^ Наверх ^
Готовые уроки для учителей

Сайт учителя для учителей

Внеурочка архив

Творчість художника Т Г. Шевченка

Творчість художника Т Г. Шевченка

Автор: Халімонова Олена Миколаївна Донецька загальноосвітня школа №94,   Размер: 0.9 MB
Добавлен: 20.12.2013.

Материал на украинском языке.

Мета: продовжити знайомство з графікою, її видами, зобра­жальними засобами; поглибити і розширити знання про творчий шлях Т.Г. Шевченка; виховувати пошану та любов до мистецтва через розуміння чарівного таланту видатного сина України.

Обладнання: для вчителя - аудіозапис пісень, що покладені на вірші Т. Шевченка, репродукції його графічних творів;

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Звучать фрагменти пісень на слова Т. Г. Шевченка («Садок виш­невий коло хати», «Зоре моя вечірня», «Думи мої, думи мої», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Заповіт» та ін. — на вибір учителя).

Слово вчителя.

Ну що б, здавалося, слова...

 Слова та голос — більш нічого,

 А серце б'ється — ожива, Як їх почує!..

 Знать, од Бога І голос той,

і ті слова Ідуть між люди!..

Ідуть між люди слова Шевченка. Змушують їх плакати, співати, думати, малювати. І сьогодні ми з вами будемо слухати й малювати його вірші.

IV. Пояснення нового матеріалу

Розповідь учителя.

Ще маленьким хлопчиком Тарас намагався відтворити природу, що його оточувала, за допомогою крейди та вугля на стінах та две­рях хат, воротах. Зі спогадів сучасників нам відомо про його дитячі малярські вправи.

Отже, перший учитель у Шевченка — це природа. Потім у його житті було багато вчителів: К. Брюллов, І. Сошенко, В. Жуковський, 0. Венеціанов.

Саме вони викупили його з кріпацтва. Ви знаєте, що Шевченко був кріпаком поміщика Енгельгарта, який оцінив його в 2500 кар­бованців. Сам Жуковський 25 квітня 1838 р. в домі Брюллова вручив Шевченку відпускну. З цього ж дня Тарас стає учнем Пе­тербурзької Академії мистецтв.

Уже в перші роки навчання в Шевченка виник задум від­творити в серії офортів (гравюра на металі) природу України, життя і побут її народу, її історичне минуле. У 1843 р. у Петер­бурзі вийшли шість його гравюр серії «Живописна Україна»: «У Києві», «Видубицький монастир», «Казка», «Судна рада», «Старости» та «Дари в Чигирині 1649 року». (Учитель демонструє репродукції.)

За високу майстерність у графіці Шевченкові у 1860 р. Вченою радою і загальними зборами Академії мистецтв було присвоєно почесне звання академіка.

Поезія, живопис, малюнок цілком заполонили його серце. Гли­боке розуміння народного життя, величезна художня обдарованість поета дозволили йому і в графіці, і в живопису посісти видатне місце, створити драматичні, соціально загострені, глибоко національні поетичні картини, малюнки, гравюри.

V. Практична робота

Слово вчителя.

Поет обожнював природу. Саме природа давала йому сили і натхнення протягом усього життя.

Але природа в його творах — не просто дерева, квіти, сонце, вітер. її образи виступають як живі істоти — вони бачать, чують, пам'ятають, плачуть, сміються.

Зараз ви прослухаєте вірші Шевченка. І на них намалюєте композицію. Це буде графічна робота. Вам знадобляться простий олівець і вугіль.

Запитання до класу.

Що таке композиція?

Слово вчителя.

Отже, композиція — це ціле. А ціле складається з окремих частин. Окремими частинами в нас будуть віршовані слова Шев­ченка, які ви перетворите на малюнки. Намалювати — це передати відчуття. Спробуйте відчути настрій поета. Услуховуйтесь у його музичну мову.

Бесіда.

У Шевченка дерева одухотворені. А ким вам здається дуб? (Ста­рим дідом.)

А тополя, калина, верба? (Це дівчата: тополя, верба — зажу­рені, калина — весела і щаслива дівчина.)

У народі з деревами пов'язано дуже багато легенд. Що ви знаєте про вербу? калину? тополю?

Самостійна робота.

Учитель читає уривки з різних поем Шевченка, учні виконують композицію (на вибір).

І дуб зелений, мов козак, Із гаю вийшов та й Гуляє попід горою.,.

На вгороді коло броду Верба похилилась. Зажурилась чорнобрива, Тяжко зажурилась.

Зацвіла в долині Червона калина, Ніби засміялась Дівчина-дитина.

***

Попід горою, яром, долом, Мов ті діди високочолі, Дуби з гетьманщини стоять.

VI.    Закріплення нових знань і вмінь

Бесіда.

Творчість якого українського художника-поета ми сьогодні вивчали?

З яким видом мистецтва ви зустрілись? Що є його специфічною мовою?

Які ви знаєте малюнки Т. Г. Шевченка серії «Живописна Ук­раїна»?

У чому найважливіше значення мистецької спадщини Шев­ченка?

VII.   Підсумок уроку

Учитель влаштовує колективний перегляд учнівських малюн­ків, аналізує й оцінює їх.

Розповідь учителя.

Використовуючи матеріали дод. З, учитель розповідає про роль кольору в натюрмортах Катерини Білокур.

V. Закріплення нових знань і вмінь

Опитування,

Із яким жанром образотворчого мистецтва ми ознайомились сьогодні на уроці?

Дайте йому визначення.

Що можна відобразити в натюрмортах?

Назвіть художницю, творчість якої ми вивчали сьогодні на уроці.

Пригадайте її твори.

Чи справді картини Катерини Білокур є натюрмортами? Охарактеризуйте художню манеру майстрині.

VI.    Підсумок уроку

У заключному слові вчитель говорить про досягнення мети уроку.

VIІ. Домашнє завдання: альбом, простий олівець, гумка, туш, пензель (паличка), чорний фломастер, вугіль.

Скачан: 6



Видеосюжеты для классных часов и внеклассных мероприятий для классных руководителей и педагогов-организаторов

Добавить ваш комментарий


Для перехода на новую строку просто нажмите enter


* Ваш комментарий появится выше всех остальных

Прочие материалы этого раздела:

Научно-практическая конференция "Шаги Первого Лидера"

Цель исследования: Изучение стратегии очередного этапа развития Казахстана: с 1990 года по 2012 год

Внекласное мероприятие "Главный закон страны"

Цель - воспитание патриотизма и гражданственности, формирование уважительного отношения к символам государства. Мероприятие проводится в игровой форме.

Классный час "Татищевский район-мой край родной!"

Мероприятие помогает создать условия для формирования гражданской позиции школьника, формировать устойчивое, уважительное отношение к родной стране.

Классный час "Музеи Москвы"

Классный час по-прежнему остается основной формой воспитательной работы в школе. Поэтому подборка классных часов так необхождима учителю. Мероприятие мы проводили 1 сентября в рамках года культуры в России. Оно было направлено на развитие эстетического вкуса учащихся, воспитание гордости за свою страну, уважения к ее культуре, расширению кругозора, развитию любознательности детей.

Рекомендую
Разное