’я. Українська мова – це мова нашої природи, народної пісні і, звичайно, поезії. Адже вірші – це ще один неоціненний скарб, мовна перлина. Особливо ті вірші, у яких красою слова описано красу природи.

На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з віршем І. Франка «Дрімають села».

Інтерактивна вправа « Дискусія».

Подумайте і скажіть, чому саме «дрімають» села. ( Учні наводять свої аргументи, сперечаються і , нарешті, приходять до єдиної думки. Дрімають тому, що прийшла осінь, а можливо і зима. В природі сталися зміни – настала пора відпочинку і для селян, і для природи.

ІІІ. Опрацювання вірша І. Франка «Дрімають села».

Вправа «Знаю сам і поділюся з вами»

(Розповідь заздалегідь підготовленого учня про дитинство І. Франка)

Виразне читання вірша вчителем.

«Інтерв’ю».

 Що найбільше вас вразило у цьому вірші?

Який день описав поет?

Яка картина постала у вашій уяві?

Словникова робота. Гра «Блискавка».

Слова на картках: село, ясен, сонце, хатки, зеленіє, потягає, довгим, тоном, в’ється, над загоном

Читання вірша учнями по строфах.

 а) Читання мовчки І строфи вірша.

 - Доведіть словами вірша, що це осінь.

 б) Читання вголос ІІ строфи вірша.

 - Яку картину змальовують наступні 4 рядки вірша?

 - Прочитайте опис садків. Коли так буває?

Фізкультхвилинка

  Трава низенька – низенька.

  Дерева високі – високі.

  Вітер дерева колише, гойдає,

 то праворуч, то ліворуч нахиляє,

то вгору, то вниз нагинає.

  Птахи летять – відлітають,

  А учні тихенько за парти сідають.

ІV. Робота в парах «Обличчям до обличчя».

( Учні обговорюють, де необхідно зробити паузи, в якому темпі читати вірш, домовляються, хто яку строфу буде читати, а потім напівголосночитають один одному).

Вправа «Дочитай далі»

(Учитель читає слова з вірша, а учні, відшукавши їх, дочитують рядок до кінця).

 … ясно … ( ще осіннє сонце сяє);

 та холодом … ( осіннім вже в повітрі повіває);

темно – зеленії … ( садки дрімають вже без плоду)

…тихо … ( гріються хатки)

Гра «Кращий диктор телебачення».

( Учні повинні виразно прочитати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на «глядачів»).

Диференційована групова робота «Акваріум».

(Учні вголос обговорюють завдання, приймають спільне рішення і озвучують його).

група

  Вибрати з вірша строфу, яка найбільше сподобалася. Виразно прочитати її. Обґрунтувати свій вибір.

група

  Віднайти у вірші слова – рими. Зачитати їх.

  Сяє – повіває.

  Садки – хатки.

  Дрімають – дивляться.

  Це – вже.

( По можливості, самостійно дібрати рими на тему «Осінь» ).

група

 Скласти невеличкий твір – мініатюру «Осінній день».

група

 - Як ви гадаєте, що подібного є у вірші й на картині?

 ( Розгляд репродукції картини Глущенка«Київська осінь», можлива інша).

Автор картини тонко відчував природу, умів бачити і відтворити фарбами на полотні її красу. Художник не вибрав якогось незвичайного краєвиду. Він зобразив пагорб, укритий рослинністю, деревами, яких уже торкнулася осінь своїми чудовими барвами, нешироку дорогу, вдалині – залізницю. Дивлячись на картину, відчуваємо спокій, гармонію в природі. Цей спокій і красу осінньої природи художник змальовує за допомогою вдало дібраних кольорів. На картині переважають зеленувато – золотисті тони. Вони притягують увагу глядача, вводячи у світ мрійливої спокійної осені.

V. Домашнє завдання. Вивчити вірш І. Франка «Дрімають села»напамять

VІ. Підсумок уроку.

  - Чи цікавим був урок? Що найбільше сподобалось?

  - Якби ви були художниками, які ілюстрації створили б до вірша «Дрімають села»?

Скачан: 9



Детям о писателях - 30 видеоуроков для работы учителя

Добавить ваш комментарий


Для перехода на новую строку просто нажмите enter


* Ваш комментарий появится выше всех остальных

Прочие материалы этого раздела:

Урок окружающего мира «Мой родной город – Челябинск»

Урок составлен в виде технологической карты, что соответствует требованиям ФГОС НОО. В конспекте прописаны все планируемые результаты.

Урок по українськой мови "Свято рідної мови"

Материал на украинском языке. Урок накірованы вдосконалювати мовну культуру учнів, збагачувати їхній словниковий запас. Виховувати прагнення розмовляти українською мовою.

Урок литературного чтения по теме "Б.Гримм. Храбрый портной"

Урок познакомит со сказкой, поможет развивать творческое мышление, умение пересказывать текст.

День Знаний для первоклассника

Материал по внеклассному мероприятию для самых маленьких школьников.