Меню
Разработки
Разработки  /  Музыка  /  Уроки  /  1 класс  /  Урок музики "Щоби правильно співати"

Урок музики "Щоби правильно співати"

Материал на украинском языке.
Мета: ознайомити учнів з основними правилами співу.
19.09.2013

Описание разработки

Материал на украинском языке.

Мета:

навчальна: ознайомити учнів з основними правилами співу; розширити поняття «розспівка»; формувати в учнів навички співацької постави, дихання та звукоутворення; формувати навички вокального виконавства;

розвивальна: розвивати творчі здібності до музики, почуття ритму, музичну пам’ять; розвивати емоційне, зацікавлене ставлення до музики;

виховна: виховувати інтерес, любов до музики, уміння спілкуватися.

Наочні посібники: мультимедійна презентація, посібник «Музичне мистецтво» 1 клас (О.Лобової), картки зі стрілочками, що вказують напрямок руху мело­дії – вгору, вниз; картки з характеристиками настрою музики.

ТЗН:     мультимедійне обладнання

Тип уроку: урок формування нових знань

Форма уроку: урок-подорож

ХІД УРОКУ

І. Організаційначастина.  (Вхід учнів до класу під звучання «Дощик пройшов»).

   Музичне вітання

                     Добрий     день вам,   діти!                       Добрий день!

Учитель. Що зображено на малюнку? Про що нагадали нам дзвіночки?  Яку музичну фразу ви заспівали?

ІІ. Актуалізація опорних знань

– Послухайте уважно вірш і подумайте, про який урок  ідеться в ньому.

Нас звуть дзвіночки на урок,

де маршами лунає крок,

де звуки чисті та ясні,

веселі танці і пісні.

Там ми разом співаємо,

на інструментах граємо,

крокуємо, танцюємо

і музику малюємо...

Про який урок розповідається у вірші?

Чим займаються діти на уроках музичного мистецтва?

Пригадайте, як потрібно слухати музику (слайд 1).

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

Вступна бесіда.

До нас у гості на урок завітали бегемотики Бетті та Карл. Вони також хочуть повчитися слухати музику, а вам вони розкажуть про те, як правильно співати.

IV. Сприймання музики

 Вступне слово вчителя

Кап-кап-кап, дощик пройшов,

криштале­вий дзвоник знайшов,

і так гарно ним награвав,

і до танцю нас закликав..

Про що йде мова у вірші?

Який дощик може бути?

 Український композитор Віктор Косенко (слайд 2) на­писав для дітей музичний твір «Дощик». Послухайте п’єсу уважно, і спробуйте визначити «характер» дощику.

 Слухання музики «Дощик» В.Косенка

 Бесіда про прослуханий твір

Аналізуючи твір, можна використати малюнки-підказки:

 Який дощик зобразив композитор: теплий чи холод­ний, лагідний чи непривітний?

  Чи змінюється характер музики протягом твору?

Скільки у п’єсі частин? Які з них однакові?

Повторне слухання музики (слайд 3).

Повторне слухання доповнюється виконанням завдання за вибором:

Фізкультхвилинка

Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз – присіли, другий – встали.
Всі за парти посідали.

 V.  Опанування первинними навичками співу

Актуалізація чуттєвого досвіду

Без попереднього оголошення починає звучати пісня «Пісе­нька Левенятка і Черепахи» із мультфільму «Як леве­нятко і черепаха пісеньку співали» (слайд 4).

 Що це за пісенька? Хто її виконує?

Як виконують пісню герої  мультфільму?

Чи зручно співати лежачи?

 Чи знаєте ви як правильно співати?

Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з правилами співу. Допоможуть нам у цьому наші гості – бегемотики Кеша та Маша (слайд 4 або с.18 підруч­ника). Ви уважно слухайте вірш і одночасно разом за мною виконуйте рухи.

Щоби правильно співати,

треба сісти або встати.

(Школярі наслідують рухи, які показує вчитель)

Спинки рівні, як тростинка,

руки вниз чи на колінка.

