Меню
Разработки
Разработки  /  Информатика  /  Мероприятия  /  Гурткова робота. Кафетерій ИнтелектСити (информатика)

Гурткова робота. Кафетерій ИнтелектСити (информатика)

Материал на украинском языке. Дана методична робота містить матеріали для проведення відкритого засідання гуртка.
08.04.2013

Описание разработки

Материал на украинском языке.

Мета

освітня: поглибити знання студентів пристрої ПК; удосконалювати знання про складові комп’ютерної техніки;

ціннісно-орієнтована: виховувати любов та пошану до національних традицій; формувати національну свідомість студентів та особистісну систему цінностей, виховувати в студентів такі якості як цілеспрямованість, наполегливість, пробуджувати допитливість;

стимулюючо-дійова: сприяти формуванню колективної праці; активізувати пізнавальну діяльність; стимулювати механізми самовиховання та самоосвіти; розвивати індивідуальні творчі здібності студентів.

Форма проведення: засідання гуртка

Тип заходу: інтелектуальна гра

Устаткування: комп'ютери, презентація Powerpoint, картки із завданнями для команд і журі.  

Місце проведення: аудиторія №10

Меню:

Салати і закуски:

1. Асорті.

2. Комп'ютерне канапе.

Основні блюда:

1. Юшка логічна.

2. Фуа-гра інформаційна.

Десерт.

1. Клавіатурний коктейль.

2. Тістечко «Комплімент».

Присутні: адміністрація, викладачі

Хід заходу:

Вступне слово викладача. (слайд 1) Доброго дня пані та панове, ласкаво просимо на відкриття нашого кафе «Intelekt City».

Шеф-кухар: бажаємо всім приємно провести час, сподіваємося обстановка в нашому кафе «Intelekt City» буде домашньою і невимушеною. Давайте познайомимося.  За центральним столиком у нас присутні члени журі, які дадуть незалежну оцінку роботи нашого кафе. Привітаємо їх...........

За столиком № 1 команда ....

За столиком № 2 команда....

2) Вітання команд  (5 хвилин)...

Сьогодні у нас в меню

Салати і закуски:

1. Асорті.

2. Комп'ютерне канапе.

Основні блюда:

1. Юшка логічна.

2. Фуа-гра інформаційна.

Десерт.

1. Клавіатурний коктейль.

2. Тістечко «Комплімент».

Шеф-кухар: Отже, шановані відвідувачі в якості закуски я пропонуємо вам вишуканий салат «Асорті» (слайд 3) (Звернення до словника: асорті – це спеціально підібрана суміш, набір чого-небудь, переважно однорідного)

Викладач: Учасники команди повинні написати за абеткою слова-терміни, які відносяться до інформатики та обчислювальної техніки. Спочатку слово, що починається на букву А, потім на букву Б і так далі…

Викладач:  Є у нас іще закуска. Спеціально для вас приготували «Комп'ютерне канапе» (слайд 4). (Звернення до словника: канапе – це маленький бутерброд, насаджений в певному порядку на декоративну шпагу для зручності їди)

Шеф-кухар: Учасникам команд будуть показані пристрої комп'ютера в певному порядку. Команди повинні записати порядок показу пристроїв(перевірка візуальної пам'яті). (слайд 5)

  1. Мікрофон, 2. проектор, 3. колонки, 4. мишка, 5. монітор, 6. системний блок,    7. клавіатура, 8. сканер, 9. навушники)

Шеф-кухар: Ви, ще не всі канапе продегустували, пропоную вам розгадати ребуси. (слайд 6 – 16)

Викладач: Ми непогано перекусили. Вам сподобалися блюда? Ви готові спробувати наші основні страви? 

Шеф-кухар: мені подобається ваш апетит! Українці здавна є річною та морською нацією, тому дуже сильно полюбляють уху і розуміються в ній. В Україні  кажуть «уха», «юшка з риби», або коротко – юшка.

Версій щодо походження назви страви є багато, одним з них є те, що  слово «юшка» походить від стародавнього індоєвропейського кореня jus, що означає «відвар» («рідина»). Від даного кореня утворилося слово jucha, яке, втративши початковий j, дало українське слово «юшка» та «уха».

Підтвердженням тому служать приклади в інших мовах, що беруть свій початок від кореня jusa, в білоруському — вуха, в російській — уха, той же корінь мають давньопруське слово juse (суп з м'ясом), латинське ius (бульйон, сік), сербо-хорватське јуха (юшка), словенське jucha (суп), чеське jicha (соус).

Наші предки рідку їжу готували з додаванням багатьох ароматичних приправ та овочів і називали «варивом із зіллям». Крім того, були поширені різні м'ясні та рибні відвари, відомі під назвою «юха».

Слово «юха» від українців увійшло до мов угрофінських народів, які почали вимовляти його на свій манер з харатерним твердим виголосом «уха», там слово «уха» закріпилося за рибним бульйоном лише з кінця XVII — початку XVIII ст. І тому я пропоную вам своє улюблене блюдо «Юшка логічна» (слайд 17) (Звернення до словника: юшка – це унікальна рідка страва, з відмітними особливостями приготування і складу, властивими лише цій страві)

Викладач: Ребуси розгадуєте добре, а чи розрізняєте кольори? Пропоную вам спробувати швидко назвати кольори слів. Прошу по одному представнику кожної команди.

У нашому кафе ви можете не лише насолодитися, але і відпочити, послухавши музику.

Викладач: Я оголошую конкурс для обох команд “Відгадайте слова, що містять відому абревіатуру ПК”.

Відповіді:

1. __ ПК_ (частина печі).

1. Топка

2. __ ПК _ (головний убір).

2. Шапка

3. __ ПК _ (човен з міцним широким корпусом).

3. Шлюпка

4. __ ПК_ (канцелярський затискач паперу).

4. Скрепка

5. __ ПК _ (позитивний результат походу в магазин).

5. Покупка

6. __ ПК _ (с.-г. машина для з'єднання с.-г. агрегатів).

7. __ ПК _ (не вистачає інколи в голові або частина дерев'яної бочки).

Шеф-кухар:

6. Зчіпка

 

7. Клепка

Зараз я пропоную вам продегустувати  блюдо під назвою Фуа-гра «Інформаційна» (слайд 20) (Звернення до словника: фуа-гра – це одне з найвишуканіших французьких блюд, і являє собою... паштет із спеціально приготованої гусячої або качиної печінки) 

Прошу по одному представнику кожної команди. Вам необхідно підібрати до слів першого стовпчика слова-синоніми. А інші учасники смакуватимуть Фуа-гру «Інформаціну»

Початкове слово

Слово – синонім

8 біт

 (Байт)

Абетка

 (Алфавіт)

Знак, літера

 (Символ)

Дисплей

 (Монітор)

Вінчестер

 (Жорсткий диск)

Каталог

 (Папка)

Лазерный диск

(CD, DVD)

Піктограма

 (Значок)

ЕОМ

 (ПК)

ОЗУ

 (Оперативна пам’ять)

Викладач: Які розумні відвідувачі зібралися сьогодні в нашому кафе! Але всім відомо, що успіх кожного починання залежить не тільки від вибору виконавців, але і від мудрого керівництва! Я оголошую конкурс капітанів «Команди відпочивають ...». Капітанів команд прошу до мене!

Отже, умови капітанського туру. Вам необхідно швидко і правильно дати відповіді на запропоновані запитання. Кожну вірну відповідь фіксує журі, і  оцінює – 1 балом, за не правильну відповідь або вигукування – знімається 1 бал.! Будьте уважні, ви можете заробити для своєї команди значну кількість балів. Бажаю вам успіху!

1. Наука, що вивчає способи зберігання, передачі та обробки інформації (Інформатика)

2. Мінімальна одиниця виміру обсягу інформації (біт)

3. Клавіша введення на клавіатурі (Ентер)

4. Радісний звук в кінці заняття (дзвінок)

5. Прізвище вашого викладача Інформатики (...)

6. Програма-паразит (вірус)

7. Колонки – пристрій (виведення)

8. Переклад слова Windows (вікна)

9. 9 * 8 (72)

10. 6 * 7 (42)

11. Програма для малювання (пеінт)

12. Текстовий процесор (Ворд)

13. Папка для зберігання вилучених файлів (кошик)

14. Непосида на екрані комп'ютера. (Курсор.)