В класі тиша, геть розмови!

Вже до співу всі готові?

На відповідних словах діти перевіряють правильність положен­ня корпусу, потім опускають руки вниз (якщо стоять) чи на коліна (якщо сидять), «створюють» тишу і кивком голови підтверджують загальну готовність до співу.

Співаком не просто стати:

треба вчитися співати!

Робота в зошиті (с.10)

Подивіться, як сидить Маша та як співає Кеша. Це називається співацькою поставою.

Хто із цих звірят забув про правила співу? Обведіть малюнок.

– Кеша і Маша пропонують нам вивчити нову пісеньку. Але перш ніж розпочати вивчення пісеньки, розігріємо свої голосочки.

8.  Вокально-хорова робота

Вокальні вправи

Вправа «Вчимося дихати»: вчитель показує картки з образними поясненнями-малюн­ками і пояснює як потрібно вдихати і видихати повітря.

         ВДИХ

спокійний і повний,

ніби нюхаємо квітку,

але швидкий,

бо може прилетіти бджілка.

                          ВИДИХ

 довгий і плавний,

ніби дмемо на вогник

так, щоб не загасити

полум'я свічки.

Раз – увага!

Два – вдихаймо!  

Три – співати починаймо!

Учні повторюють диригентські жести за вчителем, одночасно ви­конуючи команди «увага», «вдих», «спів (видих)».

Вокальні вправи

Вправа на дихання «Граємо на сопілочці»: кулачки складаються «трубочкою», учень дме й приспівує звуки «у-у-у». По­вторити 5-6 разів.

Фонопедична вправа «каблучки»: легке й рухливе цокання  язичком. Повторити 5-6 разів.

Музична зарядка:  розспівка на одному звуці із використанням різних складів (с.19 підручника) розучування розспівки за схемою:

Музична зарядка: розспівка «Раз-два-три-чотири» (слайд 5)виконання поспівки, визначення ритму поспі­вки оплесками.

Словникова робота

Що таке розспівка?

Словничок

Розспівка – це вправа для голосу.

Розспівування готує голос до співу

Ознайомлення з піснею

Уявна подорож «З музикою до поля»

 Сьогодні музика знову кличе нас у подорож. Цього разу – до поля, де так багато цікавого.

Їдьмо в поле, друзі з нами,

за піснями, гарбузами.

Лине музика здаля,

то співає вже земля.

А це не так уже і близько. То на чому поїдемо? Може на автобусі? (слайд 6)

Звучить пісня М.Старокадомського «Веселі мандрів­ники». Учні імітують їзду на автобусі.

Релаксаційна пауза

Дуже весела у нас була дорога. Але вона швидко скінчи­лася і ми приїхали. За­крийте очі і уявіть себе в полі. Ось по­дув свіжий вітерець, пролетів метелик, подав свої звуки ко­ник-стрибунець, заспівала пташка,  долинули голоси людей, що збира­ють урожай. Як ви думаєте, про кого розповість наша пісня?

На допомогу вам прийдуть загадки-підказки щодо дійових осіб пісні. Послухайте їх уважно. (Вчитель показує на слайдах або прикріплює на дошці у правильній послідовності малюнки тих героїв, про яких співається у пісні) (слайд 7).

Круглий жовтий карапуз,

йшов городом і загруз,

бо насіння стільки має,

що аж боки розпирає.                 (Гарбуз)

Я на сонці достигаю,

одежинку жовту маю.

Я городу господиня,

запашна, солодка ...                 (Диня)

Між зеленим листям

пишним заховалися потішні

гарбузові сини й дочки –

зелененькі ...                              (Огірочки)

Дівка вправна,червоненька

має косу зелененьку,

цілий день сидить в коморі,

 а коса її надворі.                    (Морква)

Ми веселі і кругленькі,

в нас головки червоненькі,

маєм добрий смак і вроду

в борщик просимось з городу.     (Буряки)

–  Дійсно, ми завітали до гарбузової родини, про яку народ склав пісню «Ходить гарбуз по городу».

Хто читав уже таку казку?

Хто головний у родині гарбузових?

Які ще овочі є персонажами казки?

Які овочі ви вирощуєте у себе на городі?

Чи допомагаєте старшим поратися на городі?

Художній показ української народної пісні «Хо­дить гарбуз по городу» (вчителем або звучання пісні у грамзаписі) (слайд 8).

Бесіда про виконану пісню.

Який настрій викликала у вас пісня? Перед вами лежать кар­тки із характеристи­ками настроїв. Підніміть картку з тим об­личчям, яке відповідає настрою пісні.

Розучування літературного тексту пісні (1-3 куп­лети, проговорюючи текст вголос).

Розучування музичного тексту пісні за фразами (при­йом «Співає вчитель – співають діти»). Можна запро­понувати учням показати, куди рухається мело­дія пі­сні.

9.  Підсумок уроку

–  Певно, вам сподобався ігровий настрій пісні. Але, на жаль, нам пора уже повертатися додому. Сідайте в авто­бус і пої­хали (слайд 9).

Звучить пісня М.Старокадомського «Веселі мандрів­ники». Учні імітують їзду на автобусі.

–  Кому сподобалася наша подорож?

– Яка музика звучала на уроці? Який твір найбільше вам сподоба­вся?

– Можливо, не вся музика була вам до кінця зрозумілою. Але зна­вцями музики стають не одразу. Тому необхідно:

слухати музику, що звучить навколо;

спостерігати, які почуття вона викликає, про що розпові­дає;

музичні враження виражати через рухи і малюнки.

– Вдома я пропоную вам прочитати текст пісні (с.20-21 підруч­ника) у ролях разом з рідними.

10.  Вихід із класу під музику пісні «Веселі мандрівники»

Содержимое разработки

Варвинська районна гімназія









Конспект уроку

музичного мистецтва




(для 1-го класу за програмою О.Лобової)



Підготувала

вчитель музичного мистецтва,

вчитель-методист

Євдокимова Ольга Михайлівна













Тема. Щоби правильно співати


Мета:

  • навчальна: ознайомити учнів з основними правилами співу; розширити поняття «розспівка»; формувати в учнів навички співацької постави, дихання та звукоутворення; формувати навички вокального виконавства;

  • розвивальна: розвивати творчі здібності до музики, почуття ритму, музичну пам’ять; розвивати емоційне, зацікавлене ставлення до музики;

  • виховна: виховувати інтерес, любов до музики, уміння спілкуватися.


Наочні посібники: мультимедійна презентація, посібник «Музичне мистецтво» 1 клас (О.Лобової), картки зі стрілочками, що вказують напрямок руху мело­дії – вгору, вниз; картки з характеристиками настрою музики.


ТЗН: мультимедійне обладнання


Тип уроку: урок формування нових знань


Форма уроку: урок-подорож


ХІД УРОКУ


І. Організаційначастина. (Вхід учнів до класу під звучання «Дощик пройшов»).

Музичне вітання







Добрий день вам, діти! Добрий день!


Учитель. Що зображено на малюнку? Про що нагадали нам дзвіночки? Яку музичну фразу ви заспівали?


ІІ. Актуалізація опорних знань

– Послухайте уважно вірш і подумайте, про який урок ідеться в ньому.

Нас звуть дзвіночки на урок,

де маршами лунає крок,

де звуки чисті та ясні,

веселі танці і пісні.

Там ми разом співаємо,

на інструментах граємо,

крокуємо, танцюємо

і музику малюємо...



  • Про який урок розповідається у вірші?

  • Чим займаються діти на уроках музичного мистецтва?

  • Пригадайте, як потрібно слухати музику (слайд 1).


ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

  • Вступна бесіда.

  • До нас у гості на урок завітали бегемотики Бетті та Карл. Вони також хочуть повчитися слухати музику, а вам вони розкажуть про те, як правильно співати.