15. Що зображено на клавішах управління курсором (стрілка)

16. Головне меню Windows (Пуск)

17. Що зображено на моніторі, в робочому стані, після включення (робочий стіл)

18. Основний пристрій ПК для введення символів і команд в ПК (клавіатура).

19. Основний пристрій для введення команд і зручного користування (маніпулятор миша).

20. "Лице" комп'ютера. (Монітор.)

21. "Мозок" комп'ютера. (Процессор.)

22. Система умовних знаків. (Код.)

23. Операція, яку здійснює принтер. (Друк)

24. Наука, що займається питаннями інформації. (Інформатика.)

25. Автоматична "залізна людина". (Робот.)

26. Сканер – пристрій ... (введення).

27. Чого на світі більше яблук чи фруктів

28. Непосида на екрані комп'ютера. (Курсор.)

29. Найменша одиниця інформації (1 Біт).

Шеф-кухар: Я думаю саме час перейти до десерту. Десе́рт (от фр. desservir – «розчищати стіл») – страва, яку подають після обіду, тобто основних страв (взагалі наприкінці трапези), для отримання приємних смакових відчуттів, звичайно – солодкі делікатеси.

В якості десерту можуть подаватися кондитерські вироби: торти, печиво, вафлі, кекси, пироги; різні види цукерок, пастила, страви зі збитих вершків; солодкі фруктово-ягідні суміші (так звані фруктові салати); соки, содові води, компоти, киселі; солодкі молочні, шоколадні і фруктово-ягідні муси, креми, желе, морозиво і десерти з морозива; десертом може бути чай, какао, кава, кава з морозивом (café glacé); спеціальні десертні вина - словом, все те, що може подаватися на «третє».

За температуро подачі десерти поділяються на гарячі та холодні. Десерти подаються зазвичай в спеціальних десертних тарілках. Їдять десертною ложкою – проміжної за розміром між суповою ложкою і чайної. Десертний стіл також сервірується десертним ножем і десертною виделкою.

Пропоную спробувати Клавіатурний коктейль. (Слайд 21) (Звернення до словника: коктейль (англ.)-напій, що отримується змішуванням декількох рідин. Коктейлі бувають алкогольні та безалкогольні) Прошу по учаснику з кожної команди, їм буде окреме завдання – назвати клавіші та описати їх функції. А іншим членам команди необхідно розшифрувати вислів. Яка команда виконає завдання швидше і вірно отримає 10 балів.

Розшифруйте вислів:

Завдання 1. ...вжжжккких ппппредмммтів нннемммааає, аллле єєє бббезззліііч ррречччееей, яяякккиххх мммиии нннеее зззнннаєєємо, іііі щщщеее бббііілллббьшше таааакиих, яяякккі зззнаааємммо пппоооггганнно, нннааавввіттть пппооомииилккковооо. Ііі цці пппомииилкооові вввіддддоммості щще білььььше нааас зззупиняють ііі збииивааають, ніііж ттті, якииих ммми ззззовввсім нееее знннаємо.

О. І. Гггерценнн

 Відповідь: Розшифрувати вислів:...

Важких предметів немає, але є безліч речей, яких ми не знаємо, і ще більше таких, які знаємо погано, навіть помилково. І ці помилкові відомості ще більше нас зупиняють і збивають, ніж ті, яких ми зовсім не знаємо.

О.І. Герцен

Викладач: Зараз командам надається можливість показати свої кулінарні здібності. На десерт пропонуємо тістечко «Комплімент». (Звернення до словника: тістечко – це кондитерські вироби різноманітної форми з художньо прикрашеною поверхнею)

Шеф-кухар: Команда за відведений час повинна придумати найвишуканіших компліменти на адресу любителів інформатики.

II. Підведення підсумків. Вручення призів.

Викладач: Шановні пані та панове, ми дуже були раді вас бачити на відкритті нашого кафе. Сподіваємося, що, спробувавши наші екзотичні страви, ви стали більш інтелектуальними. Наше кафе закривається. Дякую за увагу. Приходьте до нас ще.

-75%
Курсы повышения квалификации

Профессиональная компетентность педагогов в условиях внедрения ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Гурткова робота. Кафетерій ИнтелектСити (информатика) (36.3 MB)

Комментарии 0

Чтобы добавить комментарий зарегистрируйтесь или на сайт