IV. Сприймання музики

  • Вступне слово вчителя

Кап-кап-кап, дощик пройшов,

криштале­вий дзвоник знайшов,

і так гарно ним награвав,

і до танцю нас закликав..

  • Про що йде мова у вірші?

  • Який дощик може бути?

  • Український композитор Віктор Косенко (слайд 2) на­писав для дітей музичний твір «Дощик». Послухайте п’єсу уважно, і спробуйте визначити «характер» дощику.


  • Слухання музики «Дощик» В.Косенка


  • Бесіда про прослуханий твір

Аналізуючи твір, можна використати малюнки-підказки:












  • Який дощик зобразив композитор: теплий чи холод­ний, лагідний чи непривітний?

  • Чи змінюється характер музики протягом твору?

  • Скільки у п’єсі частин? Які з них однакові?


  • Повторне слухання музики (слайд 3).

Повторне слухання доповнюється виконанням завдання за вибором:

Пластичне інтонування

Супровід на барабані


Танець дощику (для пальців)





  • Фізкультхвилинка

Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз – присіли, другий – встали.
Всі за парти посідали.


V. Опанування первинними навичками співу

  • Актуалізація чуттєвого досвіду

Без попереднього оголошення починає звучати пісня «Пісе­нька Левенятка і Черепахи» із мультфільму «Як леве­нятко і черепаха пісеньку співали» (слайд 4).

  • Що це за пісенька? Хто її виконує?

  • Як виконують пісню герої мультфільму?

  • Чи зручно співати лежачи?

  • Чи знаєте ви як правильно співати?


  • Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з правилами співу. Допоможуть нам у цьому наші гості – бегемотики Кеша та Маша (слайд 4 або с.18 підруч­ника). Ви уважно слухайте вірш і одночасно разом за мною виконуйте рухи.

Щоби правильно співати,

треба сісти або встати.

(Школярі наслідують рухи, які показує вчитель)

Спинки рівні, як тростинка,

руки вниз чи на колінка.

В класі тиша, геть розмови!

Вже до співу всі готові?

На відповідних словах діти перевіряють правильність положен­ня корпусу, потім опускають руки вниз (якщо стоять) чи на коліна (якщо сидять), «створюють» тишу і кивком голови підтверджують загальну готовність до співу.

Співаком не просто стати:

треба вчитися співати!


  • Робота в зошиті (с.10)

  • Подивіться, як сидить Маша та як співає Кеша. Це називається співацькою поставою.












  • Хто із цих звірят забув про правила співу? Обведіть малюнок.

– Кеша і Маша пропонують нам вивчити нову пісеньку. Але перш ніж розпочати вивчення пісеньки, розігріємо свої голосочки.

8. Вокально-хорова робота

  • Вокальні вправи

Вправа «Вчимося дихати»: вчитель показує картки з образними поясненнями-малюн­ками і пояснює як потрібно вдихати і видихати повітря.


ВДИХ

спокійний і повний,

ніби нюхаємо квітку,

але швидкий,

бо може прилетіти бджілка.


ВИДИХ

довгий і плавний,

ніби дмемо на вогник

так, щоб не загасити

полум'я свічки.


Раз – увага!

Два – вдихаймо!

Три – співати починаймо!





Учні повторюють диригентські жести за вчителем, одночасно ви­конуючи команди «увага», «вдих», «спів (видих)».

  • Вокальні вправи

Вправа на дихання «Граємо на сопілочці»: кулачки складаються «трубочкою», учень дме й приспівує звуки «у-у-у». По­вторити 5-6 разів.

Фонопедична вправа «каблучки»: легке й рухливе цокання язичком. Повторити 5-6 разів.

Музична зарядка: розспівка на одному звуці із використанням різних складів (с.19 підручника) розучування розспівки за схемою:











Музична зарядка: розспівка «Раз-два-три-чотири» (слайд 5) виконання поспівки, визначення ритму поспі­вки оплесками.


  • Словникова робота

  • Що таке розспівка?

  • Словничок

Розспівка – це вправа для голосу.

Розспівування готує голос до співу.









  • Ознайомлення з піснею

  • Уявна подорож «З музикою до поля»

  • Сьогодні музика знову кличе нас у подорож. Цього разу – до поля, де так багато цікавого.

Їдьмо в поле, друзі з нами,

за піснями, гарбузами.

Лине музика здаля,

то співає вже земля.

А це не так уже і близько. То на чому поїдемо? Може на автобусі? (слайд 6)

Звучить пісня М.Старокадомського «Веселі мандрів­ники». Учні імітують їзду на автобусі.


  • Релаксаційна пауза

  • Дуже весела у нас була дорога. Але вона швидко скінчи­лася і ми приїхали. За­крийте очі і уявіть себе в полі. Ось по­дув свіжий вітерець, пролетів метелик, подав свої звуки ко­ник-стрибунець, заспівала пташка, долинули голоси людей, що збира­ють урожай. Як ви думаєте, про кого розповість наша пісня?

  • На допомогу вам прийдуть загадки-підказки щодо дійових осіб пісні. Послухайте їх уважно. (Вчитель показує на слайдах або прикріплює на дошці у правильній послідовності малюнки тих героїв, про яких співається у пісні) (слайд 7).

Круглий жовтий карапуз,

йшов городом і загруз,

бо насіння стільки має,

що аж боки розпирає. (Гарбуз)


Я на сонці достигаю,

одежинку жовту маю.

Я городу господиня,

запашна, солодка ... (Диня)


Між зеленим листям

пишним заховалися потішні

гарбузові сини й дочки –

зелененькі ... (Огірочки)


Дівка вправна,червоненька

має косу зелененьку,

цілий день сидить в коморі,

а коса її надворі. (Морква)


Ми веселі і кругленькі,

в нас головки червоненькі,

маєм добрий смак і вроду

в борщик просимось з городу. (Буряки)

Слайд 7


– Дійсно, ми завітали до гарбузової родини, про яку народ склав пісню «Ходить гарбуз по городу».

  • Хто читав уже таку казку?

  • Хто головний у родині гарбузових?

  • Які ще овочі є персонажами казки?

  • Які овочі ви вирощуєте у себе на городі?

  • Чи допомагаєте старшим поратися на городі?


  • Художній показ української народної пісні «Хо­дить гарбуз по городу» (вчителем або звучання пісні у грамзаписі) (слайд 8).


  • Бесіда про виконану пісню.

  • Який настрій викликала у вас пісня? Перед вами лежать кар­тки із характеристи­ками настроїв. Підніміть картку з тим об­личчям, яке відповідає настрою пісні.






  • Розучування літературного тексту пісні (1-3 куп­лети, проговорюючи текст вголос).

  • Розучування музичного тексту пісні за фразами (при­йом «Співає вчитель – співають діти»). Можна запро­понувати учням показати, куди рухається мело­дія пі­сні.










9. Підсумок уроку

– Певно, вам сподобався ігровий настрій пісні. Але, на жаль, нам пора уже повертатися додому. Сідайте в авто­бус і пої­хали (слайд 9).

Звучить пісня М.Старокадомського «Веселі мандрів­ники». Учні імітують їзду на автобусі.


– Кому сподобалася наша подорож?

– Яка музика звучала на уроці? Який твір найбільше вам сподоба­вся?

– Можливо, не вся музика була вам до кінця зрозумілою. Але зна­вцями музики стають не одразу. Тому необхідно:

  • слухати музику, що звучить навколо;

  • спостерігати, які почуття вона викликає, про що розпові­дає;

  • музичні враження виражати через рухи і малюнки.


– Вдома я пропоную вам прочитати текст пісні (с.20-21 підруч­ника) у ролях разом з рідними.


10. Вихід із класу під музику пісні «Веселі мандрівники»


13


-75%
Курсы повышения квалификации

Проектная деятельность учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Урок музики "Щоби правильно співати" (6.72 MB)
